Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 22.7.2003
Svátek má Magdaléna
  Výběr z vydání
 >EKONOMIKA: Potvrdí trhy Greenspanův optimismus?
 >POLITIKA: Strategie přežití
 >ARCHITEKTURA: O jedné letenské zajímavosti
 >APOLLO 11: Reminiscence z mládí
 >CO KDYŽ: Kdo svalil kámen? (1)
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Dobytek v Průhonickém parku
 >PSÍ PŘÍHODY: Ten pes špatně slyší, zato houbeles vidí
 >HUDBA A ZVUK: Klavíristů není nikdy dost
 >GLOSA: Hrátky kolem Ústavního soudu.
 >POLITIKA: Finta s DPH
 >HUDBA: Barkaroly a krepdešín
 >NÁZOR: Špidlův smrtící koktejl
 >NÁZOR: Domácí škola opět v ohrožení
 >PENÍZE: S čím jdou banky na klienty
 >CHTIP: Varování před medvědy

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kultura  >>  Architektura  
 
22.7. ARCHITEKTURA: O jedné letenské zajímavosti
Zdeněk Lukeš

Nejdřív se ještě vrátím k naší sobotní vycházce po Jelením příkopě a okolí (viz poslední díl Psí architektury). Počasí bylo nádherné a přišlo skoro sto lidí, a to bez inzerátu v LN, takže se zdá, že NP má velký čtenářský okruh! Zkusím na tradici psích vycházek v září navázat, téma by bylo Zajímavé stavby na Letné. Včas zase upozorním. Teď se naopak asi na měsíc odmlčím, ozvu se na konci prázdnin.

Z práce chodím přes Letenskou pláň, na jejímž okraji stojí nejen budova Ministerstva vnitra, bíle okachlíkovaná, ale také gymnázium Nad Štolou, kam jsem kdysi taky docházel. Projektoval ho v polovině 60. let architekt Karel Poličanský, generačně funkcionalista. Měl tehdy úctu k Roškotově budově ministerstva a proto z ní převzal některé detaily, včetně světlé keramiky, jíž obložil průčelí školy (teprve v 80. letech byla mezi výše zmíněné stavby vklíněna třetí - dostavba ministerstva, která už keramickou fasádu nemá). Ostatně motiv fasád s obkladem tu má už tradici - viz sousední budovy Technického a Zemědělského muzea, luxusní činžák arch. Havlíčka v Letohradské ulici (psal jsem o něm zde) nebo jesle na Letenské pláni (arch. Štulc - Vrana, kde ovšem keramický obklad šedomodré barvy nebyl dobře proveden a vesele odpadává :-).

Se zájmem jsem proto sledoval, jak probíhá rekonstrukce gymnázia, která začala před prázdninami. Poněkud mne šokovalo, když zedníci začali na kachlíky připevňovat tepelně izolační polystyrénový obklad. Nejsem sice stavař, ale domníval jsem se, že na glazovaném povrchu se začne srážet voda. Logické by tedy mělo být keramické obkládačky sejmout. Na izolaci pak přibyla omítka a to mne už pořádně naštvalo. Pak mne ale přítel architekt Honza Mudra, který rovněž pozoroval neblahé změny během pravidelného venčení svého psa Vincenta, upozornil, že do omítky zedníci pečlivě vyrývají rýhy - vlastně "spárování", takže z dálky to pak vypadá, jako keramický obklad. Ba co z dálky! Fotil jsem to zblízka a efekt byl dokonalý! Posoudit to můžete ostatně sami.

Přesto mi ta metoda přijde nějaká divná… Co vy na to? A ještě jedna zajímavost - směrem do ulice Nad Štolou (skutečně v hloubce pod ní vede známá Rudolfova štola) je na fasádě umístěn relief, jehož autorem byl známý český sochař a horolezec Valerián Karoušek - jedna z obětí zemětřesení v Peru (tuším, že to bylo v roce 1969 nebo 1970). Doufám, že alespoň relief zůstane na svém místě…

Zdeněk Lukeš
Archiv rubriky Architektura až do r. 1998


Další články tohoto autora:
Zdeněk Lukeš

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku