Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Čtvrtek 17.7.2003
Svátek má Martina
  Výběr z vydání
 >TÉMA: Tumida, nová hrozba včelařství.
 >ENERGIE: Temelín... a holubi
 >ZAMYŠLENÍ Z FLORIDY: Čisté svědomí a nesmrtelnost, jako finanční produkt
 >MÉDIA: Moc novinářů
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Patálie s modrozubem
 >PSÍ PŘÍHODY: Setkání s Fanynkou
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Dějiny ve špajzce
 >SVĚT: Mnoho devítek k ošálení ovcí
 >POVÍDKA: Mám o foťák víc!
 >DOPRAVA: Neumírá někdo zbytečně ?
 >GLOSA: Mystika korunovačních klenotů
 >POSTŘEH: O písmenku
 >MEJLEM: O dodávce časopisu
 >PENÍZE: Domeček z karet
 >MEJLEM: Ohlasy a názory čtenářů

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  >>  Mejlem  
 
17.7. MEJLEM: O dodávce časopisu
Jan Hora

Vážení,

dovolte, abych Vám oznámil, že nemohu vyjádřit zcela jednoznačnou spokojenost s Vaší stavební spořitelnou.

Jako klient Vaší stavební spořitelny jsem nepravidelně (spolu)dostával časopis Pyramida. Po prvním prolistování na přepážce jsem usoudil, že ho nechci, což jsem deklaroval již dvakrát při podpisu smluv, ale bylo mi řečeno, že to jinak nejde, že ho posíláte každému. Pouze když se jedná o rodinu, tedy lidi se stejným příjmením a stejnou adresou, zasíláte, z úsporných důvodů, pouze jeden.

Sjednal jsem proto ihned stavební spoření i pro manželku a syna, jelikož třetina Vašeho časopisu mi již přišla snesitelná.

Časopis chodil, naprosto zbytečně, nicméně pravidelně. Nečetli jsme ho, dokonce ani nevybalovali z fólie, pouze žertovali, že kdyby byla černá, mohli by se sousedé domnívat, že odebíráme nějakou pornografii, kradli by ho a my bychom byli bez práce s jeho likvidací.

Před nějakou dobou jsem se podivil: časopis přišel hned dvakrát a v menším vydání, žel, opět zabalený doprůhledna - beru to z té lepší stránky, kdyby nebylo dovnitř vidět a nikdo by ho neukradl, určitě bych ho rozlepil, což by mi na nějakou dobu zkazilo náladu. Pokrčil jsem rameny, na váhu to může být stejné, tak co. Hodil jsem je oba kamsi pryč z dohledu.

Minulý týden jsem pak šel uzavřít nové stavební spoření (pro celou rodinu) a dověděl jsem se, že časopis se nyní bude platit, ale již není povinnost ho odebírat - radostně jsem ho odmítl. Nicméně toto zjištění ve mně probudilo jistou zvědavost. Po příchodu domů jsem v přípravě na důchodový věk prohrabal veškeré odpadky. A po několika letech rozlepil fólii, ve které byla Pyramida.

Načež jsem začal zírat.

Ze čtyřiceti čtyř stran formátu A5 jich je plných devatenáct (jestli jsem počítal správně) plně zaplněných reklamou. A samozřejmě některé další stránky reklamy obsahují v o něco menší míře. To je více než 43 % reklam!! Možná je to norma, i když...

Po chvíli hledání jsem ovšem našel to, co jsem intuitivně hledal. Stranu čtyři. Dočetl jsem se na ní, že nezašlu-li doporučeně odmítající kupón, bude mi posílán tento časopis, který jsem si nikdy neobjednal, za "úžasnou cenu" 9,90 Kč. A přímo na protější straně si mohu objednat další Vaši publikaci, nikoli však doporučeně, postačí e-mailem.

I když odhlédnu-li od kvality, kterou mohu soudit jen subjektivně a laicky, a poměru reklamních textů, mohu Vaše jednání považovat za nekorektní.

Před několika lety jsem svým podpisem souhlasil s tím, že Vaše stavební spořitelna bude spravovat a zhodnocovat mé peníze, za což jí budu platit formou poplatku za vedení účtu a budu mít později možnost čerpat úvěr. Nic víc, žádné další (placené i neplacené) služby jsem si neobjednal a nestvrdil. Nyní jste zneužili toho, že můžete (aspoň částečně) disponovat mými penězi a sdělíte mi, že pokud písemně doporučeně neodmítnu cosi - znovu opakuji: produkt, který jsem si neobjednal - budete mi ho za mé peníze posílat.

Nutíte mne, abych Vaší stavební spořitelně věnoval čas nutný k pravidelnému čtení časopisu, sepsání odmítavé odpovědi a financování doporučeného dopisu. V případě, že takto nebudu postupovat, utrpím finanční ztrátu. Za standardních okolností bych tuto skutečnost zjistil až z ročního výpisu; znám mnohé lidi, zejména starší, kteří se ve výpisu neorientují a i kdyby zjištění učinili, nedokázali by patřičně formulovat odmítací dopis - předpokládám, že roční výpis již nebude obsahovat jednoduchý kupón.

Za vrchol Vaší nehoráznosti však považuji skutečnost, že jste do naší rodiny posílali pouze jeden časopis zdarma, a nyní, aniž bychom si je objednali, začínáte posílat dva placené.

Zásadně však toto koresponduje s dalšími Vašimi službami, kdy jste interním předpisem od 1. ledna 2003 znemožnili zvýšit cílovou částku při zachování bonusu v podobě 50 % úroku v případě nečerpání úvěru (podle informací poskytnutých na přepážce Komerční banky), byť toto zvýšení byl významný akviziční argument. Domnívám se, že slušnému jednání by odpovídal oznamovací dopis klientům v dostatečném předstihu. A stejně špatné zkušenosti mám i s poskytováním překlenovacího úvěru Vaší stavební spořitelnou.

Protože jsem dosud nezaplatil příspěvek na nové stavební spoření z minulého týdne, domnívám se, že mi nabídnete argument proč tak mám učinit a neobrátit se na jinou stavební spořitelnu, začež Vám předem děkuji.

Zároveň předpokládám, že pochopíte, že tuto zkušenost si nemohu nechat pouze pro sebe, a podělím se o ni i s dalšími potenciálními klienty Vaší stavební spořitelny a s Vaším dozorčím orgánem.

S pozdravem

Jan Hora


Další články tohoto autora:
Jan Hora

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku