Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Čtvrtek 17.7.2003
Svátek má Martina
  Výběr z vydání
 >TÉMA: Tumida, nová hrozba včelařství.
 >ENERGIE: Temelín... a holubi
 >ZAMYŠLENÍ Z FLORIDY: Čisté svědomí a nesmrtelnost, jako finanční produkt
 >MÉDIA: Moc novinářů
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Patálie s modrozubem
 >PSÍ PŘÍHODY: Setkání s Fanynkou
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Dějiny ve špajzce
 >SVĚT: Mnoho devítek k ošálení ovcí
 >POVÍDKA: Mám o foťák víc!
 >DOPRAVA: Neumírá někdo zbytečně ?
 >GLOSA: Mystika korunovačních klenotů
 >POSTŘEH: O písmenku
 >MEJLEM: O dodávce časopisu
 >PENÍZE: Domeček z karet
 >MEJLEM: Ohlasy a názory čtenářů

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  >>  Ekologie  
 
17.7. ENERGIE: Temelín... a holubi
Jiří Tyc


(12.7.2003)
V noci 11. července došlo na Temelíně k "závažné" poruše. Na prvním bloku vypadl u jednoho ventilu šroubek o průměru 6 mm a délce 15 mm. To způsobilo, že ventil nešel naplno otevřít. Oprava trvala celých 15 minut! Tato porucha určitě nebude uvedena v pravidelném hlášení o provozu. Vždyť je znáte ty temelíňáky! Všechno ututlají!
Pokud si přečtou toto povídání Jihočeské matky, mohou opět napadnout tiskového mluvčího Temelína, že zatajuje důležité informace. Pokud si to přečtou rakouští odpůrci atomu, mohou si zaregistrovat tuším už padesátou závadu na elektrárně a zvýšit tlak na svoji vládu ohledně požadavku na odstavení "šrotreaktoru".
Zatímco před dvěma, třemi lety jsme na Temelíně řešili problémy co ze zadřenou turbínou, co s vibracemi velkých čerpadel a co s tím, že občas někde praskne trubka a vyteče olej, tak dnes řešíme problémy s nátěry podlah a .... se šroubky o průměru 6 mm a délce 15 mm.
Samozřejmě se ještě někdy nějaký problém vyskytne a občas je třeba i odstavit krátkodobě turbínu, nebo i reaktor, ale patří to už mezi běžné provozní problémy, či mezi poslední vychytávané mouchy, k čemuž je zkušební provoz určen. Temelín se prostě stává normálně pracující fabrikou. A tím se mění i řešené problémy.
Jasným signálem, že dochází ke změně na elektrárně byla nedávná pravidelná ranní porada. Porada, kde se ještě nedávno řešily problémy okolo vibrací turbíny, okolo těsnosti potrubí a tak dále. Probralo se tam několik drobností a potom někdo vznesl zajímavý požadavek. A totiž vymyslet způsob, jak vyhnat holuby ze strojovny. (Strojovna je vlastně veliká výrobní hala s mnoha větracími okny a je v ní umístěna turbína). Za prvé tito ptáci svými průlety občas aktivují protipožární lineární čidla a za druhé při letu "bombardují" černě natřenou podlahu kolem turbíny světlými... no těmi... Na provoz turbíny to vliv nemá, ale na Temelíně si podávají dveře různé zahraniční i státní delegace a puntíkovaná podlaha prostě nevypadá dobře.
Byl určen nositel úkolu a ten měl vymyslet optimální řešení. Střelba byla vyloučena velmi brzo. Vedle tisíci megawattové turbíny si hrát na kovboje není příliš vhodné.
Dalším možným řešením bylo opatřit si dravce. To však bylo zamítnuto po zkušenostech radních z jednoho městečka. Ti koupili za několik desítek tisíc korun dravého ptáka a ten místo toho, aby lovil holuby, odletěl do jemu příjemnějších krajin. Asi mu nechutnali... Zatím to vypadá, že se do oken namontují sítě a holubi budou muset koukat na turbínu mezi dráty. Z dálky.
Než se pletivo sežene a nainstaluje, budou se dál prohánět nad padesát sedm metrů dlouhou turbínou a vypouštět "řízené střely".
Tak mě teď napadlo, dovedete si představit holuba, který by neměl kloaku? Pro ty, kdo neví, co to je, připomínám látku základní školy, že je to vlastně zařízení na směšování malé a velké potřeby. Usnadňuje to vypouštění obsahu střev. Za letu. Zkuste si představit holuba bez kloaky. Holuba se zácpou. Jak chudák v letu tlačí a tlačí a ono nic...
Při úporném tlačení se mají zavírat oči. To proto, aby nepraskaly cévky. Ale mohl by to udělat holub? To by si rozbil hlavu o nejbližší zeď.
U člověka je to naopak. Člověk s kloakou, to by byla katastrofa. I běžné, nevinné zakašlání by vedlo k dalekosáhlým následkům...

S přáním hezkých prázdnin a s přesvědčením, že vážných článků o Temelínu už bylo dost
zdraví čtenáře
Jiří Tyc
Další články tohoto autora:
Jiří Tyc

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku