Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Čtvrtek 24.7.2003
Svátek má Kristýna
  Výběr z vydání
 >POJIŠŤOVNY: Ostuda.
 >ENERGIE: Dotace na fosilní paliva.
 >ENERGIE: Mlžení kolem energetické koncepce aneb Jihočeské matky přicházejí
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Minimální daň je pokutou za svobodu
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Že by se vilín zaklínil?
 >PSÍ PŘÍHODY: Strašlivá, leč nikoli nemožná vize
 >IZRAEL: Janusovská tvář Hamasu
 >POLITIKA: Otázka
 >SVĚT: Význam pokožky, váha jinakosti
 >HUDBA: Opilí potměchutí
 >KNIHY: Na dovolenou bez Gaimana
 >REAKCE: Na komentáře
 >MEJLEM: Ohlasy a názory čtenářů
 >PENÍZE: Nemovitosti v nerovnováze
 >POVÍDKA: Sny z ran

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Šamanovo doupě  
 
24.7. ŠAMANOVO DOUPĚ: Minimální daň je pokutou za svobodu
Jan Kovanic

Státní rozpočet krvácí, proto je pochopitelné, že je třeba zašít ty nejhorší rány, aby s rozpočtem nevykrvácel i český stát. Do jeho žil bude muset být napumpována nová finanční krev, a tak se hledá, která krevní banka poskytne životodárnou tekutinu. Upíří zrak ministerstva financí padl i na vděčnou oběť - živnostníky. MF přišlo s tím, že podnikatelé mají platit minimální daň - jako by vydělávali aspoň polovinu průměrné mzdy. Ročně by měli odevzdávat státu skoro osm a půl tisíce korun.

Hodně lidí prý hlásí fiktivní zisky i ztráty. Finanční úřady nezvládají hříšníky kontrolovat, takže pro zjednodušení budou platit všichni - i ti, kdo nevydělávají, i ti, kdo jsou ve ztrátě. Jestli fixlují čili nic, to je jejich problém.

Zajímavý přístup k věci. Navrhuji ho rozšířit: Protože policajti nemají tolik lidí, aby mohli zkontrolovat všechny přestupky, budou platit všichni řidiči paušální pokutu. Ruku na srdce - kdo z nás, řidičů, se nedopustil někdy prohřešku? Vždy jezdíme obcí pouhou padesátkou?

Ale dosti srandy. V Česku dlouhodobě probíhá hon na "držitele živnostenských listů", ke kterému se teď přidává další "soubor opatření". Do něho patří i plánované zvyšování zdravotního pojistného pro soukromohospodařící jedince. A ministerstvo zdravotnictví se chystá klasické drobné živnostníčky - obchodníky a hospodské - dorazit nesmyslnými zákony o prodeji alkoholu a zhovadilými hygienickými předpisy, podle kterých by vlastně žádný člověk nesměl ani jíst.

Pamatuji se, jak v lednu 1991, při prvním cenovém skoku, vzlétla cena másla dvakrát až třikrát. Ihned se našli podnikavci, kteří začali máslo na Tylově náměstí v Praze prodávat rovnou z kamionu za nižší cenu - a prakticky stejnou cenu platím ve svém supermarketu (díky těm podnikavcům) i dnes! Supermarkety a hypermarkety dosti pocuchaly příjmy malých obchodníčků. Ti nevykazují zisk, zvláště když jeden krámek zaměstnává a živí celou rodinu. Podle současné vládní ideologie: Neplatí daně, tudíž nejsou potřební. Pokud nevydělají aspoň osm tisíc měsíčně, nezaslouží si existovat, tvrdí dokonce sám předseda sociálně demokratické(!) strany a koaliční(?) vlády Vladimír Špidla - společně s lobby velkonákupních středisek. Už jsme vybudovali vyspělou kapitalistickou společnost, není již více třeba drobné podnikatelské chamradi. A když to jinak nepůjde, dorazíme je registračními pokladnami!

Na našem sídlištním tržišti vidím tři kategorie stánkařů: Nejprve zelináře, prodejce alkoholu, kuřiva, čokolády a drobného smíšeného zboží. Odhaduji, že asi polovina z nich platí aspoň nějaké daně. Pak tu jsou Vietnamci se svým levným textilem. Z těch peníze stahují hlavně drahé pronájmy bytů a skladovacích prostor. A dlouhodobě se snižující odbyt. Daně nejspíš moc neplatí. Poslední třetinu tvoří invalidní a jiní důchodci a příležitostní podnikatelé, kteří si přivydělávají k pevnému platu v hlavním zaměstnání. Ti platí daně v tom zaměstnání - a jinak možná už moc ne. Všichni tito prodejci však platí nezanedbatelné a jisté peníze za pronájem prodejního prostoru (jinak by je správce tržnice nenechal prodávat), které plynou i do obecních rozpočtů.

Krom toho přežívá v sídlištních kočárkárnách sorta švadlen, ševců a opravců elektrického zboží. Podle cen jejich služeb a mnohdy archaického vybavení jejich dílniček, hlavním výdělkem pro ně je, že si jsou svými vlastními pány. (I otroky.) Z toho se daně (zatím) neplatí.

Umnou kombinací všech restrikčních nástrojů budou mnozí z nich dohnáni k tomu, že vrátí své živnostenské listy. Ale tím se nezvýší odvod do státní kasy! Naopak - přibudou další natažené dlaně nezaměstnaných a potřebných. (A podvodníků, pracujících načerno.)

Možná, že to je hlavním cílem plánované perestrojky - nikoli zvýšení odvodů, ale likvidace rozsáhlého prostoru lidské svobody. Tohle by vládě v parlamentu nemělo projít!

Psáno v červenci 2003 pro Hospodářské noviny, kde vyšlo 22.7. Uveřejněno se souhlasem redakce HN.


Další články tohoto autora:
Jan Kovanic

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku