Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Čtvrtek 24.7.2003
Svátek má Kristýna
  Výběr z vydání
 >POJIŠŤOVNY: Ostuda.
 >ENERGIE: Dotace na fosilní paliva.
 >ENERGIE: Mlžení kolem energetické koncepce aneb Jihočeské matky přicházejí
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Minimální daň je pokutou za svobodu
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Že by se vilín zaklínil?
 >PSÍ PŘÍHODY: Strašlivá, leč nikoli nemožná vize
 >IZRAEL: Janusovská tvář Hamasu
 >POLITIKA: Otázka
 >SVĚT: Význam pokožky, váha jinakosti
 >HUDBA: Opilí potměchutí
 >KNIHY: Na dovolenou bez Gaimana
 >REAKCE: Na komentáře
 >MEJLEM: Ohlasy a názory čtenářů
 >PENÍZE: Nemovitosti v nerovnováze
 >POVÍDKA: Sny z ran

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  >>  Ekologie  
 
24.7. ENERGIE: Dotace na fosilní paliva.
Karek Vaníček

ČR: Přes 100 miliard dotací do fosilní energetiky za pouhých 5 let

Více než 100 mld. korun z kapes českých daňových poplatníků bylo jen v letech 1994-8 použito jako státní dotace na rozvoj fosilní energetiky, na výrobu energie z neobnovitelných zdrojů jakými jsou uhlí, ropa a zemní plyn. K tomuto závěru došla "Analýza dotací v energetice" zpracovaná Střediskem pro efektivní využívání energie (SEVEn - http://www.svn.cz/).

Státní dotace na výrobu energie z uhlí, ropy a zemního plynu činily v období 1994-8 113 mld. korun. Z toho 56 mld. zaplatili daňoví poplatníci přímo (dotacemi ze státního rozpočtu) a o dalších 56 mld. přišel stát díky zvýhodněné sazbě DPH na energii. Státní dotace do jaderné energie činily ve stejném období 20 mld korun. Studie vyčísluje i cenové deformace v energetice - tzv. křížové dotace, jejichž velikost dosáhla v letech 1994-8 přes 100 mld korun.

Všechny tyto částky by správně měly být zahrnuty v ceně energie z fosilních a jaderných zdrojů, namísto toho je však zaplatili daňoví poplatníci. Průměrná čtyřčlenná rodina tak zaplatila během oněch 5 letech kromě svého účtu za energii ještě dalších 51 tisíc korun za státní podporu fosilní a jaderné energetiky a dalších 41 tisíc korun na dražších službách a zboží díky křížovým dotacím!

"Státní podpora tradičních forem energie způsobila značnou cenovou deformaci trhu s energií," upozornil ing. Jiří Zeman ze SEVEn. "I když část dotací směřovala na podporu "čistší" energie (přechod z uhlí na zemní plyn) a postupně dochází k útlumu podpory tradičních forem energie (například již došlo k ukončení dotací k cenám dálkového tepla pro obyvatele a ke zvýšení 5 % DPH za energii na standardních 22 %), takto velká asymetrie státních podpor znevýhodňuje projekty na úsporu energie a využití obnovitelných zdrojů energie a snižuje jejich ekonomickou efektivnost pro investory," doplnil Zeman.

Místo čistých obnovitelných zdrojů však vláda dotuje spíše spalování fosilních paliv. Státní dotace do výroby energie z fosilních paliv byly v posledních pěti letech zhruba 30x vyšší než podpora úspor a obnovitelných zdrojů energie (jež činila ve stejném období 3,6 mld. korun). Z uvedeného je patrné, že ne vždy je kritika rozvoje obnovitelných zdrojů zcela na místě. Domnívám se, že teprve odbourání všech typů úlev a dotací by mohlo ukázat, které zdroje energie se vyplatí rozvíjet. Obávám se však, že molochy typu ČEZu nebo Transgasu férovou soutěž na energetické trhu nepřipustí. Museli by totiž změnit svou stávající politiku a hrozilo by jim, že přijdou o své dominantní postavení.


Další články tohoto autora:
Karek Vaníček

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku