Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Neděle 20.7.2003
Svátek má Ilja
  Výběr z vydání
 >POLITIKA: Pejchal nebezpečný politikům
 >GLOBALISACE: Jsme jedné krve
 >POLITIKA: Bojem s médii si může prezident Klaus jen uškodit
 >NÁZOR: Vodáci, znásilnění a jak toho ksindla zneškodníte/zabijete.
 >MOBY DICK: Týden č. 29 v Českých Textárnách
 >POSTŘEH: O sauně
 >GLOSA: Že by schizofrenie?
 >MEJLEM: Ohlasy a názory čtenářů
 >TÉMA: Česko a rozpady federací
 >DOPIS: K jmenování prezidenta NKÚ
 >PRÁVO: Proč bejky střílet, když jim můžeme rozmlátit hlavu kladivem.
 >MÉDIA: Teze k oblasti programu, technického rozvoje a ekonomiky
 > RODINA A PŘÁTELÉ: Sežral jsem to i s navijákem
 >PSÍ PŘÍHODY: Změna postoje, nebo změna taktiky?
 >VÍKENDOVINY: Na obzoru plachta bílá - jsou to uši krokodýla! 6.

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politika  
 
20.7. POLITIKA: Pejchal nebezpečný politikům
Irena Válová

Tento text byl v pátek 18. července předán Mladé frontě Dnes. Ze strany MfD bylo následně uvedeno, že bude zveřejněn. Text však zveřejněn nebyl, a případem se začaly ve svém sobotním vydání zabývat Lidové noviny a Právo, komentovat bude v neděli taktéž TV Nova.
Autorka tímto byla donucena ihned text zveřejnit kdekoli, jinak by mohla v budoucnosti čelit podezření z plagiátorství a opisování.
Irena Válová

Pejchal nebezpečný politikům
Advokáti si mají napříště dát pozor, koho hájí, jen zastupují nebo pro koho vypracují právní analýzu. Nemají se řídit právem a spravedlností jako univerzální hodnotou pro všechny, nýbrž momentálním rozložením politických sil v Parlamentu. Toto je alarmující poselství, které k občanům vyslal Senát, když zdůvodňoval, proč nedoporučil právníka Aleše Pejchala do funkce ústavního soudce: Senátu vadí Pejchalova praxe respektive jeho klienti. Mezi Pejchalovými klienty jsou státní instituce, obce, spolky, šlechtické rody, firmy i občané. Senátu to vadí. Popírá tím základní lidské právo - totiž právo na spravedlivý proces pro každého. Pokud by totiž advokáti ze strachu z politických sankcí proti nim podlehli názoru Senátu, vznikne skupina občanů, firem, spolků, institucí, šlechtických rodů, obcí, které se stanou právně nezastupovatelnými. Tak jak tomu bylo před rokem 1989.
Co na tom, že Pejchal je i svými odpůrci uznáván jako jeden z nejlepších právníků v této zemi? Co na tom, že uznává výhradně profesionalitu a nepracuje na politickou objednávku? Co na tom, že Pejchalovy analýzy označili za nestranné a spravedlnost a právo respektující i někteří vysocí církevní hodnostáři?
Fakt, že nestranného a nestraníka Pejchala poslal Senát z kola ven kvůli jeho advokátní praxi považují za skandální někteří stávající členové Ústavního soudu, pro který byl (během této praxe) mnohokrát rovnocenným partnerem, stejně jako akademici i jiní renomovaní advokáti a právníci. Mrzí to dokonce i právníka Rychteského. Avšak stalo se. Senát tak vydal svědectví sám o sobě . Senát řekl, že považuje Pejchala, který nekupčí z právem a neuzavírá politické dohody, za nebezpečí pro politiku.
Senát, který popírá základní lidská práva a kšeftuje s garancí ústavnosti, práva a spravedlnosti, je nebezpečný pro lidi.
Irena Válová, 18. července 2003
Další články tohoto autora:
Irena Válová

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku