Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pondělí 14.7.2003
Svátek má Karolína
  Výběr z vydání
 >TÉMA: Státní energetická koncepce a její kritici
 >TÉMA: Sudetská otázka
 >POLITIKA: Prohry a výhry války v Iráku
 >VOJENSTVÍ: Vojenské základny 21 století
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Mobil v hajzlu
 >PSÍ PŘÍHODY: Tváří v tvář je to jiné
 >IZRAEL:Pohádky tisíc a jednoho dne
 >FEJETON: Vzruchová trasa - náš příspěvek do evropského domu
 >POLITIKA: opomíjené možnosti orientace
 >SVĚT: Města duchů
 >NÁZOR: Blbá nálada snadno a rychle
 >LITERATURA: Průvodce sexem jako španělskou vesnicí aneb Po stopách svůdníkových
 >FEJETON: Vogue
 >PENÍZE: Studie PwC: Okrádání firem roste
 >ŽIVOT: Jak pustit státní pokladně žilou...

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Svět  >>  Izrael  
 
14.7. IZRAEL:Pohádky tisíc a jednoho dne
Yehuda Lahav

Palestinsko-izraelské ozbrojené střety - klidně je lze nazvat válkou - které začaly v září 2000, trvaly tisíc dní. Teď, když se zdá, že nynějším příměřím tato etapa dospěla ke konci, se kolem "války 1001 dní" spřádají pohádky. Každá strana vypravuje svou vlastní pohádku. Náčelník izraelského generálního štábu, generál Moše Jaelon si pospíšil vyhlásit, že ve válce zvítězil Izrael. Památníci - v Izraeli je jich hodně - si vzpomenuli, jak svého času americký ministr zahraničí Henry Kissinger navrhoval ukončit válku ve Vietnamu: "Prohlašme, že jsme zvítězili a pak sbalme švestky a vraťme se domů".
Výrok genrála Jaelona vyvolal veřejnou diskusi. Většina lidí považovala generálova slova za přinejmenším přehnaná. Až 76 procent z nich vyjádřilo názor, že Izrael válku nevyhrál. 33 procent se dokonce domnívá, že válku vyhráli Palestinci. A jelikož i někteří Palestinci předou svou pohádku, také vedoucí extremistického Hamasu prohlásil rezolutně: "Válku jsme vyhráli my".
Mnohem realističtějším se ukázal být palestinský ministr pro vnitřní bezpečnost, Muhammad Dahlal. V rozhovoru pro izraelskou televizi řekl: "Obě strany válku prohraly". Pomyslíme-li na to, že za tisíc dnů války padlo za obět na obou stranách víc než třitisíc lidských životů a desetitisíce lidí bylo zraněných, izraelské hospodářství - a palestinské ještě víc - je v troskách, jen ztěží lze spochybnit Dahlanův názor.
Proč si generál Jaelon myslí, že Izrael zvítězil? Protože po tisíci dnech většina Palestinců dospěla k názoru, že terorizmem nic nedosáhnou. To je pravda. A proč si myslí vůdcové Hamasu, že zvítězili? Protože po tisíci dnech většina Izraelců dospěla k závěru, že v tomto konfliktu je vojenské vítězství nemožné. Také to je pravda. Souhlas s příměřím je důsledkem průniku těchto pravd do vědomí Izraelců i Palestinců.
Další, historickou zkušeností potvrzená pravda je, že "kissingerovské" řešení podobných konfliktů se blíží, když oba jejich účastníci prohlašují, že zvítězili - anebo oba mají pocit, že byli poraženi. Po "Jom Kippurské" válce v roce 1973 začala mírová jednání, když Izrael měl pocit, že zvítězil a také Egypťané prohlašovali, že zvítězili.
Potvrdí-li se tato prognóza, pak to bude jediná útěcha za prolité slzy, za promrhané lidské životy, za tři léta života v beznaději, za zničené materiální hodnoty.
Yehuda Lahav, Tel-Aviv
Další články tohoto autora:
Yehuda Lahav

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku