Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Středa 30.7.2003
Svátek má Bořivoj
  Výběr z vydání
 >EKONOMIKA: Středoevropským měnám se nedaří
 >MROŽOVINY: Špidla postupuje do dalšího ročníku
 >TÉMA: Sociální demokracie programově ničí podnikatele
 >ZAMYŠLENÍ Z FLORIDY: Pozitivní diskriminace je nedorozumění
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Na poradu ke zkušenému
 > PSÍ PŘÍHODY: Pošťačka na mušce
 >HUDBA: Creamfields - masivní hudební atak
 >POLITIKA: Skvělý přítel Špidla
 >POSTŘEH: O mapách
 >PENÍZE: Cesty důchodové reformy
 >POLITIKA: Nekriminalizovat interrupce
 >POLITIKA: Vládní koalice: normální je lhát
 >SVĚT: Instruktáž o kanibalismu
 >CO KDYŽ: Kdo svalil kámen? (2)
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Se Zhoufem na výletě

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politický cirkus  
 
30.7. Kožený ve mlýnici
(eff)

Konečně začnou boží mlýny mlít, řekne si optimista; že to ale trvalo, řekne si pesimista nad zprávou, že Viktor Kožený a Boris Vostrý byli policií obviněni z podvodu. Konkrétně jde o případ z let 1995 až 1997, kdy zmínění muži kteří jsou teď "uprchlí" převáděli majetek z Harvardských investičních fondů a Sklo Unionu Teplice v hodnotě asi 11,5 miliard korun. Policie na případu pracovala dva roky. Hezké. Jenže už v prosinci 1996 prestižní americký ekonomický magazín Fortune zveřejnil o Viktorovi Koženém a jeho společníkovi Michaelu Dingmanovi. Byl to článek, ve kterém se prostě konstatovalo, že se Česká republika otevřela podvodníkům. Kožený i Dingman se tehdy chlubili, jak šikovně dovedou plout v kalných vodách české ekonomiky. Zatímco jiní investoři s kletbami odcházeli ze země s neprůhlednou strukturou vlastnictví a neméně neprůhlednou sítí ekonomických a politických vazeb, Dingman se otevřeně chvástal, že "je to maso, které rád jí".

Normální reakcí by byl pád vlády, přísné vyšetřování, masivní aktivita vyšetřovatelů a v zápětí soudů. Jenže k tomu nebyla "politická vůle", jak se v této zemi hezky říká. Ta nastala až teď.

Zase jsme u "duálního pohledu" optimisticko-pesimistického. Pozdě, ale přece? Spíš se ptejme, proč zrovna teď. Těžko uvěřit, že je to proto, že vyšetřovatelé dokonali svoji práci. Je mnoho příkladů, kdy se vyšetřování vleče neomezeně dlouhou dobu, vyšetřovatelé odcházejí a přicházejí a hra pokračuje po libovolně dlouhou dobu. Jediné pochopitelné vysvětlení současného záchvatu pozitivní politické vůle k odhalování nepravostí - minulosti - hledejme v sebezáchovném instinktu Špidlovy vlády. Pár efektních případů by se jí velmi dobře hodil, a málo který by byl tak efektní, jako kdyby se podařilo občanům předhodit hlavu Viktora Koženého.

Každý doposud známý případ pokusu potrestat hospodářskou kriminalitu byl u nás ve stínu podezření z politické objednávky. Však také Viktor Kožený hned zaslal prohlášení, v němž hovoří o politických příkazech jež mají vést k jeho "osobní likvidaci". Kožený nezůstane osamocen. Jistě ho podpoří i mnohé vlivné skupiny. Stíhání však musí pokračovat a jakmile policie řekla A, nutně musí následovat soudní B. Jinak dostane renomé naší země coby právního státu druhou obrovskou ránu po té první, kterou jí zasadil právě Kožený v polovině devadesátých let svými přinejmenším nestandardními obchodními metodami.

Aston


Další články tohoto autora:
(eff)

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku