Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Čtvrtek 24.7.2003
Svátek má Kristýna
  Výběr z vydání
 >POJIŠŤOVNY: Ostuda.
 >ENERGIE: Dotace na fosilní paliva.
 >ENERGIE: Mlžení kolem energetické koncepce aneb Jihočeské matky přicházejí
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Minimální daň je pokutou za svobodu
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Že by se vilín zaklínil?
 >PSÍ PŘÍHODY: Strašlivá, leč nikoli nemožná vize
 >IZRAEL: Janusovská tvář Hamasu
 >POLITIKA: Otázka
 >SVĚT: Význam pokožky, váha jinakosti
 >HUDBA: Opilí potměchutí
 >KNIHY: Na dovolenou bez Gaimana
 >REAKCE: Na komentáře
 >MEJLEM: Ohlasy a názory čtenářů
 >PENÍZE: Nemovitosti v nerovnováze
 >POVÍDKA: Sny z ran

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Svět  >>  Izrael  
 
24.7. IZRAEL: Janusovská tvář Hamasu
Yehuda Lahav

Dočasné příměří ("hudna") je jen prvním krokem - zdůrazňuje neustále izraelská vláda. Nebude-li po tomto kroku následovat likvidace infrastruktury extremistických organizací, pak Hamas pouze využije příměří pro své posílení a znovuvyzbrojení, což pozdějí povede k ještě krvavějším střetům.
V této souvislosti je velkým problémem, že Hamas nemá infrastrukturu v pravém smyslu tohoto slova. Anebo, jak se vyjádřil bývalý vedoucí izraelské bezpečnostní služby Ami Ajalon, infrastruktura palestinských extremistických teroristických organizací vězi v mozcích. Hierachická struktura Hamasu je velmi volná a decentralizovaná. Velmi pravděpodobně existuje jakési vrchní velení, ale jeho příkazy jsou plněny - ovšem, většinou disciplinovaně - nezávislými skupinami, občas jen místně organizovanými. Proto i izraelské vojenské vedení je si vědomo, že lze sice očekávat, že Hamas bude více-méně dodržovat "hudnu", ale nikdy nelze vyloučit "výjimečné" případy.
Základ "infrastruktury v mozcích", t.j. široké lidové podpory Hamasu, tvoří školská, sociální a humanitární síť, udržovaná tímto hnutím a ve většině případů vedena velmi efektivně - velmi podobně, jako v případě libanonské Hizbolly.
Hamas má dvě tváře, vojenské vedení je úzkostlivě odděleno od tzv. "politického" vedení. Má to dvojitý cíl: rozvoj sociální sítě má hnutí zajistit co nejširší podporu lidových vrstev a jejich závislost na Hamasu; a na druhé straně, sociální síť má zastřít financování teroristické činnosti. Izraelská vláda by chtěla ukončit tuto dualitu - kterou nejen ona považuje za lstivou. Tento cíl sledoval nedávný (neúspěšný) pokus o "cílenou likvidaci" Abdel Aziz Rantisiho, jednoho z politických vůdců Hamasu v Gáze.
Hamas dostává finanční a materiální pomoc především od Iránu a Saudské Arábie, a také od moslimských organizací, působících v Americe a v západní Evropě. Iran je přitom veden ideologockými pohnutkami, Saudská Arábie (zrovna tak jako i Egypt) spíše obavou, že extremistický islám pronikne také do těchto zemí, čemu by saudští vládci chtěli zamezit "podplacením" Hamasu. Velkou část podpory Hamas zřejmě používá pro financování teroristické činnosti, ale mavenek, z právního a politického hlediska, peníze jsou poukázány, někdy přes velmi komplikované tranzakce, institucím sociální sítě. Před několika týdny bylo v Izraeli zatčeno několik vedoucích místního Islámského hnutí, které obviňují, že peněžní dary, obdržené ze zahraničí převedli nezákonně, různými cestami a cestičkami, palestinským extremistickým organizacím. Obhájci zatčených však důsledně tvrdí, že vše bylo legální: převedené peníze měly sloužit chudým a sirotám a izraelští moslimští vůdci přece nemohou vědět, zda mezi podpořenými jsou také rodiny sebevražedných atentátníků. Nemluvě o tom, že sirota má právo na pomoc, nehledě na to, jakým způsobem zemřel její otec...
S ohledem na všechny tyto okolnosti palestinský premier Mahmud Abbas nespěchá s likvidací - podle jeho názoru neexistující - infrastruktury Hamasu, protože se chce vyhnout konfrontaci, která může vést k občanské válce. Raději by Hamas a Islámský Džihád integroval jako politickou sílu do legitimní struktury palestinské správy a jejich ozbrojené složky by chtěl zařadit mezi jednotky palestinských bezpečnostních sil, aby budoucí palestinský stát měl jediný bezpečnostní orgán, podřízený výlučně palestinské vládě.
Zatímco Američané se spíše kloní k podpoře Izraelem požadované "likvidace infrastruktury Hamasu", v Evropské Unii a také v OSN mnozí považují za nadějnější Abbasem navrhovanou strategii - avšak s jednou velmi vážnou podmínkou: aby palestinská správa vybudovala podobně širokou a alespoň stejně účinnou sociální síť jako Hamas a tím "vzala vítr z plachet" sítě Hamasu. Jinak řečeno, opět podle metafory Amiho Ajalona: je třeba likvidovat infrastrukturu Hamasu, vězící v mozcích. To podpořil dokonce i izraelský premier Ariel Šaron. Za své návštěvy v Norsku vyzval vedoucí evropských zemí, aby palestinské správě poskytli materiální pomoc pro vybudování sociální sítě. Upozornil však: nesmějí se spokojit převodem peněz, nýbrž musí přísně kontrolovat jejich použití, aby evropské peníze nepřispívaly k beztak rozšířené korupci, nebo sloužily jiným nekalým cílům.
Yehuda Lahav, Tel-Aviv
Další články tohoto autora:
Yehuda Lahav

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku