Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 15.7.2003
Svátek má Jindřich
  Výběr z vydání
 >ARCHITEKTURA: Pozvání na Pražský hrad a jeho méně známé partie
 >PŘEKLAD: Přednáška G.Sorose o USA a otevřené společnosti
 >PARODIE: TAH na Hrad!
 >SPOLEČNOST: Vlastenci ve frontě
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Mobil v hajzlu - příběh pokračuje
 >PSÍ PŘÍHODY: Procházka se ženským pokolením
 >PRÁVO: Dostál mě zase dostal
 >APOLLO 11: První člověk na jiném nebeském tělese
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Jak chytit lachtana?
 >MEDIA: Jaro 2003 s Českou televizí aneb Co lze vyčíst z údajů o sledovanosti?
 >ÚVAHA: Obchod s nadějí - od nigerijských dopisů až ke kampeličkám...
 >NÁZOR: Ať žije deflace!
 >EKONOMIKA: Americké trhy přinášejí investorům bohatství
 >GLOSA: Tiskový odbor Hradu pokračuje v boji.
 >GLOSA: Tento způsob reformy

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kronika dne  
 
15.7. Diplomatický výpad na Střední východ
(nov)

Víkend na Středním východě strávil český ministr zahraničí Cyril Svoboda. V sobotu znovuotevřel nepoškozenou ambasádu v Bagdádu a jednal s předsedou koaliční prozatímní správy (CPA) Američanem Paulem Bremerem. Od civilního správce jižní části Iráku, Dána Ole Olsena pak vyslechl chválu na české experty - především na činnost bývalého primátora Hradce Králové Martina Dvořáka, který se podílí na budování místní samosprávy a uplatňuje tak zkušenosti, které získal v Kosovu. Na iráckém jihu též zdárně působí jako experti František Fuksa a Jaroslav Reif - v oblasti zavlažování a energetiky.

Se Svobodou dorazil do Iráku nejen nový vyslanec, jímž bude Martin Klepetko, ale i další tři experti, kteří rozšíří počet tohoto českého mírového sboru na devět osob. Přestože vedoucí roli v CPA si nenechají Američané, Britové a Australani vzít, mají čeští experti výhodu v tom, že nejsou zatíženi koloniálními reminiscencemi a spolu s personálem ambasády tedy mohou prokázat, jak Češi a česká diplomacie umí prosazovat svoje zájmy ve světě. Obvyklá česká výmluva na příkazy z cizích metropolí už dávno neplatí, takže i v tomto ohledu představuje Irák tovaryšskou zkoušku české diplomacie, obchodní politiky a zdatnosti českých firem. Bohužel, na českou pozici v Iráku nepochybně kontraproduktivně zapůsobí stažení české vojenské nemocnice, k němuž kvůli krácení rozpočtu MO dojde nejpozději koncem letošního roku.

O něco jako o maturitu samostatnosti se pak Cyril Svoboda o den později pokusil v Izraeli. V rozporu se směrnicemi EU se totiž setkal jenom s izraelskými představiteli - nejen se svým protějškem Silvanem Šalomem, ale též s ministrem průmyslu a obchodu Ehudem Olmertem a dokonce na 50 minut i s premiérem Arielem Šaronem. Pochopitelně že Izraelci byli nadšeni a chápou Svobodův přístup jako svého druhu evropský průlom, jako potvrzení Rumsfeldova výroku o "staré" a "nové" Evropě.
Svým postojem Česko okamžitě zabodovalo - jeví se šance prodat nadbytečné cvičné letouny L-159 izraelskému letectvu, které již na samém začátku své existence a v dobách pro Izrael nejhorších letadla z tehdejšího Československa získalo (po roce 1945 pod označením S 199 vyráběné Bf 109G s motory Jumo a vyřazené Spitfiry) a rozběhlo se taktéž jednání o dodávce nákladních automobilů Tatra pro izraelskou armádu ve spolupráci s USA.

Průběh Svobodovy návštěvy potvrdil starou pravdu, že obchod je vždy spojen s politikou. A jelikož i jednotlivé země EU si bedlivě střeží svoje "individuální" zájmy (francouzsko-německý odpor proti americkému zásahu v Iráku byl především diktován obchodními zájmy zmíněných zemí), měla by česká diplomacie na svém "zlobivém" stanovisku setrvat. A měla by ještě přitlačit - pokračovat v odporu proti současné podobě propalestinské unijní politiky, která se, kupříkladu, nechce vzdát podpory teroristické organizace, jako je palestinský Hamás.
Uvidíme, jak bude Svoboda pevný a jak si poradí s tlakem, jemuž bude eventuálně z Bruselu vystaven.

Mrož


Další články tohoto autora:
(nov)

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku