Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 15.7.2003
Svátek má Jindřich
  Výběr z vydání
 >ARCHITEKTURA: Pozvání na Pražský hrad a jeho méně známé partie
 >PŘEKLAD: Přednáška G.Sorose o USA a otevřené společnosti
 >PARODIE: TAH na Hrad!
 >SPOLEČNOST: Vlastenci ve frontě
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Mobil v hajzlu - příběh pokračuje
 >PSÍ PŘÍHODY: Procházka se ženským pokolením
 >PRÁVO: Dostál mě zase dostal
 >APOLLO 11: První člověk na jiném nebeském tělese
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Jak chytit lachtana?
 >MEDIA: Jaro 2003 s Českou televizí aneb Co lze vyčíst z údajů o sledovanosti?
 >ÚVAHA: Obchod s nadějí - od nigerijských dopisů až ke kampeličkám...
 >NÁZOR: Ať žije deflace!
 >EKONOMIKA: Americké trhy přinášejí investorům bohatství
 >GLOSA: Tiskový odbor Hradu pokračuje v boji.
 >GLOSA: Tento způsob reformy

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  >>  Mejlem  
 
15.7. GLOSA: Tento způsob reformy
Vít Blaha

Ministr financí Bohuslav Sobotka to nemá nikterak lehké. Být sociálním demokratem není samo o sobě žádný med. Jste členem strany, která vládne již šestý rok čím dál hůř, takže vám nadávají už i vaši voliči. Být sociálním demokratem a k tomu ještě ministrem financí ve vládě pana Špidly, (který si myslí, že moderní politik je něco na způsob kombinace utopického socialisty Roberta Owena, Jury Jánošíka a Abebe Bikily) to už je daleko těžší úděl. Šetřit a přitom rozdávat, hovořit o podpoře tržního hospodářství a přitom aktivně přijímat opatření, která jsou pravým opakem téhož, schizofrenie vyplývající ze zcela protichůdných požadavků jeho vládních ministerských kolegů na další a další prostředky a ze stavu státní pokladny - to musí být frustrující i pro ekonoma. Natož pro člověka, který se během svých studií připravoval na zcela jiný obor. (Soudruhu, my víme, že tomu nerozumíš, ale strana tě tam potřebuje…)

Minulý týden pan Sobotka vystoupil na semináři věnujícím se reformě veřejných financí. Přestože vláda Miloše Zemana vyjmula Budvar (jeden z mála státních podniků s mimořádnými hospodářskými výsledky) z privatizace, dnešní šéf státních financí potřebuje prodávat, prodávat, prodávat, aby bylo čím platit deficity, které jeho strana zvládá jako jedinou věc zcela bez problémů, takže chystá prodat i tento pivovar. Zpráva ČTK z tohoto semináře :

"Zoufale hledáme možnosti jak financovat některé projekty, které byly zahájené v minulém volebním období," uvedl. Podle něj již stát mnoho možností na privatizaci nemá, proto přišel na řadu i Budějovický Budvar.

……..Vláda nyní podle ministra hledá, co by ještě mohla prodat. Právě masivní prodej státního majetku totiž pomohl v minulých letech financovat státní rozpočet, řekl. Podle něj například stát již utratil 100 ze 120 miliard, které loni získal z prodeje českého plynárenství. "Již toho k privatizaci příliš nezbývá, to je jeden z problémů našich veřejných rozpočtů," dodal.

Sociálnědemokratický kabinet uvažuje například o privatizaci hnědouhelných dolů, nejpozději do roku 2005 chce také prodat Český Telecom. "Provádíme určitou analýzu toho, co je ještě privatizovatelné……"

Až to "zoufalé hledání" už nenajde vůbec nic co by se dalo prodat, tak možná potom i koaliční partneři Sociálních demokratů, US-DEU a KDU-ČSL pochopí, že reformu veřejných financí by měli dělat ekonomové. Než ale tento dlouho očekávaný krok nastane, mohli by občané České republiky posílat našemu ministru financí tipy na věci movité i nemovité, které by stát ještě mohl zpeněžit a tím mu solidárně odlehčit v jeho "zoufalství".

Vít Blaha, 14. července 2003, blaha@angle.cz, www.angle.cz
Další články tohoto autora:
Vít Blaha

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku