Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Středa 16.7.2003
Svátek má Luboš
  Výběr z vydání
 >FEJETON: Legenda o zdi svatého Johna
 >ZAMYŠLENÍ: Bude ve Vatikánu také ekonomická reforma(ce)?
 >MROŽOVINY: Záhada "Novorossijsku" vysvětlena?
 >KULTURA: Normalizační seriál
 > RODINA A PŘÁTELÉ: Mobil v hajzlu - potřetí
 >PSÍ PŘÍHODY: Co je to Brdský jelen?
 >MÉDIA: Český duální systém dnes - nezisková elektronická média.
 >GLOSA: Blbý a blbější
 >EKONOMIKA: Příznivý inflační vývoj pokračuje
 >HUDBA: Duben v Pešti
 >GLOSA: Poznámka k reformě zdravotnictví.
 >RECENZE: Spor Čechů a Němců
 >PENÍZE: Konec mincí na jedno použití
 >Když mafiáni vládnou
 >BODYPAINTING: Několik pěkných ukázek

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  >>  Pražský chodec  
 
16.7. FEJETON: Legenda o zdi svatého Johna
Alex Koenigsmark

LEGENDA O ZDI SVATÉHO JOHNA
Osmého prosince osmdesátého roku zastřelil jakýsi Mark Chapman v New Yorku Johna Lennona před očima zděšené Yoko Ono. Den na to si dva kluci z Velkopřevorského náměstí, bylo jim tak asi deset a devět let, budeme jim říkat Kuba s Danečkem, povšimli, že ve zdi Maltézské zahrady, kam mladí básníci psali verše o tom, že se nemají trhat motýlům křídla, protože oni pak pláčou, je nika, kde býval kdysi vodovod, a tato nika že trochu připomíná pomníček. Namalovali křížek, napsali křídou Lenon s jedním N a postavili do niky svíčku.
Osud je však potměšilá mrcha. Nedlouho na to měl přijet do republiky Brežněv, anebo snad měl být sjezd KSČ, nezáleží na tom, ale správa města se na tuto úžasnou událost pečlivě připravovala. Strážníci, kteří šli okolo, pokládali svíčku v souvislosti s blížícím se Leonidem Iljičem za poťouchlou provokaci, svíčku rozšlapali a nápis Lenon rozmazali. Netrvalo to ani dvě hodiny a na místě rozdupané svíčky stála jiná. Nastala řetězová reakce. Za každou svíčku deset nových, za každý smazaný nápis deset lepších.
Nu, tehdejší velitel Malé Strany byl blb. Kdyby si byli policajti svíček a nápisu prostě nevšímali, asi by se nic nestalo, během týdne nebo dvou by svíčky vyhasly a na zeď by se vrátili motýli, plačící nad utrženými křídly. Jenže oni si všímali a díky tomu vznikla nová tradice, pro kterou policajti našli dětem jednoduchý symbol. Mladí si mysleli, že režim má opravdu něco proti Lennonovi a psali na zeď Máte Lenina, neberte nám Lennona. Nenapadlo je, že režim vůbec netuší, kdo Lennon byl, že spíše vede boj proti sobě samému.
Takhle nějak musela kdysi vznikat náboženství. Zeď se změnila v božiště a nikdo si nevzpomněl na Kubu s Danečkem, kteří se ke svému autorství nehlásili. Chudáci policisté museli zeď přemalovávat i několikrát měsíčně a k velikému posměchu na to fasovali erární, ošklivě zelenou barvu.
Tradice mohutněla. Každý rok v prosinci sváděla policie s přáteli svatého Johna pouliční bitvy, včetně pendreků a zatýkání. V té době už měla zeď mezinárodní ohlas a návštěvníci Prahy se před ní nechávali fotografovat. Před pomalovávanou a přemalovávanou zdí posedávaly skupinky dívek, plakaly a zpívaly All you need is love. Vznikaly nové pražské pověsti; vyslechl jsem chlapce, který vyprávěl skupince vrstevníků o Johnovi, jak měl tady v Praze konflikt s fízly kvůli drogám a se slzami v očích opakoval: "Tohle se přece nesmí dělat, vždyť je to památka!"
Ironie dějin pokračovala a stávala se parodií. Za perestrojky Svaz mládeže přivlekl k výročí podium a nahnal na ně zpěváky, kteří neobratně pěli Lennonovy písně. Mládež, připravená bojovat za svého světce se zlou policií, byla jaksi zmatená. Takhle to všechno tak nějak nebylo ono. Někteří počkali, až svazáci své podium odnesou a pak si zase pěkně zademonstrovali: Neberte nám Lennona!
A paradoxně tentokrát měli konečně pravdu a plakali na správném hrobě. Tihle jim ho vzít chtěli.
Po převratu začali průvodci se zdviženými deštníky vodit ke zdi průvody turistů už rovnou. Turisté nechápali úplně přesně, co to je za absurdní historku, ale říkali si, že v Kafkově městě je možné ledacos. Omítka se loupala dál, ale ctitelů svatého Johna ubylo. Světec, který není pronásledován, má tak nějak menší sílu. Maltézští rytíři, kterým popraskanou zeď i zahradu s platanem vrátili, nejprve nevěděli, co si s podivnou památkou počít, pak se volky nevolky rozhodli zeď opravit - a zároveň neopravit, tušili, že svatyně musí zůstat.
Našli rytířské řešení: omítnout, znovu pomalovat, slavnostně, najednou, vernisáž s koncertem. Zněly Johnovy písně, všichni dostali piksly s barvami a zeď během odpoledne zmalovali jako nástěnku v mateřské školce. Potvrdilo se, že obsah určuje formu a forma obsah: použití spreje vede ke zpovrchnění a zhloupnutí nápisu. Jiní recesisté pak natřeli zeď znovu na zeleno, jiní na ni zase psali…
Ironie české historie se nedá překonat - i ten blbem zastřelený muzikant Lennon se stal její součástí, zvěčnělý falešným pomníkem vzniklým díky počinu jiného blba, na místě, kde nikdy nebyl a kde jeho pokažený portrét zbyl jako karikatura někdejšího příběhu. Brána paměti asi není žádná slavobrána, je jako my - místy křivá, úzká a někdy široká, pokaždé jiná.
Lze se na příběh dívat takto: Mrtvá, šaškovsky počmáraná zeď a za ní mrtvá, nepřístupná zahrada. A John, svatý John o ničem neví. Ale je lépe vidět věc takto: zeď je možná méně závažná a méně smysluplná, je to jen normální, počmáraná, ale docela veselá zeď, za zdí zahrada s nejkrásnějším platanem ve městě, před zdí tiché a romantické náměstí, kde se třepotá trikolora, připomínající jednu z prvních revolucí a kam chodí turisté se dívat na mlýnské kolo. Kuba s Danečkem jsou dospělí. A John, John není svatý a o ničem neví.

Vážení čtenáři, nakladatelství Academia vydalo Alexu Koenigsmarku knihu Jmenuje se JAK SE STAL ROCKEFELLER MILIARDÁŘEM ANEB NEŠTĚSTÍ MOHOU BÝT ROZLIČNÁ, výtvarníkem knížky je Jiří Šalamoun (je tam asi 40 kreseb). Má cca 240 stránek a je modrá, na obálce píše zlomená ručička zlomenou tužtičkou. Křest a autorská čtení a podobné věci bude autor podnikat až na podzim. Ale jako prázdninové čtení je autorův břitký humor jistě vhodný. Takže doporučuji vaší pozornosti, já se vždy při čtení fejetonů A.K. výborně bavím. (JITA)


Další články tohoto autora:
Alex Koenigsmark

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku