Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pondělí 4.8.2003
Svátek má Dominik
  Výběr z vydání
 >TÉMA: Temelín, vycpaná kuna a větrné elektrárny
 >DOPRAVA: České dráhy vzdaly boj o cestující
 >GENTLEMAN: Všeho s mírou
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Dovolená, jaká by se ani Moby Dickovi nepřihodila
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Problém poslední míle
 > PSÍ PŘÍHODY: Bartův recept na vedro
 >Z CEST: Globalisace
 >ZDRAVÍ: Divoký losos zdravější chovaného
 >FEJETON: Ztráta paměti
 >NÁZOR: Ježišikriste, my se bez tebe neobejdeme!
 >MEJLEM: Ohlasy a názory čtenářů
 >PENÍZE: Záporná daň je chytrá
 >POVÍDKA: Aděl smrti
 >POLITIKA: Chybí účinný zákon o střetu zájmů
 >DOPRAVA: Hloupost, závist nebo ...?

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Zdraví  
 
4.8. ZDRAVÍ: Divoký losos zdravější chovaného
Vojtěch Kment

Podle Wired ekologičtí aktivisté EWG upozorňují, že lososi chovaní ve farmách obsahují ve zvýšené míře PCB. Z 10 nákupů v obchodech v různých amerických městech 7 z nich vykazovalo zvýšenou úroveň. PCB - polychlorované bifenyly mohou způsobovat rakovinu, neplodnost aj. zdravotní potíže.

Losos, který je jinak považován za jedno z nejzdravějších jídel, tak z hlediska kontaminace PCB má být pravděpodobně nejhorším zdrojem bílkovin v Americe vůbec. Proti hovězímu má obsahovat 4x více PCB, proti jiným mořským rybám 3,4x více, proti divoce žijícímu lososu 16x více.

EWG soudí, že důvodem není ani tak voda v místě chovu, jako spíše krmení s obsahem PCB, které se hromadí v tělech chovných lososů. Chovní lososi mají též asi 2x více tuku než divoce žijící a právě tuk je místem uložení PCB.

Z článku nepřímo plyne, že zřejmě ani chovaní lososi nepřekračují úroveň PCB povolenou v USA vládní agenturou FDA, nicméně jeden z velkoprodejců ryb prohlásil, že se přeorientoval na lososy z Irska, kteří sice jsou také chováni, ale úroveň PCB mají velmi nízkou, asi 300x nižší než je limit FDA. FDA prohlašuje, že se zjišťováním PCB v lososech i jiných potravinách zabývá, ale prozatím zprávu nepotvrdila.

Oproti USA je v Česku losos spíše gurmánskou specialitou takže příjem PCB z nich je spíše akademickou otázkou, nicméně ti milovníci lososů, kteří si je dopřávají náruživě často, by se zřejmě měli zajímat i o to, jakou cestou se na jejich talíř dostal a co za svůj život sám zbaštil.


Další články tohoto autora:
Vojtěch Kment

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku