Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 5.8.2003
Svátek má Kristián
  Výběr z vydání
 >TÉMA: "Manželství" gayů a lesbiček
 >HISTORIE: Totální válka aneb dějiny per partes
 >POLITIKA: Extremismus Josefa Zieleniece
 >POLITIKA: Je Klaus obětí propagandy?
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Vilínovo vzkříšení
 >PSÍ PŘÍHODY: Rychložrout obecný
 >TÉMA: Podpořit homosexuální manželství?
 >NÁZOR: Vodáci, znásilnění... atd. (díl.3)
 >HUDBA A ZVUK: Jak vlastně tu hudbu posloucháme
 >ŠKOLSTVÍ: Ach ty naše školy
 >EKONOMIKA: V ekonomice USA začíná růst
 >LITERATURA: Postkomunistická brutalita a starokomunistický řehot ze záhrobí
 >GLOSA: Nová kapitola tragédie českého soudnictví.
 >FILM: Líbejte se, s kým je libo
 >PENÍZE: Sliby chyby českých bank

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kultura  >>  Film  
 
5.8. FILM: Líbejte se, s kým je libo
Jan Sehnal

Elizabeth (Charlotte Rampling) žije se svým manželem Bertrandem (Jackques Dutroc) již pár let, dalo by se říci poklidným životem. Zatímco ženská polovička vztahu je klidná a moderní, ta mužská se ráda napije a zahýbá manželce nejen s milenkou Julií, ale i s milencem Renou (Michael Dolmen). Pomalu přejdeme k druhé rodině. Emilie (Lou Doillon) má dceru, která si ráda dopřává sexu a nezávazně „žije“ s jedním z Bertrandových zaměstnanců. Do rodiny se nám pomalu zamotává mladá a svobodná Julie, která je dobrou přítelkyní Elizabeth a zároveň milenkou Bertranda. Vidíte ten kontrast? ;) Jérome je unavený ze své věčně upovídané, nespokojené a hádající se ženy Véronique, ta je sice energická, ovšem před přáteli předstírá své bohatství. Poslední z rodiny je Lulu. Krásná mladá žena, jejíž manžel Jean-Pierrea (Michel Blanc) trpí chorobnou žárlivostí. A když říkám chorobnou, tak to tak myslím!

Jak sami vidíte, ukázal jsem vám typickou ukázku všedního dne na dovolené dvou rodin. Ona zahýbá jemu a ten za jí, přičemž jim do života nenápadně vpluje třetí osoba, do které se oba zamilují. Pokud se nevyznáte v několika předešlých řádkách, těžko si srovnáte v hlavě fakt, že něco podobného se odehrává ve filmu. Sledujete poklidný život dvou lidí, najednou se vám začíná odkrývat tajemství, kdo koho vlastně miluje, do toho nám režisér Michel Blanc naservíruje notnou dávku humoru, u kterého vlastně zapomenete, že se díváte na „zamotanou“ francouzskou komedii a nakonec je film završen tím, že vlastně nevíte kdo nakonec s kým.

Musím říci, že se mi snímek opravdu líbil navzdory tomu, že u něj musíte alespoň trochu přemýšlet. Francouzské komedie se mi líbí a Líbejte se, s kým je libo mi toto tvrzení plně potvrdilo. Skvělé herecké ztvárnění v podání Charlotte Rampling nebo Karin Viard vás utvrdí nejen v tom, že Francouzi (někteří) dokáží hrát, a dobře, ale že vás dokáží i příjemně pobavit. Zejména postava neurotického a stále podrážděného Jeana-Pierrea v podání režiséra snímku Michela Blanca mě ujistila v tom, že i režiséři dokáží hrát. Nebo alespoň Blanc ano.

Je ovšem dobré, že se podobného scénáře, který mimochodem napsal také Blanc spolu s Josephem Connollym, chytili sami Francouzi. Kdyby se snažila o zfilmování nějaká americká společnost, dopadlo by to přinejmenším katastrofálně. Už jen proto jsem rád, že Francouzi natočili zase něco hezkého pro pobavení.

Hodnocení: 70%

Movie Info


Premiéra: 24.července 2003
Režie: Michel Blanc
Scénář: Michel Blanc, Joseph Connolly
Hrají: Charlotte Rampling, Jacques Dutronc, Carole Bouquet, Michel Banc, Karin Viard, Denic Podalydes ad.
Hudba: Mark Russell
Distribuce: Bioscop, 100 min., titulky, přístupný od 12 let


Další články tohoto autora:
Jan Sehnal

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku