Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Čtvrtek 24.7.2003
Svátek má Kristýna
  Výběr z vydání
 >POJIŠŤOVNY: Ostuda.
 >ENERGIE: Dotace na fosilní paliva.
 >ENERGIE: Mlžení kolem energetické koncepce aneb Jihočeské matky přicházejí
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Minimální daň je pokutou za svobodu
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Že by se vilín zaklínil?
 >PSÍ PŘÍHODY: Strašlivá, leč nikoli nemožná vize
 >IZRAEL: Janusovská tvář Hamasu
 >POLITIKA: Otázka
 >SVĚT: Význam pokožky, váha jinakosti
 >HUDBA: Opilí potměchutí
 >KNIHY: Na dovolenou bez Gaimana
 >REAKCE: Na komentáře
 >MEJLEM: Ohlasy a názory čtenářů
 >PENÍZE: Nemovitosti v nerovnováze
 >POVÍDKA: Sny z ran

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  >>  Mejlem  
 
24.7. MEJLEM: Ohlasy a názory čtenářů

19 x 23 = kontinuita

Česká veřejnost se dozvěděla, že od 30. července bude na poštách k dispozici známka s Václavem Klausem. Hodnota 6,40 koruny, velikost 19 x 23 mm. Chudáci tvůrci. Akademik Oldřich Kulhánek a rytec Miloš Ondráček se hodně zapotili, než bylo jejich dílo korunováno schválením. Mnohokrát museli vystoupat příkrý svah k hradu s rozličnými návrhy a jejich slovník v těch chvílích zajisté nezapadal do noblesních prostor, kde se o jejich práci rozhodovalo. Leč nakonec se podařilo.

Lze říci, že rozměr 19 x 23 mm je prozatím poslední oficiálně zaznamenanou velikostí pověstné prezidentské ješitnosti a narcisismu. Procedura vydání známky, která Václavu Havlovi trvala deset dnů, se u jeho nástupce protáhla na čtyři měsíce. A nebylo to technickými problémy. Václav se holt Václavovi nelíbil. Ale to není nic zvláštního, hned krátce po volbách se nechala slyšet paní Lívie, že „já i můj muž zůstaneme takoví, jací jsme“. Kontinuita tudíž zachována.

Téměř již legendy by mohli vyprávět mnozí novináři, politikové či náhodní svědci některých projevů chování dnes prvního muže republiky, týkající se jeho sebevědomí, ega, marnivosti a ješitnosti. Škoda jen, že se této osobnostní stránce nevěnoval systematicky psycholog typu Němce Wolkera Elise Pilgrima, krom jiného autora knihy Maminčini synové. Dozvěděli bychom se tak nejenom o projevech, ale i o jejich příčinách, což bývá mnohem zajímavější. Dozvěděli bychom se o charismatu vyplývajícího z travestie rolí, o intonačním zabarvení hlasu, o identifikaci ženských mas v důsledku mateřských pocitů, o vysoké mateřské hodnotě – přizpůsobivosti atd.

No, nevíme sice vše o prvním muži, který o nás rozhoduje již třináct let a minimálně dalších pět ještě bude, ale něco ano. Každý, kdo olízne zadní stranu portrétu, může si být jist, že učiní dobře i straně přední. Umožní tak prezidentovi hledět na nás ve své schválené podobě.

Martin Popelka
Další články tohoto autora:

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku