Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 5.8.2003
Svátek má Kristián
  Výběr z vydání
 >TÉMA: "Manželství" gayů a lesbiček
 >HISTORIE: Totální válka aneb dějiny per partes
 >POLITIKA: Extremismus Josefa Zieleniece
 >POLITIKA: Je Klaus obětí propagandy?
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Vilínovo vzkříšení
 >PSÍ PŘÍHODY: Rychložrout obecný
 >TÉMA: Podpořit homosexuální manželství?
 >NÁZOR: Vodáci, znásilnění... atd. (díl.3)
 >HUDBA A ZVUK: Jak vlastně tu hudbu posloucháme
 >ŠKOLSTVÍ: Ach ty naše školy
 >EKONOMIKA: V ekonomice USA začíná růst
 >LITERATURA: Postkomunistická brutalita a starokomunistický řehot ze záhrobí
 >GLOSA: Nová kapitola tragédie českého soudnictví.
 >FILM: Líbejte se, s kým je libo
 >PENÍZE: Sliby chyby českých bank

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politika  
 
5.8. HISTORIE: Totální válka aneb dějiny per partes
Miloslav Jokl

Proč se stále zabývat průběhem a výsledky II.sv. války? Jednoduše proto, že interpretace těchto událostí se stále živě dotýká dneška. Někteří Němci se stále ještě nevzdali naděje, že II. sv. válku vyhrají alespoň dodatečně přes média (ostatně žijeme v mediálním světě, kde se fakta dají všelijak zvýraznit či potlačit). Z české strany jde spíše o mediální obranu než útok - téměř obden vychází v "českém" (česky psaném) tisku nějaký nehorázný útok na náš národ. Pánové Doležal, Mandler a spol se opravdu snaží seč to jde (k mé lítosti jde většinou o bývalé disidenty či emigranty). Obrana je sporadická a téměř současně s ní se objevují komentáře protistrany, že my Češi ten problém uměle vytváříme a živíme - jinak by zde určitě již dávno nebyl.

II. sv. válka se mj. vyznačovala dvěma atributy: svou totálností a globálností. Globální charakter jednoduše napovídá, že nešlo o nějaký pohraniční konflikt mezi tehdejším Československem a Německem, ale o celosvětovou válku.

Totální válka je pojem se kterým přišel sám Hitler. Mělo jít o barbarskou válku očištěnou od jakýchkoliv zábran: masakrovaly a vysídlovaly se celé národy, potápěly se civilní lodě, lidé se masově a programově likvidovali v táborech, kde se z nich dělaly mýdla…Díky této totálnosti neměla tato válka v dějinách tohoto světa svou obdobu. Od začátku bylo tedy jasné, že půjde o to kdo z koho - kdyby vyhráli nacisti a jejich početní spojenci, pak by zde nebyly celé národy a Evropa by se od základů změnila. Právě totálnost této války donutila spojence k použití adekvátní obrany: kobercové nálety na civilní města, svržení atomové bomby či válečné a poválečné transfery obyvatelstva. Odsun tzv. sudetských Němců byl naprosto bezvýznamnou epizodou této totální války - dodat významnost této akci a hlavně dodat jí jiný význam je možné jen jejím vytržením z kontextu dějin.

Mnozí jsou poválečnou konfiskací německého majetku a odsunem jeho vlastníků zhnuseni. Jsou poválečné transfery opravdu hnusnější než kobercové nálety na německá města (statisíce obětí) nebo než svržení atomové bomby na Hirošimu a Nagasaki (statisíce za živa upálených obětí). Chce nyní někdo po Američanech či Britech, aby se za to nyní omlouvali? Takové požadavky by byly absurdní - nejen právní, ale i morální (mravní) odpovědnost za tyto válečné hrůzy nese agresor tj. Německo resp. jeho právní nástupce SRN. Pokud tedy tzv. sudetští Němci pořád chtějí, aby se jim někdo omluvil (neboť se cítí z 90% nevinni), pak svou žádost musí adresovat jinam než české straně.

I když si tedy představíme, že: tzv. sudetští Němci nerozvraceli od počátku 19. stol. náš stát, nevolili po nástupu Hitlera z 90% pronacistickou SdP, nevítali s upřímným jásotem Hitlera v tzv. "Sudetech", nebudovali nadšeně "třetí říši" a české lesy se v době protektorátu hemžili jejich protinacistickými partyzány dychtícími po atentátu nejlépe na Heydricha, i pak se musí omlouvat německá vláda (jejich domovský stát, který je do války zatáhl) a nikoliv naše vláda. To, že chtějí omluvu po napadeném a posléze vítězném státu jen dokládá, že neuznávají právní a morální odpovědnost Německa za rozpoutání a vedení II sv. války a neuznávají výsledky této války.

Jiné vysvětlení těchto jejich provokací není. Bohužel ve svých krátkých kolaborantských dějinách (vznikli až v průběhu 19. stol.) považují tzv. sudetští Němci "Mnichovskou dohodu" za (logický) vrchol svých dějin a dodnes se nemůžou smířit s krachem této konstrukce. (To jim ovšem nebrání v tom, aby se nyní dovolávali svého tehdejšího čsl. občanství, o které právě v důsledku mnichovského paktu radostně přišli.) Těžko se s nimi můžeme bavit na základě "Beneš válečný štváč - Hitler mírotvorce" (oni by nyní Hitlera takto nenazvali, ale "Mnichovskou dohodu", kterou Hitler prosadil, považují stále za spravedlivé řešení).

Němci zatáhli Stalina do střední Evropy a tam kde Rudá armáda kontrolovala většinu území vznikly bezvýhradně bolševické státy (nezávisle na procentu podpory tamějších komunistů). Díky nacisty protlačené "Mnichovské dohodě" se u nás totálně zkompromitovaly evropské demokratické mocnosti Británie a Francie. A nakonec i osvobození většiny našeho území Rudou armádou přispělo k nárůstu preferencí komunistů. Nejdříve dostali komunisté 38% hlasů a v dalších volbách byl odhad 28% - díky tomuto poklesu přišel únorový převrat organizovaný sovětskými poradci. Následovalo více jak 40 let úpadku. Dnes k nám přijíždějí tzv. sudetští Němci, kteří mnohdy pracovali jako pacholci na statcích, v mercedesech a žádají omluvy a kompenzace. Dost nevkusné. To jim to za tu ubohost opravdu stojí?

M.P. Jokl
Další články tohoto autora:
Miloslav Jokl

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku