Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Středa 6.8.2003
Svátek má Oldřiška
  Výběr z vydání
 >POLITIKA: Senát a tajná volba
 >MROŽOVINY: Jak neodeslat telegram
 >CO KDYŽ: Kdo svalil kámen? (3)
 >SVĚT: Mazaný muž na Bosporu?
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Problémy se vstáváním
 > PSÍ PŘÍHODY: Jak se Bart ztratil a nebyl k nalezení
 >ZAMYŠLENÍ: (Ne)tolerance
 >EKOLOGIE: Se světem je všechno v pořádku
 >POLITIKA: Přátelé a nepřátelé amerického prezidenta
 >TÉMA: Je vojenská služba neústavní?
 >NÁZOR: Svěříme dítě homosexuálnímu manželskému páru?
 >PRÁVO: Nešťastné hry s Ústavním soudem
 >EKONOMIKA: Snížení sazeb ČNB se promítlo do odhadů
 >KULTURA: Omalovánky pro všechny
 >PENÍZE: Jak si vzít úvěr a nezbláznit se

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Svět  
 
6.8. CO KDYŽ: Kdo svalil kámen? (3)
JITA Splítková

Předchozí díl

Další věcí, na kterou neznáme odpověď, je to, na čem onen neznámý bůh či Viracocha stojí. Jsou to tři stupínky. Co je zajímavého na třech stupních? Velice mnoho. Tato symbolika tří stupňů se objevuje skoro na všech tiahunackých památkách a nejen na nich. Najdete ji v Mexiku, Brazílii nebo v Ohňové zemi na indiánských uměleckých dílech z minulosti a, pozor, i dneška (Aymarové, Kečuové). Copak to asi znamenalo?

TŘI STUPNĚ, ALE KAM?
Na Bráně slunce hlavní postava stojí na něčem, co se podobá schodům, může to být cokoli, ale jedno je jisté, ta věc, na jejíž vrchol dávný umělec postavil své božstvo, je jasně stupňovitá a počet těchto stupínků je "tři". Vše je zobrazeno z ánfasu. Takto jsou ty tři stupně zachyceny i na jiných artefaktech. Ovšem hojně se objevují i tři stupně z profilu.
Proč ovšem tato kultura těmto třem stupňům přikládala takový význam, že je všude zobrazovala? Jejich hojný výskyt máme doložen hmatatelnými památkami, a to reliéfy vytesanými do kamene nebo keramikou, či látkami.
Nebo v Tiahuanackém muzeu je ve vitríně mumie, která má na krku tyhle tři schůdky jako kostěný amulet. A jak už bylo řečeno, není to pouze nějaký rozmar lidí z tohoto podivuhodného města u jezera, ale celé oblasti, která byla pod vlivem této civilizace.
Tak třeba na východě v provincii Muňecas leží opevněné sídliště, kde se na každém kroku setkáte jen a jen se symbolikou třech stupňů. Toto dávno opuštěné město leží na úbočí And odvrácenému k tropickým údolím. Cesta k němu je velice obtížná, to zřejmě původním obyvatelům vyhovovalo, byli tak poměrně bezpeční.
Lidé v městě bydleli v jednopatrových domcích, které s kulatými věžemi se stěnami z naskládaných, ale nespojovaných kamenů, lemovaly okraje uliček. Ulice se sbíhají po terasách do vrchu a přechod z jedné plošiny (na které stojí skupiny domů) na druhou, umožňují - jak jinak - tři schody vytesané z jednoho kusu kamene. Nad městem se nachází velké dlážděné prostranství, uprostřed něhož jsou ze skály vytesány - opět tři mohutné stupňovité plošiny.
Podle tady toho si můžeme říkat, co bylo dříve - tři konkrétní schody vedoucí odněkud někam a potom ornamentální výzdoba v jejich podobě, anebo to bylo naopak? Nejdříve symbol a podle něj tito lidé stavěli schody o třech stupních? A znamenaly tři stupně něco konkrétního či posvátného, anebo bylo nejdříve posvátné číslo, které je vymezilo? I když se zdá, že trojka a stupně patřily odjakživa dohromady, že tento symbol nemohl být jiný. Když stupně, tak jen tři, a nic jiného, jen stupně.
Co "obyčejné" schody mohou znamenat? Bůh stojí na vrcholu, je nejvýše, jsou tedy vyjádřením společenské hierarchie či řádu? Nebo vyjadřují jeho vládu nad zemí, vodou, vzduchem? Je to zobrazení hory a trojka je jen náhodná? Vedly někam do chrámu náhodou jen tři schody, a tak se na jejich vrcholu začalo zobrazovat božstvo a později se z těch tří schůdků stal samostatný symbol? Nejsou to schody, ale třístupňová pyramida? Proč tří? Opravdu, proč? A navíc z nalezené nejstarší keramiky (podle jedněch vědců 6. stol. př. n. l., podle dalších 1500 př. n. l., tak si vyberte, když ani seriózní vědci se nedokáží na tak podstatné věci dohodnout), na které jsou znázorněny jejich domy, se dovídáme, že tyto stupně zdobily jejich domy a dveře odpradávna.
Správný ufolog by mohl poznamenat, že mimozemšťané sestoupili na zem ze své rakety po třech stupních a tady že je jádro pudla.
No, v tomto jsem osobně skeptická, nějak moc na návštěvy z kosmu nevěřím. I když se přiznám, nám slabost pro víru v cestování časem a pro dávno vyhynulou pozemskou civilizaci vysoké úrovně. (Kdo nemáte rádi sny a fantazii, hoďte kamenem a plivněte po mně.)
Vraťme se k naší záhadě, a že to záhada opravdu je! Nebo se vám zdá být normální, že tento symbol přejalo během staletí tolik jiných kultur? A že je to pravda, na to jsou konkrétní důkazy v podobě různých artefaktů.
Příště:
HONBA PO TŘECH STUPNÍCH

z knihy Mýty v zrcadle vědy a
fantazie

Osobní webový projekt FUTUROLOGIE
Další články tohoto autora:
JITA Splítková

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku