Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pondělí 28.7.2003
Svátek má Viktor
  Výběr z vydání
 >TÉMA: Muzeum vyhnání aneb zločin a trest
 >POLITIKA: Zvítězí zemědělská lobby nad českým venkovem ?
 >TÉMA: Jak na změny ve zdravotnictví
 >KRIMINALITA: Hanebnost policie
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Je čas na střílení z okna
 >PSÍ PŘÍHODY: Bart rád sleduje tenis
 >FEJETON: Přejete si močit ?
 >GLOSA: Svět se změnil, disident to nepoznal
 >FILM: Tak to chodí
 >PENÍZE: Báječné ceny na létajících strojích
 >CHTIP: Japonská antikoncepce
 >TÉMA: Hrdinové či nemorální padouši?
 >MÉDIA: JaneCzech
 >NÁZOR: Vodáci, znásilnění...
 >ZAMYŠLENÍ: Můžu, můžeš, můžeme

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  >>  Právo  
 
28.7. KRIMINALITA: Hanebnost policie
Karel Novak

Ani více jak dvacet trestních oznámení v průběhu dvou let nepomohlo občanům z Litvínovic a tři z nich zaplatili flákárnu policie ( lidově označovanou jako grosstapo) svým životem. Pravda, můžeme napsat, že policie není věštírna a že takový konec se těžko předvídá. Ale to by byla velmi jednoduchá výmluva. Policie má chránit občany. Chránit jejich životy a majetky a veřejný pořádek. Polici v socialismu nahradila Veřejná bezpečnost, která neveřejně chránila jen vyvolené komunistické papaláše a na občana až co zbylo. Přestože se snažila totalitní moc tento fakt zakrýt seriálovými filmy typu Majora Zemana, skutečnost byla dobře zřejmá. Ať už byl "spacákový Che Gevara" Jan Ruml jakýmkoliv politikem ODS, jako ministr vnitra se s policií rozhodně neobjímal. O nějakých nezákonných činnostech jako například odposlechy, ani nemluvě. Gross však přišel s novými metodami a výsledky jsou viditelně smutné. Proto se také Gross pokusil obvinit redaktora MfD Davida Macháčka, že se snaží lovit senzace. A proto na poslance ODS křičel: " Hanba".
Gross však už zcela ztratil soudnost. Když tento politik v minulosti obdržel mobilní telefon a benzínové karty (samozřejmě zdarma), ještě se mohl vymluvit, že ho pokladník strany neinformoval, jakým způsobem dary nabyl. Když se o jeho manželce začalo psát v souvislosti s jejími aktivitami, i tady ještě Gross svůj post ustál. Ale práci policie řídí (nebo by měl) on. Po vraždách v Litvínovcích by normální ministr vnitra oznámil pečlivé prošetření případu, slíbil by tvrdé podmínky pro ty , kdo pochybili a pravděpodobně by inicioval i jednání s nejvyšší stání zástupkyní, aby společně posoudili práci vyšetřovatelů. Tři mrtví občané nejsou tři rozbitá auta. Přístup k takovému případu by měl být adekvátní. Když už policie doslova kašlala deset let na černé trhovce a jejich šmeliny, snad by u předem téměř avizované vraždy neměla být tak pasivní.
Místo toho Gross křičí. Ještě štěstí, že odpovědná občanka na vraha upozornila a tak mohl být dopaden. Kdybychom se spolehli na pátrání grosstapa, asi by si vrah užíval ještě hodně let na svobodě. A při nějakém tom bakšiši by byl i vyšetřován na svobodě. Ostatně jako ten vrah servírky v Ostravě. Práce, kterou nám bezpečnostní a soudní složky předvádějí, je často ještě nechutnější, než byla ta páté bé, tedy Veřejné bezpečnosti. Slova o hanbě nepatří žádným opozičním nebo i vlastním politikům, ale těm, kteří se jako liknaví spoluviníci na trojnásobně vraždě nepřímo podíleli. A tyto viníky pan Gross řídí a za jejich práci odpovídá. Tak ať si ty své pokřiky schová pro skutečné provinilce. Zatím jeho vystoupení byla jak politická, tak ale především lidská trapnost. Takový ministr by ale neměl odstoupit. Takový by měl být vyhozen. S ostudou a parádním kopancem. Na svou práci totiž evidentně ani morálně ani profesně nestačí.
Další články tohoto autora:
Karel Novak

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku