Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pondělí 14.7.2003
Svátek má Karolína
  Výběr z vydání
 >TÉMA: Státní energetická koncepce a její kritici
 >TÉMA: Sudetská otázka
 >POLITIKA: Prohry a výhry války v Iráku
 >VOJENSTVÍ: Vojenské základny 21 století
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Mobil v hajzlu
 >PSÍ PŘÍHODY: Tváří v tvář je to jiné
 >IZRAEL:Pohádky tisíc a jednoho dne
 >FEJETON: Vzruchová trasa - náš příspěvek do evropského domu
 >POLITIKA: opomíjené možnosti orientace
 >SVĚT: Města duchů
 >NÁZOR: Blbá nálada snadno a rychle
 >LITERATURA: Průvodce sexem jako španělskou vesnicí aneb Po stopách svůdníkových
 >FEJETON: Vogue
 >PENÍZE: Studie PwC: Okrádání firem roste
 >ŽIVOT: Jak pustit státní pokladně žilou...

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kronika dne  
 
14.7. Zdraví a ideologie
Ondřej Neff

Do dvou let nastanou problémy s dostupností lékařské péče, varuje ministryně zdravotnictví Marie Součková a navrhuje řešení, které má katastrofě zamezit: je to spoluúčast na zdravotní péči a lécích do souhrnné výše dvou tisíc korun, přičemž děti do 18 let a "lidé v tíživé sociální situaci" by mohli požádat o proplacení částky.

Do panoptika socialistických vynálezů přibyl další exponát. Jak jinak než panoptikálně by se mělo opatření realizovat? Jak a kdo bude kontrolovat, že občan za rok "proléčil" tisíc korun, dva tisíce korun, tři tisíce korun? Buď by musela někde být nějaká centrální evidence, anebo by si každý občan musel schovávat účty a jakmile by zaplatil poslední korunu do druhé tisícovky, by někam -kam? - utíkal pro potvrzení, že má "doproléčeno" a že nadále už nemusí platit nic, až do 31. prosince daného roku, a od 1. ledna bude zase platit. No a pak musí vzniknout nějaká instituce, která bude posuzovat míru sociální potřebnosti. Bude třeba stanovit limity, které mohou být jednoduché i složité. Jednoduché: kdo pobírá sociální dávky, nemusí platit. Kdo bere penzi, nemusí platit. Ale i v takovém případě bude třeba jakéhosi "vysvědčení chudoby", jímž se bude občan ve zdravotnickém zařízení prokazovat.

Proč je toto všechno navymýšleno? Socialisté zbožňují "plošná opatření", a jelikož v té "ploše společnosti" je tuze mnoho nerovností, je třeba stvořit nové úřady a nové instituty, jež mají za úkol plochy vyrovnávat.

Přitom východisko úvah paní ministryně je jistě správné a fundované, podložené fakty. Lidé chodí k lékaři zbytečně mnoho, lidé plýtvají léky, ze 140 miliard ze zdravotního pojištění jde na léky plná čtvrtina! Přesto její návrh jistě vyvolá obrovskou nevoli a pokud bude realizován, vzroste míra zdravotnické byrokracie a šikany a lidé najdou důmyslné cestičky, jak se platbám vyhnout. To je do té míry snadno odhadnutelné, že je průchodnost návrhu přinejmenším sporná.

Absurdní na tom všem je to, že lidé bez mrknutí oka platí v autoservisu pět stovek a u dražších značek mnohem více na hodinu práce a ani nemrknou. Veškeré služby jsou drahé a lidé je platí bez reptání. A platili by bez reptání i za servis zdravotnický, kdyby jim nabízel výhody - platili by ti, kteří na to mají. A z těch peněz by se spolufinancovala lékařská péče těm, kdo na placený servis nemají. Řešení jednoduché, osvědčené, bohužel kolidující s ideologickými koncepty.

Aston


Další články tohoto autora:
Ondřej Neff

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku