Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 5.8.2003
Svátek má Kristián
  Výběr z vydání
 >TÉMA: "Manželství" gayů a lesbiček
 >HISTORIE: Totální válka aneb dějiny per partes
 >POLITIKA: Extremismus Josefa Zieleniece
 >POLITIKA: Je Klaus obětí propagandy?
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Vilínovo vzkříšení
 >PSÍ PŘÍHODY: Rychložrout obecný
 >TÉMA: Podpořit homosexuální manželství?
 >NÁZOR: Vodáci, znásilnění... atd. (díl.3)
 >HUDBA A ZVUK: Jak vlastně tu hudbu posloucháme
 >ŠKOLSTVÍ: Ach ty naše školy
 >EKONOMIKA: V ekonomice USA začíná růst
 >LITERATURA: Postkomunistická brutalita a starokomunistický řehot ze záhrobí
 >GLOSA: Nová kapitola tragédie českého soudnictví.
 >FILM: Líbejte se, s kým je libo
 >PENÍZE: Sliby chyby českých bank

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  >>  Právo  
 
5.8. GLOSA: Nová kapitola tragédie českého soudnictví.
Václav John

První velká smutná epizoda českého soudnictví v současné době skončila očekávaným, a příslušnou soudkyní vybraným závěrem. Člověk obviněný z nelidského chování, i když pro něj i ostatní tehdejší i současné ortodoxní komunisty to asi bylo zcela normální chování, zemřel a nechal českým soudům úlevně vydechnout. Ovšem soudci okamžitě zahájili druhou a snad ještě horší kapitolu své tragédie. U něj se dívali do minulosti, teď se dívají do budoucnosti.

V prvním případě se může argumentovat tím, že podobné jednání soudců se týká jen některých, že většina je vpořádku, že je to nestandartní výjimka. Ovšem v nově zahájené kauze už je to jinak. Tuto kauzu rozpoutala sama stavovská organizace soudců a tedy se týká jich všech. Pořádat za pevně stanovený "příspěvek" školení potencionálních obžalovaných je přece jen i na naše poměry "eklhaft". Co je budou školit? Třeba jak se vyhýbat obvinění, jak soudu a podobné další potřebné věci? Jak to, že nestíhají včas dělat svoji obyčejnou každodenní soudní práci, ale na školící bokovku budou mít času dost? Ještě horší je, že to za něco špatného nikdo, z to organizujících soudců, nepovažuje. Dokonce i našim velmi otrlým podnikatelům to připadá zvláštní.

V okamžiku, kdy i naši víc než splachovací politici všech vyznání, po skandálu na filmovém festivalu, začínají pod tlakem couvat z hrabání sponzorských darů, rozhodli se soudci jednoznačně kasírovat peníze od podnikatelů, samozřejmě nezištně, průhledně a čestně.

Zatím svým účinkování české soudnictví propadlo v očích veřejnosti velmi hluboko. Ovšem teď, ta hloubka se snad už vůbec nedá běžnými prostředky měřit. Sice si stále myslím, že většina soudců jsou normální slušní lidé, ale to lze potvrdit jen jednou věcí. A tou je velmi rychlá reakce všech normálních běžných soudců, spočívající v okamžitém rozehnání vedení jejich stavovské organizace a omluvení se české společnosti.

Jinak by mělo následovat radikální řešení všech českých demokratických politických stran. Nejsem právník, ale mělo by být zákonné, i když třeba revoluční. Přece tento stav soudnictví už není obvyklý i v rozvojových zemích třetího, ale spíše již já nevím kolikátého světa.
Další články tohoto autora:
Václav John

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku