Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 15.7.2003
Svátek má Jindřich
  Výběr z vydání
 >ARCHITEKTURA: Pozvání na Pražský hrad a jeho méně známé partie
 >PŘEKLAD: Přednáška G.Sorose o USA a otevřené společnosti
 >PARODIE: TAH na Hrad!
 >SPOLEČNOST: Vlastenci ve frontě
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Mobil v hajzlu - příběh pokračuje
 >PSÍ PŘÍHODY: Procházka se ženským pokolením
 >PRÁVO: Dostál mě zase dostal
 >APOLLO 11: První člověk na jiném nebeském tělese
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Jak chytit lachtana?
 >MEDIA: Jaro 2003 s Českou televizí aneb Co lze vyčíst z údajů o sledovanosti?
 >ÚVAHA: Obchod s nadějí - od nigerijských dopisů až ke kampeličkám...
 >NÁZOR: Ať žije deflace!
 >EKONOMIKA: Americké trhy přinášejí investorům bohatství
 >GLOSA: Tiskový odbor Hradu pokračuje v boji.
 >GLOSA: Tento způsob reformy

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kultura  
 
15.7. ARCHITEKTURA: Pozvání na Pražský hrad a jeho méně známé partie
Zdeněk Lukeš

V sobotu 19. července v 10 hodin zvu spolu s Astonem čtenáře Neviditelného psa na procházku Jelením příkopem (dále JP). Je to repríza akce, která proběhla už před časem, tentokrát doufám v komornějším duchu (tehdy přišlo přes sto lidí, neboť akce byla inzerovaná v LN). Zajímavé to tedy může být hlavně pro ty, kdož přijdou poprvé (repetenty ovšem jistě uvidíme rádi :- ). Snímky jsou na prokliknutí - uvidíte je v novém okně velké.

Pár průvodních informací: JP je přirozený přírodní útvar, jímž protéká potok Brusnice. Současně sloužil jako součást opevnění Pražského hradu od severu a tento ráz si udržel dodnes - především v dolním úseku. Za Marie Terezie měl být zasypán, podobně jako příkopy na západní a jižní straně. Nedošlo k tomu, násep byl vytvořen jen v místě prašného mostu, jehož pilíře jsou uvnitř dodnes. Dalším náspem byla na začátku minulého století ještě oddělena nejzápadnější část příkopu podél uličky Nový svět (po náspu byla vedena tramvajová trať - dnes je tu ulice U Brusnice).

Do JP půjdeme z Klárova (sraz u Starých Zámeckých schodů). Bylo by nejpřirozenější vstoupit do něj branou přímo z Chotkovy silnice, to však nejde, neboť při jejím rozšiřování v 60. letech (arch. J. Fragner) byly zrušeny chodníky. Dnes se tam tedy dostáváme po terasách nad Chotkovou silnicí a dále systémem kozích lávek, které navrhl Josef Pleskot (pozor - dámy, neberte si lodičky s jehlovými podpatky!).

Do příkopu už dnes vedou další cesty - jedna z ul. K Opyši brankou ve zdi, další z opačné stany od Královského letohrádku a Fíkovny a další tři od Prašného mostu. Poslední výstup do ul. U Brusnice se nyní nově upravuje.

V dolním JP si můžete povšimnout např. soch Kurta Gebauera, který měl původně také dělat úpravy potoka. Pak je tu vstup do proslulého Gottwaldova-Husákova krytu. My vystoupáme nahoru k letohrádku, kde si prohlédneme obnovenou rudolfinskou Fíkovnu, novou Oranžerii Evy Jiřičné nebo Rothmayerův památník padlým z 2. světové války (úpravy této části arch. J. Zima). Pak sestoupíme opět do hlubin příkopu, abychom mohli projít nově proraženým tunelem (J. Pleskot), jímž protéká i Brusnice.

V přívětivějším horním JP si prohlédneme tůňku, místo, kde býval medvědinec, sochu ponocného a u tenisového kurtu zatočíme nahoru ke kouzelnému místu - Masarykově vyhlídce a vinici, zbudované Plečnikem ve 20. letech (a opravené P. Hlaváčkem v letech 90.). Nakonec vstoupíme do Bažantnice a uvidíme rybník z doby Rudolfa II. Odtud je jen pár kroků ke stanici tramvaje Pražský hrad.

Ovšem pozor, to vše za předpokladu, že nebude pršet, za deště se procházka nekoná!

Zdeněk Lukeš
Archiv rubriky Architektura až do r. 1998


Další články tohoto autora:
Zdeněk Lukeš

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku