Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Středa 23.7.2003
Svátek má Libor
  Výběr z vydání
 >POLITIKA: Zachrání Špidlu Bush
 >POLITIKA: Odborníkům zelenou ?
 >POLITIKA: Socialistická ekonomická deforma
 >MROŽOVINY: Vzpomínka na Raymonda Chandlera
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Zápas s elektronickými hlasy
 >PSÍ PŘÍHODY: Čekání na drama
 >MÉDIA: Televizní máma skončí špatně
 >TÉMA: Zdanění penzí v blízké době ?
 >MEJLEM: Ohlasy a názory čtenářů
 >EKOLOGIE: Pochyby o ekonomické výhodnosti větrných elektráren
 >EKONOMIKA: Oslabování koruny jde na vrub oslabování měn střední Evropy
 >GLOSA: Mladý odborník
 >MEJLEM: Ohlasy a názory čtenářů
 >PENÍZE: Hypotéka po americku
 >CHTIP: To rozkošné slůvko fuck

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politika  
 
23.7. POLITIKA: Zachrání Špidlu Bush
David Šeich


Vladimír Špidla nastoupil do čela této vlády v poměrně dobré konstelaci. Měl být předsedou vlády "nového stylu", "proevropské" a "komunikativní" vlády. Tato vláda měla jen jednu chybu, nedostatečně komunikativního premiéra. Od pádu povodňových balíčku se však Špidlově vládě nedaří. Provází ji příslovečná "námořnická smůla". Jako by na své palubě měla prokletého námořníka, nebo že by byl prokletý sám kapitán ?
Po Špidlově návštěvě v USA se premiér dočkal opět po nějaké době pozitivní mediální odezvy. Jak si takovou slávu vysloužil ? Zaprvé se jeho návštěva u presidenta Bushe protáhla oproti plánovanému času. To je sice pěkné, ale kromě dobrého pocitu si za to Česká republika "nic nekoupí". Je také zřejmé, že president Bush si je vědom, že se sluší ocenit spojence, jakým byla Česká republika v době, kdy Spojené státy v Evropě hledaly oporu jen těžce.
Druhým důvodem k oslavám má být příslib k účasti českých firem v iráckých zakázkách, který Špidla od presidenta Bushe údajně získal. Takový signál může být sám o sobě pozitivní. Ale, jak řada z nás dobře ví, příslib učinění v rámci diplomatických zdvořilostí ještě neznamená konkrétní zakázky. Jak říká české přísloví : "Slibem nezarmoutíš" a od diplomatické podpory spojenců po reálné získání zakázek na obnově Iráku je ještě dlouhá cesta. Zájemců o válečnou kořist je totiž dostatek a Česká republika nebyla zajisté jediným Bushovým spojencem a nepatří ani do skupiny zemí přímo zapojených do válečné operace.
Jak je známo doma není nikdo prorokem, ale premiér by jím ve své zemi měl být alespoň občas. Neštěstím a morovými ranami provázenou Špidlovu vládu čeká navíc reforma veřejných financí. Reforma, se kterou vláda spojuje svoji důvěru, se neopírá ani o podporu vlastních poslanců ČSSD. Navíc je okořeněna presidentem vráceným zákonem o DPH. Oficiální návštěva Spojených států je pro premiéra Špidlu jistě příjemnou vzpruhou. Je to možná posila před bitvou, která ale může být také tou poslední.
Hned po návratu čeká Špidlu vyslovení sladkého tajemství ohledně kandidáta na ministra spravedlnosti. Ohlasy vlastních poslanců ČSSD dávají tušit, že tato volba nebude doprovázena aplausem. A co premiéra "smutné postavy" čeká dále ? Ne menší křest ohněm než reforma veřejných financí. Pochvala z krátkého zahraničně-politického angažmá premiéra se může změnit v domácí politické fiasko. A ani president Spojených států, ani evropská sociálně-demokratická internacionála nepomohou premiérovi bez fantazie vyvést zemi z počínající fiskální krize.

Mgr. David Šeich, místopředseda Zahraničního výboru Parlament ČR, poslanec za ODSDalší články tohoto autora:
David Šeich

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku