Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Sobota 26.7.2003
Svátek má Anna
  Výběr z vydání
 >TÉMA: Hrdinové či nemorální padouši?
 >MÉDIA: JaneCzech
 >NÁZOR: Vodáci, znásilnění...
 >ZAMYŠLENÍ: Můžu, můžeš, můžeme
 >MÉDIA: Česká digitální média VI. - podzimní rozhodování se blíží.
 >ZE ŽIVOTA: Beránek obětovaný
 >MOBY DICK: Týden č. 30 v Českých Textárnách
 >ZDRAVOTNICTVÍ: Flikování, či nová omítka?
 >POLITIKA: Faktor jménem Hojdar aneb ČSSD v krizi
 >MÉDIA: Státní návštěva - analýza
 >VÍKENDOVINY: Na obzoru plachta bílá - jsou to uši krokodýla! 7.
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Příhoda z multikina
 >PSÍ PŘÍHODY: Že ty zase vaříš?
 >NÁZOR: Bezpečené peníze
 >GLOSA: Boj o finanční reformu, kdo víc klame?

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  >>  Média  
 
26.7. MÉDIA: JaneCzech
Aleš Richter

Webová adresa České televize zní světově neb je psána v angličtině (czech-tv). To je zatím tak všechno co by mohla mít ČT společného s BBC - tradičním průkopníkem veřejnoprávních médií. Společný je možná snad ještě jen aktuální problém a střet BBC s politiky. Naše ČT má toto za sebou a bývalým druhům ve zbrani (rozuměj ve spacáku ve velíně), tedy dnešní vládní skupině , slouží téměř bezchybně a navíc má již nového stálého ředitele. Někteří novináři interpretují vítězství bývalého dělnického studenta (Reflex) a redaktora Palcátu jako fakt, že televize má za šéfa novináře. Jiní zase hovoří o řediteli jako bývalém vzbouřenci (Lidové noviny) či moderátor-ředitel který věděl na které straně barikády je dobré stát (tj. na straně vítězné) nebo se také píše jako o nedávném veřejnoprávním spolupracovníkovi soukromé komerční PR firmy. Jedno má společné – je to pan Jiří Janeček = George JaneCzech (analogicky s webem ČT).

Volba Jiřího Janečka už po několika dnech nevypadá tak překvapivě, například ve světle neskutečně rychlého až servilního souhlasu Rady ČT téměř se všemi jeho personálními návrhy. Další veletoč této velerady. Marně a se vztekem teď musí exředitel Balvín vzpomínat na nekonečné tahanice o každý post a nekonečná výběrová řízení, která Rada vyžadovala a komplikovala. Ani už nevadí že JaneCzech nikdy nemluvil o systémově neexistující pozici výkonného ředitele, vymyšlenou pro svého kamaráda. Vůbec ČT by teď mohla být ještě více „kamarádská…“ než dříve, alespoň k partě starých kamarádů. O divákovi coby kamarádovi se v plánech budoucnosti ČT ( z úst Rady nebo managementu) doslechneme jen poskrovnu.

Naprosto sjednocená, téměř stejnohlasá a dnes téměř zcela provládní Rada (maximální úspěšnost kandidátů skupiny 101 koalice) zřejmě zvolila taktiku ….urvi co můžeš… tedy ještě před tím než bude odvolána. Je zřejmé, že volba ředitele ani do budoucna radu neochrání, její nekoncepčnost a celková podivnost postojů jednotlivých členů trvá. Zejména ta služebně starší část Rady , která absolvovala tolik obratů, se těší na nastávající klidné časy ve svých funkcích. A možná nejen na to. Podle některých zdrojů se paní Helena již těší na další přímý přenos z akcí vlastních obchodních partnerů (např. sportovní a společenské atletické akce), předseda Mrzena je jistě spokojen z posílení vlastní táborsko-sezimovoústecké mafie (předseda rady a ředitel, posílení zatím o F.Lamberta), Miller se vrací k autorství Janečka jako svého kandidáta (čehož podle kuloárů před několika dny litoval) a dávno zapomněl na problémy svého životopisu vs. jeho zvolení do Rady. Paní Hůlová si už nedělá obavy z vyšetřovací komise k arbitráži z dob svého působení v RRTV, neboť jasně pochopila že dominují boje o rozpočet, vládu, reformu a o zajištění vrcholné transparentnosti výběru amerických stíhaček. Dobromil Dvořák již nemusí dramaticky pořádat mimořádné tiskovky, když vše nejde hned podle jeho představ… atd.

Ředitel JaneCzech zatím dál postupuje již avizovanou Klimešovo metodou (nechat se svým šéfem vyzvednout do nějaké funkce a při první příležitosti jej svrhnout) a právě s touto metodou, za přispění Rady, uspěl. Ba co víc, ihned zapracoval na eliminaci možného vlivu exprozatimního-doubledirektora a odsunul jej „do účtárny“. Podle mnoha informací zbývá jen malý kousek od jeho blízkého vyhazovu. Konečně žádný šéf by si nenechal za zády číhat hlavního a navíc schopného konkurenta. A o dalším se dozvíme zanedlouho. Zdá se , že názor o potřebě radikálního systémového a legislativního řešení veřejnoprávních médií, nabývá na intenzitě ( samozřejmě ale ne pod jednostrannou taktovkou totalitního teleministra Dostála a jeho kamarádů) . Divák a koncesionář stále nezačal být pro nikoho zajímavý…


Další články tohoto autora:
Aleš Richter

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku