Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Středa 23.7.2003
Svátek má Libor
  Výběr z vydání
 >POLITIKA: Zachrání Špidlu Bush
 >POLITIKA: Odborníkům zelenou ?
 >POLITIKA: Socialistická ekonomická deforma
 >MROŽOVINY: Vzpomínka na Raymonda Chandlera
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Zápas s elektronickými hlasy
 >PSÍ PŘÍHODY: Čekání na drama
 >MÉDIA: Televizní máma skončí špatně
 >TÉMA: Zdanění penzí v blízké době ?
 >MEJLEM: Ohlasy a názory čtenářů
 >EKOLOGIE: Pochyby o ekonomické výhodnosti větrných elektráren
 >EKONOMIKA: Oslabování koruny jde na vrub oslabování měn střední Evropy
 >GLOSA: Mladý odborník
 >MEJLEM: Ohlasy a názory čtenářů
 >PENÍZE: Hypotéka po americku
 >CHTIP: To rozkošné slůvko fuck

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politika  
 
23.7. POLITIKA: Odborníkům zelenou ?
František Vízek

Často jsem říkal, že dokud budou mít v ODS hlavní slovo pánové Langer, Tlustý, Zahradil a Nečas, nemusejí se sociální demokraté bát, že někdy prohrají volby. Názory uvedených politiků jsou přece natolik do očí bijící, že i občasnému konzumentu politiky musí být jasné čemu fandí, komu by prospěli a kam by naši zemi dovedli, kdyby se dostali k vládní odpovědnosti.

Texty některých "takyodborníků": komentátorů, analytiků a manažerů mně pomohly pochopit, že i výše citovaní pánové jsou sociálně cítící beránci. Například Vilém Barák v článku Jak udělat skutečnou reformu (HN dne 21.7.) hřímá naplno, že stav veřejných financí nevyřeší ani socialistická reforma (rozuměj servírovaná vládní koalicí), ale ani socialismus s kapitalistickou tváří prosazovaný ODS, ale jen a jen radikální řez do zažitých jistot.
A hned také navrhuje "řešení" : Radikálně odstranit státní přerozdělování, protože žádná kontrola nezabrání zneužívání veřejných prostředků. Zrušit neprodleně a v prvé řadě veškeré podpory v nezaměstnanosti. Vždyť kdo chce, práci si vždy najde, jinak by u nás přece nebyli pracující cizinci. Zrušit je třeba veškeré sociální dávky. Jednak proto, že 90% lidí žádnou pomoc ve skutečnosti nepotřebuje a jen tajně bohatne v šedé ekonomice a jednak proto, že je žádoucí, aby se k nám vrátila skutečná solidarita, tj. dobročinnost, kterou zlý stát svými dávkami vlastně likviduje. Zcela odstraněny musejí být nemocenské dávky, tady pouhé snížení rozhodně nestačí. Nejedna komerční pojišťovna nám přece nabízí ochranu před ztrátou výdělku v důsledku nemoci, takže o co jde ? A až se k tomu všemu v našich nemocnicích souběžně zavedou platby za ubytování a stravu pro všechny bez rozdílu a až náklady na léčení obětí nehod a trestných činů ponesou viníci a hazardéři, až se všechno, ale úplně všechno místo chátrání rozprodá či rozdá církvím, šlechtě a dalším, bude coby dup zaděláno na prosperitu a blahobyt… A bude líp. Říkají "odborníci".

Člověk by se pousmál, kdyby věci nebyly vážné. Mohl si někdo myslet, že lze jen tak mávnout rukou a zapomenout na 700 miliard utopených v bankách, na 20 miliard ztracených v kampeličkách, na 10 železných nováckých miliard, na následky povodní a na další a další ztráty ?
Vláda velí spořit a hledá, kde se jenom dá. Nechceme-li nacházet jenom drobné, posviťme si na viníky a zúčtujme s podvodníky. Padni, komu padni.

Dr. František Vízek
Další články tohoto autora:
František Vízek

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku