Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Středa 23.7.2003
Svátek má Libor
  Výběr z vydání
 >POLITIKA: Zachrání Špidlu Bush
 >POLITIKA: Odborníkům zelenou ?
 >POLITIKA: Socialistická ekonomická deforma
 >MROŽOVINY: Vzpomínka na Raymonda Chandlera
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Zápas s elektronickými hlasy
 >PSÍ PŘÍHODY: Čekání na drama
 >MÉDIA: Televizní máma skončí špatně
 >TÉMA: Zdanění penzí v blízké době ?
 >MEJLEM: Ohlasy a názory čtenářů
 >EKOLOGIE: Pochyby o ekonomické výhodnosti větrných elektráren
 >EKONOMIKA: Oslabování koruny jde na vrub oslabování měn střední Evropy
 >GLOSA: Mladý odborník
 >MEJLEM: Ohlasy a názory čtenářů
 >PENÍZE: Hypotéka po americku
 >CHTIP: To rozkošné slůvko fuck

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  >>  Média  
 
23.7. MÉDIA: Televizní máma skončí špatně
Jan Maršák

Rada České televize vybrala za ředitele Jiřího Janečka. Podle mého názoru nevybrala opět správně a to hned z několika příčin, které ve svých důsledcích neumožní přivést Českou televizi k nějakému rozumnému fungování. Ztratí se tím jenom čas, který mohl být věnován právě úkolu vylepšit pozici ČT v mediálním prostoru jak domácím, tak evropském.

Zcela největším problémem, který vyvstává je Janečkovo angažmá v době tzv. televizní krize, kdy se jasně postavil na stranu vzbouřených redaktorů. Urputně bojoval za "nezávislost médií", "svobodu slova" a za "ducha zákonů". Bojoval proti určitým politickým stranám (ODS, Zemanově ČSSD), které se měly dopouštět útoků na výše uvedené nedotknutelné hodnoty. Redaktoři stáli ovšem v jednom šiku s jinými politickými stranami (US, KDU-ČSL, Špidlova část ČSSD). Ty "hodné" politické strany vytvořily následně vládní koalici a v "souladu" s pravidlem o poměrném zastoupení najmenovaly jednobarevnou "vládní" televizní radu. Tato rada následně vybrala Janečka. Spojitost čistě náhodná?

Utužená kamarádství z "doby bojů o Kavky" mohou v současnosti vystoupit silněji na povrch. Je tak možné očekávat posílení pozic největších bojovníků Komerse a Dekoje. Možná na ně, ale nový ředitel zapomene a oni mu (tak jako předchozím ředitelům) pěkně zatopí. Uvidíme jakou bude mít sílu při prvním střetu s odbory či televizními zájmovými skupinami?

Sporným aspektem rovněž je, že přichází člověk zevnitř televize. Někdo to posuzuje pozitivně, někomu se nemusí líbit právě vazby, které se přenesou s Janečkem i do ředitelské funkce. Samozřejmě nelze nikoho diskriminovat při konkurzu na nějakou pozici tvrzením, že pokud je zevnitř dotyčné instituce, nemůže se dané soutěže zúčastnit. Toto je, ale u současného ředitele problematizováno jeho rolí v "televizní vzpouře", kde ukázal svou náklonnost některým politickým kruhům. Po zvolení prohlásil, že tlakům politiků odolá. Snad.

Další z řady pochybností vyvstává v souvislosti se stále se opakujícím motivem, kterým je hospodaření ČT. Otázka na nového ředitele je nasnadě. Bude schopen přerušit nevýhodná ekonomická spojení s různými skupinami, které využívají neprůhlednosti televizního hospodaření? Neprůhlednost posiluje i fakt, že podrobný rozpočet ČT je stále tajný, takže koncesionář nemá šanci se dozvědět za co jsou jeho peníze utráceny.
Obávám se, že pod Janečkovým vedením dopadne jeho (naše) "druhá máma" špatně a nikdo s ní už nebude chtít nic mít.
Další články tohoto autora:
Jan Maršák

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku