Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Středa 6.8.2003
Svátek má Oldřiška
  Výběr z vydání
 >POLITIKA: Senát a tajná volba
 >MROŽOVINY: Jak neodeslat telegram
 >CO KDYŽ: Kdo svalil kámen? (3)
 >SVĚT: Mazaný muž na Bosporu?
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Problémy se vstáváním
 > PSÍ PŘÍHODY: Jak se Bart ztratil a nebyl k nalezení
 >ZAMYŠLENÍ: (Ne)tolerance
 >EKOLOGIE: Se světem je všechno v pořádku
 >POLITIKA: Přátelé a nepřátelé amerického prezidenta
 >TÉMA: Je vojenská služba neústavní?
 >NÁZOR: Svěříme dítě homosexuálnímu manželskému páru?
 >PRÁVO: Nešťastné hry s Ústavním soudem
 >EKONOMIKA: Snížení sazeb ČNB se promítlo do odhadů
 >KULTURA: Omalovánky pro všechny
 >PENÍZE: Jak si vzít úvěr a nezbláznit se

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  >>  Ekologie  
 
6.8. EKOLOGIE: Se světem je všechno v pořádku
Ivan Brezina

"Jen jedna nebo dvě lidské generace mají čas zachránit 

svět," napsala před časem v Lidových novinách Markéta Kutilová (http://lidovky.centrum.cz/clanek.phtml?id=119969). "K tomuto zjištění dospěli tvůrci zprávy o stavu světa v roce 2003." Tito "američtí vědci" prý se "shodují", že život na Zemi je vážně ohrožen úbytkem pitné vody, globálním oteplováním, zvyšující se bídou, mizením živočišných druhů či nekontrolovaným využíváním přírodních zdrojů.

 

Každoroční zprávu Stav světa vydává od roku 1984 

washingtonský Worldwatch institute (WWI, www.worldwatch.org/). založený v roce 1974 Lesterem Brownem, který byl také donedávna jeho prezidentem. Neinformovaná veřejnost a média tento dokument považují za natolik seriózní, že sám Brown Stav světa označil za "Bibli globálního ekologického hnutí". Ačkoli jde o kouzlo nechtěného, toto přirovnání docela sedí. Stejně jako Bible je totiž i Stav světa založen jen na víře. "Autoři sice varují před bezprecedentní hrozbou zhroucení ekosystému, žádné důkazy pro to ale nepodávají,“ píše dánský statistik Bjorn Lomborg (www.lomborg.com/books.htm).

Pokud už WWI nějaké důkazy přináší, vybírá si je velmi selektivně. Svá chmurná tvrzení totiž neodvozuje z dlouhodobých trendů, ale z krátkodobých anomálií a fluktuací s nulovou vypovídací hodnotou. Když například Lester Brown v roce 1998 tvrdil, že globální produkce pšenice klesá, citoval vývoj v roce 1994 a 1996. Neomylně si tak vybral jediné dva roky v celém 20. století, kdy tomu tak přechodně bylo. Když varoval, že lidstvu dochází energie, odvozoval údajné budoucí ceny ropy z vývoje na konci 80. let, kdy se z čistě obchodních důvodů na přechodnou dobu zvýšly. Ke zpochybnění letošní zprávy o Stavu světa se jen stačí podívat, co její autoři tvrdili v minulosti. WWI navazuje na práci manželů Meadowsových, kteří v dobovém bestselleru Limity růstu (1972) varovali, že v roce 1992 dojde lidstvu ropa, 1985 rtuť, 1990 zinek a tak podobně. Realita? Po započtení nově objevených ložisek dnes máme víc ropy než kdykoli předtím a ceny většiny nerostných surovin klesají. Sám Lester Brown už od roku 1965 předpovídá globální hladomor, vyvolaný přelidněním. Po celé 20. století přitom produkce potravin rostla rychleji než lidská populace (a to dokonce i v rozvojových zemích) a jejich průměrná cena za posledních třicet let klesla o třetinu. Na tomto trendu nic nemění ani lokální nedostatek potravin, vyvolaný nikoli překročením ekologických limitů, ale válkami a politickou nestabilitou.

Zprávy WWI o stavu světa se v minulosti rozcházely s realitou například v údajném globálním úbytku orné půdy a lesů, poklesu množství ryb ve světových oceánech a v nikdy neprokázaném zhoršování řady dalších ekologických parametrů. Ronald Bailey proto v časopise Reason (http://reason.com/rb/rb070302.shtml) nazval zástupce WWI "alarmisty, tvořícími součást celosvětového hnutí neo-ludditů" (britští rozbíječi strojů, kteří kdysi odmítali průmyslovou společnost). Přesto se kupodivu stále najdou novináři, kteří Stav světa nekriticky citují jako hodnověrný zdroj. Vědecký konsenzus tím zaměňují s veřejnou podporou politických názorů. Tak například podle Markéty Kutilové letos WWI považuje za největší ekologickou hrozbu tání ledovců, vyvolané údajně globálním oteplováním, které prý se od roku 1988 zdvojnásobilo. V ten samý den jako její článek se přitom ve vědecké příloze Lidovek objevil text o tom, že antarktické ledovce tají už několik tisíc let a že tento přirozený proces nemá s globálním oteplováním nic společného (http://lidovky.centrum.cz/clanek.phtml?id=59929).

Každoročně už třicet let nás Worldwatch institute varuje před katastrofou, která stále nepřichází. Mýlil se už tolikrát, že jeho zprávy prostě nelze brát vážně. V rozporu s tvrzením redaktorky Lidovek totiž WWI není žádnou vědeckou institucí, ale politickou nátlakovou skupinou. Nezabývá se tvorbou deskriptivních analýz, ale propagací normativních proroctví. Důkaz? WWI se bezelstně přiznává k záměru "mobilizovat vlády, podnikatele a občanskou společnost k vytvoření ekonomiky zdravé pro lidi i pro planetu." Tento záměr vychází z Brownovy vize "ekologické revoluce", spočívající v radikální přestavbě celosvětové ekonomiky a změnách životního stylu. Mělo by prý jít o globální změnu, srovnatelnou snad jen se zemědělskou nebo průmyslovou revolucí. Proč ne? Jde prostě o jeden z mnoha soupeřících politických programů. Političtí aktivisté, kteří se snaží svět změnit, by se jen neměli maskovat za vědce, jejichž cíl je mnohem skromnější - svět jen co nejpřesněji popsat. A především by neměli bez důkazů tvrdit, že je se světem něco v nepořádku.

(Psáno pro Lidové noviny a Neviditelného psa)
Další články tohoto autora:
Ivan Brezina

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku