Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 22.7.2003
Svátek má Magdaléna
  Výběr z vydání
 >EKONOMIKA: Potvrdí trhy Greenspanův optimismus?
 >POLITIKA: Strategie přežití
 >ARCHITEKTURA: O jedné letenské zajímavosti
 >APOLLO 11: Reminiscence z mládí
 >CO KDYŽ: Kdo svalil kámen? (1)
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Dobytek v Průhonickém parku
 >PSÍ PŘÍHODY: Ten pes špatně slyší, zato houbeles vidí
 >HUDBA A ZVUK: Klavíristů není nikdy dost
 >GLOSA: Hrátky kolem Ústavního soudu.
 >POLITIKA: Finta s DPH
 >HUDBA: Barkaroly a krepdešín
 >NÁZOR: Špidlův smrtící koktejl
 >NÁZOR: Domácí škola opět v ohrožení
 >PENÍZE: S čím jdou banky na klienty
 >CHTIP: Varování před medvědy

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  >>  Právo  
 
22.7. GLOSA: Hrátky kolem Ústavního soudu.
Václav John

Určité střety kolem tohoto soudu se daly čekat, ale to co se děje je přece jenom víc, než se dalo předpokládat. A podílí se na tom bez rozdílu všechny zúčastněné strany, prezident i strany politické.

Obměna je prováděna, správněji na vnější pozorovatele působí, jako uplatňování principu zastoupení politických a dalších sil. Tu je to přední politik lidovců, tu socanů, pak ódesáků, nato romských aktivistů atd. V současné době vznikl spor o právníka, všemi stranami, a je jedno zda negativně nebo pozitivně, vnímaném jako odpůrce šlechty a katolické církve. Připomínám, že tohle povídání není nic proti němu, on jen na zakázku dělá dobře svoji práci.

O kvalitě našich politiků všech barev svědčí to, že jedna strana té druhé vyčítá, že jsou pro něj, nebo proti němu, podle toho koho zastupuje v soudních sporech. Ani jedna strana si snad neuvědomuje, že o tom jmenování ústavního soudce, a to i pro naprostého laika, není. Kdybychom tuto teorii dovedli do krajnosti, pak by dalším kandidátem na soudce nutně musel být advokát pana Kinského, který také zatím umí velmi úspěšně se pohybovat a kličkovat v džungli našich starých i nových právních předpisů. A pokud bychom k tomu přidali trochu nadsázky, tak by podle tohoto schematu, bylo nejlépe kandidovat advokáty těch největších tunelářů. Ze soudců by to absurdně mohla být ta, co zdárně natahuje počet let, po které nesoudí podezřelého ze zločinů za komunismu, a mohla by tak být za komunisty nominována.

Naivně jsem se domníval, že do Ústavního soudu budou především nominováni lidé vysokého mravního a odborného kreditu, že se při nominaci dozvíme, jaký směr, jakou filozofii práva vyznávají, kolik knih a statí napsali a tak dále. Volení zástupci lidu jsou ale nepoučitelní. Sněmovna si naběhla s velkou televizní radou, a voliči za to zaplatili 10 mld Kč. Senát si spolu s prezidentem může naběhnout se soudem. Co by to mohlo stát voliče, a tentokrát jistě ne v penězích?
Další články tohoto autora:
Václav John

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku