Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pátek 25.7.2003
Svátek má Jakub
  Výběr z vydání
 >ZDRAVOTNICTVÍ: Flikování, či nová omítka?
 >POLITIKA: Faktor jménem Hojdar aneb ČSSD v krizi
 >MÉDIA: Státní návštěva - analýza
 >VÍKENDOVINY: Na obzoru plachta bílá - jsou to uši krokodýla! 7.
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Příhoda z multikina
 >PSÍ PŘÍHODY: Že ty zase vaříš?
 >NÁZOR: Bezpečené peníze
 >GLOSA: Boj o finanční reformu, kdo víc klame?
 >NÁZOR: Politika je si všude moc podobná
 >PENÍZE: Žít a zemřít se životní pojistkou
 >MEJLEM: Ohlasy a názory čtenářů
 >POJIŠŤOVNY: Ostuda.
 >ENERGIE: Dotace na fosilní paliva.
 >ENERGIE: Mlžení kolem energetické koncepce aneb Jihočeské matky přicházejí
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Minimální daň je pokutou za svobodu

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politika  
 
25.7. ZDRAVOTNICTVÍ: Flikování, či nová omítka?
Michal Kadlec

Ministryni zdravotnictví Součkové se podařilo prosadit další oddlužení nemocnic. Po mimořádné pětimiliardové dotaci, která proběhla před dvěma lety, tak budou znovu všichni obyvatelé, nad rámec svého zdravotního pojištění, dotovat zdravotnická zařízení. Nejsmutnější je na tom ovšem skutečnost, že se tak děje opět bez promyšlené komplexní reformy zdravotnictví, na jejíž vypracování a následnou realizaci měla vláda sociální demokracie již pět let. V tomto oddlužovacím kroku - a ani v kroku předcházejícím - ovšem nebylo nic, co by naznačovalo, že zadlužování již nebude pokračovat, a tudíž další oddlužení již nebude zapotřebí. Vláda se v této věci chová jako zedník, který neustále "flikuje" polorozpadlou omítku s vědomím, že se mu stejně brzy celá spadne.

Určitou část portfolia dluhu určitě tvoří neuhrazené pojistné, které vytvořily státní podniky čekající na privatizaci. Maximálně pouze tady vidím důvod finančního vyrovnání od státu. Pro další složky tohoto koláče dluhu, jako překročené rozpočty nemocnic a pojišťoven, nezodpovědné chování či nedostatečně odůvodněné financování ztrátových zařízení důvody státní intervence nevidím. Z jakého důvodu se nenaplňuje reforma, která měla být vypracována hned v začátku socialistického vládnutí?

Výdaje na zdravotnictví rostou každým rokem. Cesta, kterou by se měla reforma zdravotnictví ubírat, je efektivní využití vynaložených prostředků do systému s důrazem na prevenci zdravotního stavu každého občana. Tato prevence musí být spojena s odpovědností za sebe sama. Dále považuji za nutné zainteresovat pacienta do systému financování, aby se zabránilo nadbytečnému a nehospodárnému využívání lékařské péče i financí. Samozřejmým krokem je i zvýšení konkurenčního prostředí mezi pojišťovnami, které by měly svoji nabídkou výrazněji oslovovat potenciální klienty. Zveřejněná analýza OECD, organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj, doporučuje v rámci šetření zrušit přebytečné nemocnice a ordinace. Na první pohled je to krok drastický, ovšem jinudy zřejmě cesta nevede.

Ve Spolkové republice Německo, kde mají občané po Švýcarsku a USA nejvyšší odvody na zdravotnictví si tento problém uvědomují a jdou cestou jejich snižování. Němečtí sousedé touto reformou, kromě zefektivnění vynaložených peněz do zdravotnické péče, učiní krok k dalšímu podstatnému cíli. Snížením odvodů zbude občanům více peněz v kapse a tudíž budou disponovat vyšší kupní silou, potřebnou pro oživení upadající německé ekonomiky. Mohu zde podotknout, že naše vládní reforma veřejných financí koná přesný opak, přičemž kupní síla obyvatelstva je v současné době hlavním tahounem hospodářské ekonomiky ČR.

Na závěr se domnívám, že se reformy z pera současné vlády nedočkáme. Její naplnění vyžaduje určitou politickou sílu a stabilitu, což jí křehká, stojedničková "většina" v žádném případě nezaručuje. Obávám se proto, že i do budoucna budeme svědky dalšího "flikování", místo aby resort paní ministryně zajistil celkovou rekonstrukci.

Michal Kadlec
ODS Tišnov,
člen Oblastní rady ODS Brno-venkov
Další články tohoto autora:
Michal Kadlec

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku