Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Sobota 19.7.2003
Svátek má Čeněk
  Výběr z vydání
 >GLOBALISACE: Jsme jedné krve
 >POLITIKA: Bojem s médii si může prezident Klaus jen uškodit
 >NÁZOR: Vodáci, znásilnění a jak toho ksindla zneškodníte/zabijete.
 >MOBY DICK: Týden č. 29 v Českých Textárnách
 >POSTŘEH: O sauně
 >GLOSA: Že by schizofrenie?
 >MEJLEM: Ohlasy a názory čtenářů
 >TÉMA: Česko a rozpady federací
 >DOPIS: K jmenování prezidenta NKÚ
 >PRÁVO: Proč bejky střílet, když jim můžeme rozmlátit hlavu kladivem.
 >MÉDIA: Teze k oblasti programu, technického rozvoje a ekonomiky
 > RODINA A PŘÁTELÉ: Sežral jsem to i s navijákem
 >PSÍ PŘÍHODY: Změna postoje, nebo změna taktiky?
 >VÍKENDOVINY: Na obzoru plachta bílá - jsou to uši krokodýla! 6.
 >MÉDIA: Volba ředitele ČT

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  >>  Právo  
 
19.7. NÁZOR: Vodáci, znásilnění a jak toho ksindla zneškodníte/zabijete.
Ladislav Kahoun

Tak tento článek bude hodně osobní záležitost. Mám vztek, objektivní nebudu a ani být nechci a také předem varuji, bude to výjimečně trochu nuda. Vrátil jsem se před pár dny z teplých krajin a dnes se podíval do starých novin. Lidové noviny, 28.6. a článek Lucie Tomanové o tom, jak "sportovní vodáci" znásilnili nějakou dívku a dostali za to nízké tresty. Tak tohle bude fakt osobní, já jsem také vodák. Tedy nikoli také, já jsem vodák, oni ne, aspoň slušní vodáci je za jedny z nás už nepovažují. Ubohý ksindl, který musí použít násilí, aby získal ženu, mi nestojí za více než tři řádky v mém článku a tyto tři řádky právě končí.
Co s celou věcí lze dělat? Moc málo. S vědomím toho, že jsem také muž, musím přiznat svůj odhad, že pokud bude většina poslanců muži, trestní zákoník se nezmění a směšně nízké tresty za znásilnění zůstanou a tím se opravdu nechci dotknout těch poslanců, kteří by pro zvýšení sazby hlasovali - bohužel ale odhaduji, že jich je menšina. Co mohu udělat já? Moc málo, nicméně to moc málo co mohu, činím tímto článkem a pokud to někomu připadne příliš surové, je mi to moc líto, ať to nečte. Kdo čtete moje články, víte, že si z věcí dělám hlavně srandu a asi proto je poměrně dost lidí čte. V tomto článku, poprvé vůbec, žádná sranda nebude, přesto prosím čtenářky, aby si ho přečetly.
Nejsem profesionál ani v oboru sebeobrany ani v oboru práva, nicméně se o obojí dost zajímám. Ženy obvykle nečtou (pro ně) nudné věci o sebeobraně, ale protože jich (statisticky) mnoho muselo číst moje minulé články, snad si aspoň některé přečtou článek tento a to hlavně ty, které by si nikdy knihu o sebeobraně normálně nepřečetly. Tedy, svoji bývalou dívku jsem se snažil naučit, jak se podle mne co nejúčinněji bránit v případě ohrožení. Dokonce jsem ji koupil revolver (nebojte se, prstýnek a parfém jsem koupil taky) a pomohl se získáním zbrojního pasu. První část tohoto článku je tedy co nejvíce zjednodušeným přepisem rad mojí bývalé dívce a je proto vyjádřením toho, co si sám upřímně myslím. Druhá část článku je vzkazem pro dívku napadenou vodáky. Čtenáře, kteří znají její totožnost prosím, aby ji do diskuse u článku neuváděli (asi by to nechtěla), ale snad jí někdo, kdo ji zná, tento článek pošle.

ČÁST PRVNÍ, JAK A PROČ ZNEŠKODNIT (TŘEBA I ZABÍT) ÚTOČNÍKA:
Ženy se nudí při čtení o věcech jako je sebeobrana apod., proto jsem toto zestručnil, jak jen to bylo možné, kratčeji už to nejde, prosím přečtěte si to. Zkratka (NR) znamená: nyní Nevysvětluji a nemusíte tomu Rozumět. Pokud Vás vysvětlení zajímá, je na mých www.volny.cz/kahounuvcirkus

Že je dobré vyhýbat se nebezpečným místům a situacím víte lépe než já, pokud se ale do takové situace dostanete, jsem přesvědčen že:

Spreje se slzným plynem a podobné věci mohou být nejen neúčinné, ale falešným pocitem bezpečí i škodlivé. Sám jsem takovým sprejem - s účinnou látkou CS1 nebo tak podobně - dostal ve svém životě již do obličeje zásah (nebylo to od ženy, proti ženě bych já nikdy násilí nepoužil) a účinek byl takový, že jsem ještě dvě až tři sekundy zřetelně viděl. Pak mně sice začaly oči dost pálit a musel jsem je zavřít, nicméně za ty tři sekundy bych stačil soupeře, který sprej musí stříkat z blízkosti, chytit a vzteklý následnou bolestí očí bych ho mohl dost pomlátit a bojím se, že to samé by se mohlo stát i Vám při obraně sprejem. Toto je má zkušenost, nechci se tím dotknout možných prodejců nějakých účinnějších sprejů, nicméně já v ně nevěřím a pokud se na sprej spoléháte, nezbývá než přesvědčit Vašeho přítele, aby ho sám na sobě vyzkoušel (je při tom dobré být v dosahu doktora). Nicméně, já v rychlý - tedy efektivní - účinek nevěřím.

Elektrické paralyzéry: Opět se nechci dotknout slušných prodejců případných opravdu účinných paralyzérů, já ale jeden běžný (cena v prodejnách zbraní asi 1000 Kč) mám a vyzkoušel jsem ho sám na sobě. Výsledkem jsem byl tak překvapen, že jsem následně zkusil i jiný model. Účinek u obou téměř nula, opět to pouze zasaženého rozvzteklí. Paralyzéry hřeší na to, že jsou démonizovány a málokdo si troufne je sám na sobě vyzkoušet. Pokud se spoléháte na paralyzér, požádejte Vašeho přítele ať ho vyzkouší sám na své ruce (ať při tom sedí a zkouší pouze pokud má zdravé srdce), sama uvidíte, že jediným účinkem bude, že mu ruka mírně škubne, nic víc. Pokud někdo takové neúčinné paralyzéry prodává a ví to, je to téměř zločin. Paralyzér, na rozdíl od slzného plynu, můžete teoreticky vyzkoušet přímo v prodejně před tím, než ho koupíte a utratíte za něj peníze (zkouška vyžaduje novou, kvalitní alkalickou baterii).

Střelná zbraň:
Jediná účinná obrana. Potřebujete to, čemu se říká revolver (NR), nikoli to, čemu se říká automatická pistole. Některé důvody (velmi zjednodušeně, (NR)): revolver je jednoduché zařízení, obsluha je asi tak složitá, jako obsluhovat ruční mlýnek na mák. Je-li nabitý, je okamžitě připraven k výstřelu, žádná složitá manipulace s pojistkou nebo natahování (NR). Nošení nabitého revolveru je zároveň bezpečné tím, že k výstřelu je třeba vyvinout velkou sílu na spoušť, ne ale ne zas tak velkou, abyste ji nedokázala vyvinout. Revolver nemusíte umět nabíjet, Váš přítel nebo někdo jiný Vám ho prostě nabije. Nejmenší ráže, která je Vám k něčemu, je .38 Speciál (NR). Opravdu si nenechte vnutit nic slabšího a výkonnější ráže by zase "moc kopala". Pokud mnou doporučovanou ráží .38 Speciál zasáhnete tělo nebo hlavu, většinou to stačí, zásah končetiny ale stačit nemusí. Méně výkonné (slabší) ráže, např. 6,35 (kterou Vám budou nutit) mohou být účinné asi jako slzný plyn a musela byste do útočníka vystřílet celý zásobník, což není tak jednoduché a způsobuje následné právní problémy, jednoho zásahu si útočník nemusí zprvu ani všimnout. V ráži .38 Speciál pak stačí koupit jen nejmenší a nejlehčí existující revolver, chtějte tedy pětiranný (nikoli větší šestiranný), kvůli váze a rozměrům chtějte model z lehké slitiny a s dvojkou (nebo i s kratší) hlavní (NR). Uvedená kombinace nemusí být vždy na skladě, ale mohou ji objednat a trvejte na ní, potřebujete ji právě kvůli nízké váze, která je jen něco přes 300 gramů a malým rozměrům. Prodavači zbraní jsou nadšenci pro svoji profesi a budou Vám nutit mnoho jiných zbraní - nedejte se a chtějte popsanou kombinaci: revolver/.38 Spec/lehká slitina/5 ran/max dvojka hlaveň! Levnější neznačkový nebo i bazarový (komisní) revolver je pro Vás většinou postačující, značkové jsou asi dvakrát tak drahé.

Jako střelivo je nejúčinnější poloplášť s plochou olověnou špičkou (NR). Pozor, pro revolver z lehké slitiny nesmíte použít střelivo se zvýšeným výkonem(NR). Revolver je nutno nosit s sebou a nosit ho nabitý, jen tak je vám k něčemu. Já sám s sebou přesně takový revolver (z jiných důvodů než Vy) tahám už několik let a dá se na to zvyknout. Pokud se necítíte bezpečně, mějte revolver v kapse a držte ho v ruce. Stydět se nemusíte protože to nemusí nikdo vědět. Vždy ovšem pamatujte na to, že výstřel způsobí smrt nebo zranění a že zranit můžete i sama sebe.

Střelba z revolveru je jednoduchá, stačí v podstatě jen silně zmáčknout spoušť. Existuje i způsob přes natažení palcem, popis na mých www (NR). Je dobré, pokud si střelbu vyzkoušíte na sportovní střelnici (jsou ve zlatých stánkách), přítel nebo obsluha střelnice rádi ukážou a poradí. Já sám navštěvuji 2 střelnice a jejich majitelé a obsluha (právě tak jako prodavači v prodejnách zbraní) jsou sympatičtí pro věc zapálení nadšenci, kteří jistě "křehké ženě" s velkou chutí poradí. POZOR, VEŠKERÉ BEZPEČNOSTNÍ PŘEDPISY A POKYNY NA STŘELNICÍCH - A OBECNÉ BEZPEČNOSTNÍ PŘEDPISY KOLEM ZBRANÍ - JSOU ODŮVODNĚNÉ, VŠECHNY ČÁSTI ZÁKONA O ZBRANÍCH A STŘELIVU, TÝKAJÍCÍ SE BEZPEČNOSTI, JSOU ODŮVODNĚNÉ. Pokud vystřelíte více než několik desítek ran, je nutné nechat revolver vyčistit, což lze často objednat přímo na střelnici nebo v prodejnách zbraní (možnost, že byste čistila sama, zde neuvažuji). Jeden náboj vás přijde na několik Kč, náboje lze často koupit přímo na střelnici.

Zbrojní průkaz: Nutné získat, zkouška povinná, související kurz aspoň v době, když já průkaz dělal, povinný nebyl, nicméně je to užitečně strávený čas. Na zkoušku je nutno se učit asi dva dny, odpovědi v testu jsou systémem a, b nebo c, stačí se naučit, rozumět tomu (pro účely zkoušky) nemusíte (s výjimkou otázek týkajících se bezpečnosti). Zkouší se i manipulace se zbraní, když jsem zkoušku dělal já, šlo bohužel o automatickou pistoli. Policista, který u zkoušky zkoušel mě, byl velice inteligentní a rozumný člověk, nebuzeroval s hloupostmi a soustředil se (v tom s ním jen souhlasím) na bezpečné zacházení se zbraní. Z mojí skupiny udělali zkoušky bez problému všichni včetně několika žen. Pro koupi zbraně musíte mít (zjednodušeně řečeno) nejprve zbrojní pas a koupený revolver musíte jít přihlásit na policii (chtějí ho vidět, proboha neukazujte jim ho nabitý).

A nyní to, co považuji za nejdůležitější. Použití zbraně si promyslete předem, v akci pak na to nebude čas. Já osobně, přestože jsem křesťan, nemám vůbec žádný problém vystřelit na člověka, který mě ohrožuje, a to i při vědomí toho, že na jakékoli zvíře bych nikdy s výjimkou sebeobrany nevystřelil. Pokud bych útočníka zabil, věděl bych, že jsem pomohl i všem ostatním budoucím obětem. Ze zkušenosti ale vím, že mnoho žen v mém okolí obecný problém vystřelit na člověka má. Musíte si PŘEDEM sama vyřešit zda a v jaké situaci budete střílet. Rád bych Vám ve Vašem rozhodování pomohl, ale nevím jak. Jedna moje kamarádka tento problém má a ani já, ani její přítel, ji nepřesvědčíme. Já Vás mohu jen poprosit, představte si třeba modelovou situaci předem a rozvažte si v klidu, v jaké situaci budete střílet a pak neváhejte - útočník nebude váhat také, musíte být rychlejší. Pokud vystřelíte a trefíte tělo nebo hlavu, mělo by to stačit, dvě rány jsou jistější, ale trochu zkomplikují následnou právní situaci. Nikdy nestřílejte (třeba z oprávněného vzteku) na ležícího útočníka pokud sama stojíte a na útočníka, který je k Vám zády. Ne že by mi toho hajzla bylo líto, měla byste ale následný právní problém (NR).

K následné právní situaci (jen pár drobností) :
- pokud použijete zbraň a bude se věc vyšetřovat tak nezapomeňte, že máte právo nevypovídat.
- za dobrého právníka není nikdy škoda peněz, právníkovi můžete říci vše. Pokud na právníka nemáte, zaplatí, ale také vybere, Vám ho stát.
- v okamžiku útoku byli na místě dva lidé, Vy a útočník. O tom jak se věc stala budete vypovídat oba. Pokud je útočník mrtev, budete a tom vypovídat jen Vy.

Předpokládejme, že zbraň nosíte s sebou, třeba v kabelce. Chcete - li do své bezpečnosti investovat další peníze, zakupte ještě jednu těžší zbraň výkonnější ráže (já mám automat .45 ACP), s velkokapacitním zásobníkem (NR) a mějte ji uloženu tak, abyste na ni rychle dosáhla, pokud by k Vám do bytu někdo neoprávněně vnikl a chtěl Vám ublížit. Pokud útočníka střelíte, tak proveďte - a to v tomto pořadí - následující:

1 - Pokud jste střílela vícekrát, tak si jako úplně první věc nabijte zbraň nebo vyměňte zásobník - v domě mohou být totiž další útočníci. Chovejte se sama tiše a poslouchejte zda v domě někdo chodí

2 - Zavolejte policii, pokud z jakéhokoli důvodu nemůžete dokončit hovor, nechte vyvěšeno, policie uslyší co se u Vás děje. I když jste nestačila říci adresu, policie si Vás snad sama lokalizuje a to i v případě, že máte pouze anonymní mobilní telefon.

3 - Policie asi zavolala záchranku, nicméně zavolejte ji i Vy z Vašeho telefonu, vypadá to pak dobře u soudu.

4 - Je-li útočník těžce zraněn nebo mrtev a tedy není nebezpečný a další útočníci v domě nejsou, pokuste se útočníka aspoň symbolicky ošetřit a to i v případě když si myslíte, že je mrtev. Nejde mi zde o to, zda to bude nějak efektivní, opět to pak ale vypadá dobře u soudu

Telefonní hovor s policii a záchrankou se nahrává. Vaše prohlášení "oddělala jsem ňákýho hajzla, přijeďte si ten sajrajt sebrat" Vám sice může chvilkově ulevit, Váš právník z něj ale nebude mít vůbec radost. Mnohem lepší je dát průchod rozrušení a koukejte se vytáhnout ať je ve Vašem hlase slyšet obrovský a upřímný žal, že jste toho ubohého útočníka zastřelila...

POKUD ZBRAŇ NEMÁTE NEBO JI NESTAČÍTE POUŽÍT:
Střílejte dříve než může dojít k fyzickému kontaktu. Pokud k němu přesto dojde a útočník Vás povalí, neznamená to ještě, že si s určitostí všiml, že zbraň máte - ostatně je to třeba člověk, který má v té chvíli sníženou rozpoznávací schopnost. Pokud je tedy zbraň stále ve Vašem dosahu, namiřte proti tělu útočníka ale zároveň směrem od sebe a vystřelte. Zbraň může být v okamžiku výstřelu přitisknuta k tělu útočníka aniž to něčemu vadí (NR). Pro efektivní účinek je třeba zasáhnout hrudní nebo břišní dutinu, nikoli pouze povrchovou svalovinu.
Pokud zbraň ve Vašem dosahu není, je to špatné, ale ne beznadějné. V knihách sebeobrany (aspoň v těch, které psali judisté) lze někdy najít takzvaný chvat proti znásilnění. Jde v podstatě o to, že propletením nohama zablokujete nohy útočníka tak, že se technicky vzato nemůže nad Vás přesunout tak blízko, aby mohl znásilnit. Tento chvat zde nebudu popisovat, protože můj názor na jeho použití je podobný jako na použití ostatních málo účinných prostředků jako jsou spreje, elektrické paralyzéry a střelné zbraně malých ráží - je nebezpečí, že útočníka tím hlavně rozzuříte a zhoršíte situaci. Použitím chvatu zablokujete útočníkovy nohy, ruce mu však zůstanou volné a dá se čekat, že Vás jimi bude vší silou mlátit do hlavy nebo škrtit tak dlouho, až jeho zablokování uvolníte a situace bude horší než před tím. Musíte tedy útočit co nejúčinněji, nejsurověji a nejzákeřněji na co nejzranitelnější místa, tedy místa, na které je i v těch nejsurovějších kontaktních bojových sportech přímo v pravidlech útočit zakázáno. Taková místa máte jednoduše v dosahu dvě a to ohryzek a oči. Osobně doporučuji následující způsob: přestaňte se na chvilku zdánlivě bránit a s útočníkem se prát. Čím více si bude myslet, že jste to vzdala, tím lépe. Potom, jste-li pravák, přesuňte svoji levou ruku na hlavu útočníka a prohrábněte mu vlasy - klidně ať si myslí, že ho chcete pohladit - tak abyste ruku dostala zezadu na jeho hlavu a mohla tak hlavu "zapřít". Pravou ruku přesuňte na obličej útočníka, opět myslí-li si, že je to pohlazení, tím lépe. Zjistěte alespoň přibližnou polohu jeho očí, pak částečně sevřete pravou ruku v pěst, pouze ukazováček a prostředníček nechte napnuty. Rukou pohněte co nejvíce tak, aby byla kolmo zpředu proti hlavě útočníka. Teď musíte přestat přemýšlet a soustředit se na další akci, nebude to nic příjemného. Tedy, zpevněte zápěstí a oba natažené prsty a vražte vší silou ukazováček a prostředníček pravé ruky útočníkovi do očních důlků a dále do dutiny za nimi (hlavu útočníka přitom pevně přidržte levou rukou, aby se nezaklonila dozadu). Do celého pohybu dejte veškerou svoji sílu, druhý pokus nebude. Pokud se to povede, bude asi útočník těžce zraněn, možná i mrtev. O celé věci platí to samé, jako o střelbě. Musíte si předem promyslet, zda ji uděláte nebo neuděláte. Pokud ji uděláte, musíte ji udělat pořádně, nedoporučuji se snažit, abyste "způsobila jen malé zranění", protože to by mohlo pro Vás špatně dopadnout.

Jak ve věci střelby, tak ve věci útoku na oční důlky si uvědomte tuto skutečnost:
- pokud se pokusíte útočníka zabít, může to alternativně skončit jen jeho těžkým zraněním, nicméně Vy budete v pořádku
- pokud se pokusíte útočníka těžce zranit, může to alternativně skončit jeho lehkým zraněním a to může dopadnout špatně pro Vás
- pokud se pokusíte útočníka lehce zranit, téměř určitě to skončí špatně pro Vás

ČÁST DRUHÁ - VZKAZ PRO NAPADENOU DÍVKU:
Je mi hrozně líto, že útočníci z toho vyvázli tak jak vyvázli a nemohu s tím nic dělat. Jediné co mohu udělat, je napsat tento článek. Útočníky žaloval u soudu státní zástupce (nikoli Vy, soukromý trestněprávní proces u nás bohužel není možný) a soud rozhodoval podle platného trestního zákona, který je bohužel takový jaký je. Jedna věc u nás asi možná je a asi o ní nevíte. Je zde možnost zažalovat útočníka v občanskoprávním řízení, ve kterém se (bohužel) prakticky nedá chtít nic jiného než peníze. Vím, že peníze Vám nemohou nahradit přísnější potrestání útočníků a prodloužit jim vězení, nicméně něčeho se tak dosáhnout dá. Ať už tedy mohou nebo nemohou vysouzené peníze jakkoli ulehčit Vaši situaci (asi nemohou), můžete pomoci dalším potencionálním obětem. Jsem přesvědčen, že pokud se ve sdělovacích prostředcích budou objevovat zprávy, že oběť aspoň zažalovala útočníka o vysokou částku peněz, počet útoků klesne, protože útočník bude riskovat nejen (často mírný) trest, ale i chudobu na zbytek života, případně problémy se zatajováním svého majetku. Toto vše samozřejmě platí, pokud nějaký majetek má. Pokud jsem vyrozuměl z článku v Lidových novinách, jeden z útočníků asi nějaký majetek mít bude.
K celé věci Vám něco opravdu kvalifikovaného řekne pouze právník, já zde uvádím jen několik postřehů:
1 - pokud budete soudit náhradu za morální nebo psychickou újmu nebo dlouhodobé psychické následky, je dobré mít vhodný posudek od psychologa nebo psychiatra. Já si myslím, že budete mít velký problém ho získat, doporučuji abyste o jeho vystavení spíše požádala ženu než muže.
2 - právník a soud stojí peníze (které Vám žalovaná strana zaplatí, pokud u soudu uspějete). Slyšel jsem ale, že už i u nás funguje organizace právníků, která - podobně jako obdobné organizace např. v USA - nabízí následující službu: převezmou Vaše zastupování a zaplatí i všechny poplatky a svoji odměnu si berou až z opravdu vysouzených peněz. Celá věc Vás tedy vlastně tak nic nestojí. Já bohužel nevím o jakou jde organizaci a ani zda by Váš případ převzali, nicméně možná někdo z čtenářů ví a napíše kontakt do diskuse u článku nebo mi ho pošle emailem, rád ho dám na svoje www.

OMLUVA POLICISTŮM:
Pokud tento článek přečetl nějaký policista, omlouvám se mu, vím že máte se zvyšujícím se počtem zbraní mezi lidmi potíže. Vím, že pro Vaši náročnou práci není ideální, když jsou zbraně v rukou amatérů a každý se ozbrojuje, já to všechno vím a chápu to a omlouvám se, já ale tento článek musel napsat.

Text tohoto článku byl maximálně zkrácen, aby byl pro ženy co nejméně nudný a aspoň několik z nich ho přečetlo. Některé vymazané části textu a vysvětlení většiny pasáží označených v textu (NR) je na mých www (adresa je pod tímto článkem).

Ladislav Kahoun www.volny.cz/kahounuvcirkus
Další články tohoto autora:
Ladislav Kahoun

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku