Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 29.7.2003
Svátek má Marta
  Výběr z vydání
 >POLITIKA: Nekriminalizovat interrupce
 >POLITIKA: Vládní koalice: normální je lhát
 >SVĚT: Instruktáž o kanibalismu
 >CO KDYŽ: Kdo svalil kámen? (2)
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Se Zhoufem na výletě
 > PSÍ PŘÍHODY: Zrodil se nový rituál?
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Co odešlo k nožům
 >HUDBA A ZVUK: Pražská mobilní zvonohra
 >PRAHA: Starostenská zlovůle
 >PRAHA: Anonymní galerie v tunelu
 >EKONOMIKA: Trhy čekají na impuls
 >GLOSA: Kdo se nestará
 >MEJLEM: Ohlasy a názory čtenářů
 >PENÍZE: Epidemie stavebního spoření
 >MEJLEM: Ohlasy a názory čtenářů

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kronika dne  
 
29.7. Špidlova reforma svět nezboří
(nov)

Když se někdo zadluží a ocitne ve finančních nesnázích, má na výběr dvě racionální možnosti, jak řešit svoje potíže. Buď omezí výdaje a přestane žít na vysoké noze - aby mohl umořovat půjčky - anebo začne více pracovat, aby si více vydělával. Nejlepší cestou, jak ozdravit svoje finance, je pak kombinace obou metod - šetřit a ještě si zvýšit příjmy.

Člověk nemusí mít diplom z ekonomiky, aby věděl, že tytéž zásady platí i pro státní finance - když se dostanou do potíží. Vláda může občanům utáhnout opasek, snížit sociální výdaje, které navrtávají státní kasu nejvíce, respektive zvýšit daňové zatížení, což je jenom jinou formou omezení spotřeby - s masivním přerozdělováním navíc. Nebo může - a to je ta druhá možnost - prorůstovými ekonomickými nástroji rozběhnout ekonomiku a zvýšit si příjmy růstem HDP.
Recept, který Špidlova koaliční vláda předepsala České republice v podobě reformy veřejných financí, pak využívá první možnost omezení výdajů. Během tří let mají škrty přinést úsporu 200 miliard a dalších 70 miliard chce vláda vylisovat z daňových poplatníků úpravou daní. Pokles daně z příjmu právnických osob je jenom kosmetikou, neboť je více než kompenzován zvýšením DPH, jíž jsou ponecháni na pospas drobní podnikatelé.
Kritika ODS je tedy oprávněná, když poukazuje na "odírací" charakter současnou vládou prosazované finanční reformy. Připusťme, že ODS má pravdu i v tom, že reforma ohrožuje podnikatelské aktivity, především drobné podnikání živnostníků, a může podvázat celou ekonomiku. Kupříkladu zdražení benzínu a motorové nafty - v éře automobilismu, kdy je auto nezbytným podnikatelským nástrojem - ekonomiku určitě nepovzbudí. Spíše naopak.

Nicméně člověk se liší od zvířat také v tom, že dokáže anticipovat budoucnost. Takže průměrně inteligentní český občan ví - natož politici - že s velmi vysokou pravděpodobností, rovnající se téměř jistotě, se po volbách v roce 2006 - a možná mnohem dříve, když možnost předčasných voleb je čím dál reálnější - ujme moci pravicová vláda (nebo alespoň vláda pravého středu), které nebude nic bránit, aby zahájila svoji reformu veřejných financí.
Z tohoto velmi pravděpodobného scénáře pak vyplývá, že Špidlova reforma bude jenom prvním krokem v komplexu, za jehož druhý krok můžeme pracovně pokládat "Modrou šanci" občanských demokratů. Nu a z této perspektivy se reforma, jak ji prosazuje Špidlova vláda, jeví jako docela přijatelný první krok pro to, co plánuje ODS. Stav, kdy se bude napřed šetřit a škrtat na výdajích - aniž by trval dostatečně dlouho, aby skutečně ekonomiku podvázal - představuje totiž to nejlepší východisko pro druhou fázi, v níž ODS může uplatnit prorůstovou orientaci své reformy - tedy zvýšení státních příjmů, aniž by se musely zvyšovat daně! Špidlou neutopené miliardy budou pro Topolánkovu vládu tím nejlepším odrazovým můstkem - a pak se budeme moci přesvědčit na skutcích - až si ODS udělá ze Strakovy akademie svůj Rhodos - kam jako premiér doskočí on.

A tak mi o minulém tropickém víkendu napadlo, jestli si tohle všechno Špidla s Topolánkem někde u kafe už nevyříkali, a předseda občanských demokratů to jenom zapomněl říct svým straníkům.

Mrož


Další články tohoto autora:
(nov)

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku