Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Středa 6.8.2003
Svátek má Oldřiška
  Výběr z vydání
 >POLITIKA: Senát a tajná volba
 >MROŽOVINY: Jak neodeslat telegram
 >CO KDYŽ: Kdo svalil kámen? (3)
 >SVĚT: Mazaný muž na Bosporu?
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Problémy se vstáváním
 > PSÍ PŘÍHODY: Jak se Bart ztratil a nebyl k nalezení
 >ZAMYŠLENÍ: (Ne)tolerance
 >EKOLOGIE: Se světem je všechno v pořádku
 >POLITIKA: Přátelé a nepřátelé amerického prezidenta
 >TÉMA: Je vojenská služba neústavní?
 >NÁZOR: Svěříme dítě homosexuálnímu manželskému páru?
 >PRÁVO: Nešťastné hry s Ústavním soudem
 >EKONOMIKA: Snížení sazeb ČNB se promítlo do odhadů
 >KULTURA: Omalovánky pro všechny
 >PENÍZE: Jak si vzít úvěr a nezbláznit se

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politika  
 
6.8. POLITIKA: Přátelé a nepřátelé amerického prezidenta
Milena Varadínková

V rozhovoru pro MF Dnes (příloha Léto, 24.7.2003) mluví senátorka Moserová o tom, jak je český prezident vnímán v zahraničí: "Oni jsou proti němu zaujatí. Řekla bych, že to začíná hraničit až s nespravedlností. Nevím, čím to vzniklo." Paní senátorku bohužel blíže nespecifikovala, kdo jsou ti "oni". Stěží ale jezdila po celém světě a zjišťovala na nějakém reprezentativním vzorku, co si kdo myslí o českém prezidentovi. Takže nejspíš i paní senátorka přebírá některé dezinterpretace a manipulace z domácích médií a zároveň je těmito svými slovy pomáhá vytvářet. Takové manipulace se vyrábějí poměrně snadno. Například Jiří Pehe, u nás již všem důvěrně známý jako nesmiřitelný klausobijec, rád poskytuje svá "nezávislá" hodnocení české politiky zahraničním novinám. Načež ČTK ze všech možných zahraničních ohlasů selektivně vybere právě jím inspirované články a ocituje je zpětně jako názor ze zahraničí. Informaci o tom, že původním zdrojem je Pehe, už se ale český čtenář obvykle nedozví. Tak se uměle vytváří v českých občanech dojem, že v zahraničí mají našeho současného prezidenta rádi asi stejně, jako ho má rád Pehe.

Za povšimnutí stojí také virtuální realita, která se vytváří kolem Špidlovy návštěvy v USA. Prý prezident Bush má Špidlu za přítele, protože Špidla podporoval válku v Iráku, zatímco Klause má za nepřítele, protože ji nepodporoval. Ve skutečnosti ji ale (ne)podporovali oba stejně, jejich postoj byl totiž vymezen usnesením českého parlamentu. Navíc Špidlovi by mohla být přičtena k tíži ostře protiamerická rezoluce sjezdu ČSSD, která doslova: "vyjadřuje svůj nesouhlas s válkou vedenou USA, Velkou Británií a tzv. aliancí proti Iráku, která byla zahájena bez souhlasu mezinárodního společenství (OSN) a je tedy dle názoru sjezdu vedena v rozporu s mezinárodním právem." Kdyby měla podobnou rezoluci na svědomí ODS, určitě by to měl Klaus od novinářů na talíři dnes a denně, u příležitosti návštěvy USA zejména. Zato Špidlovi se v médiích uměle a křečovitě buduje piedestal Bushova nejlepšího přítele. Nejnověji se k vytváření tohoto mýtu přidal dokonce i Václav Havel. Cožpak ale soudný člověk může uvěřit tomu, že se při oficiálním setkání, ať už trvá půl hodiny nebo tři čtvrtě, dá uzavřít opravdové přátelství mezi dvěma lidmi? Taková setkání státníků přece probíhají vždycky podobně: strojené úsměvy před kamerou, objímání, plácání po zádech, ujišťování se o nerozborném přátelství… jako za Brežněvových časů, chtělo by se škodolibě říci.

Celá ta virtuální realita v našich médiích má svoji ryze vnitropolitickou motivaci a má posloužit k posílení pozice skomírajícího krátkodechého premiéra "pravdy a lásky". Ať Havel klidně Bushovi doporučuje Špidlu a trousí poznámky, že český premiér je tím nejlepším přítelem amerického prezidenta. Tím přece naši zemi nemůže poškodit. Určitě ji ale poškodí tím, když bude trousit nepřátelské poznámky na adresu českého prezidenta. Nevím, jestli to přímo on osobně dělá při setkáních se státníky mezi čtyřma očima a chtěla bych věřit, že nedělá. Ale zcela jistě to dělá jeho spřízněnec Pehe spolu s dalšími věrozvěsty "pravdy a lásky" v médiích. Pokud opravdu existují v zahraničí lidé, kteří - dle paní Moserové - jsou vůči českému prezidentovi "zaujatí, až to hraničí s nespravedlností", pak by bylo na místě se zamyslet, kdo v nich tu nespravedlivou zaujatost podněcuje? Možná některým lidem stále nedochází, že když si vyřizují své účty s politickým oponentem pomluvami v zahraničí, a tento jejich "nepřítel" je legitimním českým prezidentem, tak tím poškozují nejen jeho, ale celou naši zemi. Vždyť Václav Klaus je již dlouhá léta v zahraničí váženým účastníkem mnoha veřejných a odborných diskusí a občas tvrdým polemikem, protože hájí naše zájmy a postoje. Nebo snad má být dobrým reprezentantem země ten, koho mají venku všichni rádi, protože prodává lacino naši kůži?

Psáno 28.7.2003, vyšlo v MF Dnes 1.8.2003 pod redakcí upraveným názvem Prezident nás neprodává lacino.

Milena Varadinková
Další články tohoto autora:
Milena Varadínková

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku