Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pondělí 14.7.2003
Svátek má Karolína
  Výběr z vydání
 >TÉMA: Státní energetická koncepce a její kritici
 >TÉMA: Sudetská otázka
 >POLITIKA: Prohry a výhry války v Iráku
 >VOJENSTVÍ: Vojenské základny 21 století
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Mobil v hajzlu
 >PSÍ PŘÍHODY: Tváří v tvář je to jiné
 >IZRAEL:Pohádky tisíc a jednoho dne
 >FEJETON: Vzruchová trasa - náš příspěvek do evropského domu
 >POLITIKA: opomíjené možnosti orientace
 >SVĚT: Města duchů
 >NÁZOR: Blbá nálada snadno a rychle
 >LITERATURA: Průvodce sexem jako španělskou vesnicí aneb Po stopách svůdníkových
 >FEJETON: Vogue
 >PENÍZE: Studie PwC: Okrádání firem roste
 >ŽIVOT: Jak pustit státní pokladně žilou...

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politika  >>  Armáda  
 
14.7. VOJENSTVÍ: Vojenské základny 21 století
Steve Prošek

Dlouho před 911 vojenští planovači a analytici Spojených států začali uvažovat o praktickém významu velkých vojenských základen amerických ozbrojených sil v zahraničí.

Ukončení studené války, rozpad Sovětského svazu a Varšavské smlouvy signalizoval změnu vojenského myšlení v prostoru strategických národních zájmů USA. V přístupu k zájmům svých spojenců rovněž dochází k řadě operativních řešení, jako je likvidace řady amerických vojenských základen a center v západní Evropě, specielně na uzemí Německa. Zde nakonec patrně zůstane pouze základna potřebná jako logistický bod -Ramstein.

Odsun nejméně poloviny vojáků USA z Německa (součastný stav asi 68 tisíc) již začal.

Snížení vojenských základen v Asii (jižní Korea), je rovněž otázkou času.

Pentagon postupuje ve smyslu doktriny bezpečnostního zajištění " oblouku nestability" od Afrického kontinentu po ostrovy jižní Asie.

Jde o teritorium tak zvaného " vákumu", které postrádá stabilní administrativní infrastrukturu. Vzdálené regiony vnitřní Afriky se staly operačním prostorem teroristů a anticivilizačních hnutí.

(Generál J.L. Jones SACEUR, Stuttgart duben t.r.)

Současně budované americké základny nejsou oním "malým americkým městem" kterému vévodí oblouky MC Donald, jak tomu bylo v minulém století.

Betonové stavby v pustinách Kyrgystánu. Uzbekistánu a většiny bývalých azijských republik bývalého SSSR a střední Asie, jsou podobné stejným instalacím na pomezí "rohu Afriky" případně středu afrického kontinentu.

Posádky těchto instalací nejsou jenom specielní armádní jednotky nebo "recon" americké námořní pěchoty operujících proti teroristickým skupinám v regionech (Jemen), ale tisíce civilních operátorů mnohdy rekrutovaných z různých národností, jako strážní skupiny, nebo operační jednotky regionů těchto center.

Předsunuté depoty vojenského materiálu rozmístěného strategicky po celém problémovém teritoriu střežené touto nadnárodní bezpečnostní armádou 21 století jsou dalším posláním takových nových základen.

V téže souvislosti vzhledem k diplomatickému debaklu USA s Tureckem v době antisaddamovské operace v Iráku podobná zařízení byla a jsou budována v Bulharsku a Rumunsku.

Jedním z nejdůležitějších článků této staronové strategie postavené na principech Evžena Savojského " The Green Tansvelsal" se stalo Polsko, jehož vojenská diplomacie dokázala daleko dopředu rozeznat cenu svého územního postavení a přes veškeré hospodářské problémy úspěšně zakotvila svou armádu v samém centru amerických bezpečnostních zájmů.

Nové pojetí bezpečnostních sil v globálním rozsahu, je možná nepřijatelné v některých evropských rovinách, ovšem pokud známo nikdo nepřišel s jiným účelným řešením (viz francouzské potíže v bývalých koloniích v Africe nebo neschopným managementem OSN), takže tato doktrina je cesta a směr první poloviny 21 století.

Steve Prošek, Pavel Hosa major ACR v.z.
Další články tohoto autora:
Steve Prošek

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku