Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pondělí 28.7.2003
Svátek má Viktor
  Výběr z vydání
 >TÉMA: Muzeum vyhnání aneb zločin a trest
 >POLITIKA: Zvítězí zemědělská lobby nad českým venkovem ?
 >TÉMA: Jak na změny ve zdravotnictví
 >KRIMINALITA: Hanebnost policie
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Je čas na střílení z okna
 >PSÍ PŘÍHODY: Bart rád sleduje tenis
 >FEJETON: Přejete si močit ?
 >GLOSA: Svět se změnil, disident to nepoznal
 >FILM: Tak to chodí
 >PENÍZE: Báječné ceny na létajících strojích
 >CHTIP: Japonská antikoncepce
 >TÉMA: Hrdinové či nemorální padouši?
 >MÉDIA: JaneCzech
 >NÁZOR: Vodáci, znásilnění...
 >ZAMYŠLENÍ: Můžu, můžeš, můžeme

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kronika dne  
 
28.7. Špidla pod sametovým tlakem
(eff)

Reforma je skvělá, ale strana ji zatím nedovedla uspokojivě vysvětlit obyvatelstvu, tohle věří místopředseda ČSSD Stanislav Gross. Je to až učebnicově čitelná ukázka papalášského myšlení. My to myslíme dobře, naše rozhodnutí jsou správná, jen ten lid, ne a ne to pochopit. Tentokrát lid nechce pochopit, že se mu přes všechny škrty na jedné straně a zdražení na druhé straně "nestane nic dramatického". Další ukázka papalášského myšlení. Pro poslance který se těší sto a jedné výhodě a požitku, znamená pojem "něco dramatického" cosi jiného, než pro člověka, který si každou korunu musí vydělat v továrně na šrouby.

Problém je samozřejmě jinde - ve složení sociální demokracie jako takové a ve složení poslaneckého klubu. Tým Vladimíra Špidly sestavil kandidátku i ze svých odpůrců a teď sklízí trpké ovoce. Osud jeho reformního pokusu je v rukou Josefa Hojdara a dalších odbojníků. Jejich sebedůvěra jistě vzrostla poté, co ústecká organizace Hojdara podpořila a kdy organizace v Praze 1 vyzvala k mimořádnému sjezdu strany se zřejmým cílem přechodu k menšinové vládě bez tlaku vyděračských "minoritních stran". Že by se pak menšinová vláda ocitla pod tlakem též vyděračské, zato nikoli trpasličí komunistické strany, to nedovedou někteří lidé pochopit, nebo jim to nevadí.

Toto vše se děje pod opakovanými hrozbami Mirka Topolánka, že se ODS zasadí o hlasování o nedůvěře vládě a pokud vláda padne, o mimořádné volby, "s největší pravděpodobností" už letos na podzim, snad v září. Topolánek hrozby opakoval naposledy v nedělní Sedmičce, třebaže jeho starší proklamace ve stejném duchu vyslovované nevyvolaly nadšení v jeho vlastní straně. I kdyby to byla jen rétorika, podobně jako dopis z Prahy 1 rétorika "neuvážená", je stabilitě vlády rozhodně nepřispívá. Ke ztrácení nervů ale Vladimír Špidla důvod nemá. Jeho vnitrostranická opozice s Hojdarem v čele žádnou důvěryhodnou alternativu nenabídla. Dosud zveřejněné návrhy ODS těžko zmámí voličské masy na stranu modrých. Výroky Mirka Topolánka o tom, že se sociální demokracie dostala do vlády podvodem snad mohou lidi určitého stupně intelektu zaujmout, ale když Topolánek řekne, že ekonomická čísla nezná, protože nemá na čísla hlavu, pak by možná zapochyboval i ten, komu jinak Topolánkovo "plácání" (citát do třetice) nevadí.

Aston


Další články tohoto autora:
(eff)

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku