Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Čtvrtek 17.7.2003
Svátek má Martina
  Výběr z vydání
 >TÉMA: Tumida, nová hrozba včelařství.
 >ENERGIE: Temelín... a holubi
 >ZAMYŠLENÍ Z FLORIDY: Čisté svědomí a nesmrtelnost, jako finanční produkt
 >MÉDIA: Moc novinářů
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Patálie s modrozubem
 >PSÍ PŘÍHODY: Setkání s Fanynkou
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Dějiny ve špajzce
 >SVĚT: Mnoho devítek k ošálení ovcí
 >POVÍDKA: Mám o foťák víc!
 >DOPRAVA: Neumírá někdo zbytečně ?
 >GLOSA: Mystika korunovačních klenotů
 >POSTŘEH: O písmenku
 >MEJLEM: O dodávce časopisu
 >PENÍZE: Domeček z karet
 >MEJLEM: Ohlasy a názory čtenářů

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Svět  
 
17.7. SVĚT: Mnoho devítek k ošálení ovcí
Ota Ulč

Již dlouhou řadu let tuze populární program "60 Minut" televizního kolosu CBS trvá jen 42 minut, neboť zbylou třetinu času pohltí reklamy. Inu, konzumní hospodářství - facts of life, stále je nám nabízeno a vnucováno zboží a služby. A jejich cena končí číslicí devět.
Proč tomu tak, divil jsem se, tehdy nuzný studentík, po prvním příjezdu k americkým břehům. Matně jsem si pamatoval, že Tomáš Baťa, kdysi náš nejúspěšnější kapitalista, poučený americkou praxí, uplatňoval touž cenovou strategii. Před víc než sto lety ji tu vymyslel místní podnikatel, vycházející z nepříliš sporného předpokladu, že veřejnost je snadno balamutitelná. Rozhodl se tedy určovat ceny svých výrobků na nejvyšší té které decimální hraně čili vždy končící devítkou a ještě líp za 9,99, k utvrzení vábeného zákazníka, jak vlastně na tom je dobře, než kdyby to bylo o haléř víc , za rovných 10. A vůbec jakoby nevadilo, že ve všech státech USA se k takové ceně téměř ve všech případech (výjimkou bývají potraviny) připočítává maloobchodní daň v různé výši, od 5 do 10 procent. Čili když si přijdu koupit nový automobil s cenovkou 29.999 dolarů, platit budu podstatně víc.
Všimněme si, že u takového druhu zboží si prodávající aspoň odpustí těch 99 za desetinnou čárkou, možná se umírní s cenou 29.990 či dokonce 29.900. Jediné otevřeně zaokrouhlené ceny lze nejspíš postřehnout u luxusního zboží, u šperků firem jako jsou Cartier či Tiffany, 100.000 za diamantový prsten, nebo pak u nabídky nemovitostí za ještě značnější peníz.
Veřejnost většinou nekupuje drahokamy a paláce, a s údaji, končícími nulou, se setkává pouze u nabídky té které slevy. Obchod si připočítá pár set dolarů, eur či korun ke zboží, jež pak odečte s lákadlem velkými písmeny, pokud možno červeně, o slevě 100 či 1000 a vy platit budete neuvěřitelně nízkou cenu 99 či 999.
V dnešní poště, jako každý den, bylo několik vábících katalogů, které automaticky vyhazuji.Teď při psaní této jeremiády jsem se pozastavil a zalistoval: cosi s názvem PC CONNECTION, stran 98, na první straně s výkřiky Exclusive! - Summer Savings! - New! - Enter to Win! - Hurry! nabízejí šest nových zázračných artiklů a na poslední straně jich je osm, všechny s cenou devítkovou. Kamera Canon za 1499, printer 299,95, monitor 229,95. multimedia projektor za 999, čímž se ušetří 400. Úspora na nulu, výdaj vždy na devítku. A tak dále, stále dále. Jistě se podaří ohromit mnoho ovcí, učarovat jim. Dočkal bych se někdy ceny končící jedničkou a slevy končící devítkou. Tak věru se nestane.
Nemám se za skrblíka, jsem dost majetný, měřeno nejen českým, ale i americkým metrem, jsem zbaven starostí - ale i zájmu - o materiální statky, však kolik kamer, magnetofonů, televizorů, kompjutrů je mi třeba ke štěstí? Dvě auta - rozhodně ne status symbol pro lidi, na kterých mi záleží - mi stačí, víc než za jedním volantem současně beztoho nedovedu sedět. Jsem natolik alergický na tuto univerzálně komerční atmosféru, že do obchodů zásadně nelezu a tak jsem si vysloužil oprávněnou pověst podivína, který nekupuje ani vánoční dárky a rodině nezbývá, než aby se obdarovávala sama.
Jakožto podivín se přiznávám k nemenší alergii vůči televizním reklamám, v nichž hlas za půl minuty jedním dechem odbrebentí (tempo též praktikované reportéry všech českých televizních stanic) co nejpodrobnější, nikoliv však nejpřesnější nabídku. Kdyby hlas zpomalil, pomalu sdělil, to či ono normálním hlasem doporučil, třeba bych podlehl a zakoupil.
Zbytečné mé rozčilování, takový je už náš současný svět.
K O N E CDalší články tohoto autora:
Ota Ulč

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku