Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 22.7.2003
Svátek má Magdaléna
  Výběr z vydání
 >EKONOMIKA: Potvrdí trhy Greenspanův optimismus?
 >POLITIKA: Strategie přežití
 >ARCHITEKTURA: O jedné letenské zajímavosti
 >APOLLO 11: Reminiscence z mládí
 >CO KDYŽ: Kdo svalil kámen? (1)
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Dobytek v Průhonickém parku
 >PSÍ PŘÍHODY: Ten pes špatně slyší, zato houbeles vidí
 >HUDBA A ZVUK: Klavíristů není nikdy dost
 >GLOSA: Hrátky kolem Ústavního soudu.
 >POLITIKA: Finta s DPH
 >HUDBA: Barkaroly a krepdešín
 >NÁZOR: Špidlův smrtící koktejl
 >NÁZOR: Domácí škola opět v ohrožení
 >PENÍZE: S čím jdou banky na klienty
 >CHTIP: Varování před medvědy

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politika  
 
22.7. POLITIKA: Strategie přežití
Ondřej Neff

Dnes začne ve sněmovně dramatické představení, které bude vnímáno z jedné strany jako fraška a z druhé jako tragédie. Dvanáct reformních zákonů bude projednáváno a přetvářeno pozměňovacími návrhy, takže se z toho může zrodit dítko, které ani vlastní Špidla nepozná.

Vladimír Špidla, jistě s posíleným sebevědomím z návštěvy ve Spojených státech, povede ke koaličním poslancům andělskou a možná zase zkusí i čertovskou, aby přiměl odbojníky reformní zákony schválit.

Jeho hlavním argumentem jistě bude přežití vládní koalice. Země stojí před branami Evropské unie, vládě výsledek referenda sluší a bylo by pro Špidlu bolestné, kdyby měl zemi do EU přivést jiný tým.

Potíž je v tom, že na osudu reformních zákonů osud vlády přímo spojen není, ať si kdo říká co chce. Je tu velký prostor pro bezproblémové přežití, i kdyby jeden nebo dva zákony sněmovnou neprošly. Levici se nebude líbit snížení daně firmám a je pravděpodobné, že právě do tohoto místa lodice bude veden útok. Ale i kdyby ony dva zákony padly pod stůl, Vladimír Špidla bude moci prohlásit, že dosáhl dalšího historického vítězství.

Situace by se zábavně zkomplikovala, kdyby Václav Klaus zopakoval svoje veto a vetoval i ty klopotně schválené návrhy zákonů, snad proto, aby ho od toho odradil, reagoval Vladimír Špidla na jeho nedávný krok mimořádně tvrdě a obvinil ho, že se zachoval jako stranický předák a nikoli jako prezident.

Reálnější nebezpečí pro Špidlův tým spočívá v tom, že pod palbou pozměňovacích návrhů zákony ztratí svůj reformní charakter a nebude splněn cíl reformy - snížit do roku 2006 schodek veřejných rozpočtů na 4% HDP úsporou 200 miliard a získáním 70 miliard na příjmové straně.

Občanští demokraté svým rozhodnutím za žádnou cenu nehlasovat pro žádný z dvanácti zákonů zvýšili hodnotu komunistických hlasů. O každý ze zákonů se povede obchodní jednání. Komunisté, podobně jako při volbě prezidenta, znovu ukáží hodnotu své přítomnosti ve sněmovně. Prokáží ji pozměňovacími návrhy (které budou mít protireformní charakter) a pozitivním hlasováním pro znetvořené zákony. Zabodují jak u svých voličů tím, že jim ukáží, jak pečují o jejich blaho (bez ohledu na to, že jim dlouhodobě ublíží, ale to komunistický volič nepochopí), tak u vlády, jelikož potvrdí svoji pozici strany, která není negativistická a je schopna konstruktivních činů. A jejich vazby na zemanovské křídlo nabudou na srdečnosti.


Další články tohoto autora:
Ondřej Neff

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku