Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Čtvrtek 7.8.2003
Svátek má Lada
  Výběr z vydání
 >TÉMA: Konec povinné školní docházky?
 >ŽIVOT: "Nigerijský dopis" od stavební spořitelny
 >MÉDIA: Česká digitální média VII. - Změna vládní Koncepce.
 >SPOLEČNOST: Diskriminace?
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Hnusné? Ne. Skvělé!
 >PSÍ PŘÍHODY: Není každý den posvícení
 >ADSL: Další habaďůra Českého Telecomu
 >POLITIKA: Odmítnutí ústavních soudců je dobré i špatné
 >Stanovisko platformy ZUI k současné situaci kolem ADSL služeb
 >GLOSA: Sliby se slibují, blázni se radují
 >PENÍZE: Konečně plnohodnotné pojištění karty?
 >POLITIKA: Senát a tajná volba
 >MROŽOVINY: Jak neodeslat telegram
 >CO KDYŽ: Kdo svalil kámen? (3)
 >SVĚT: Mazaný muž na Bosporu?

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  >>  Telekomunikace  
 
7.8. ADSL: Další habaďůra Českého Telecomu
Jiří Wagner

Kdo trochu sleduje zprávy o stavu internetu na našich tocích, tomu nemohla uniknout zpráva, že Český Telecom, popohnaný ministrem Mlynářem, ohlásil na pondělní tiskovce plán urychlit zrychlení internetového připojení ADSL. Má se to týkat základní varianty služby IOL Broadband ze současných 192/64 na 512/128 kbps i rychlejší varianty - z 320/128 na 1024/256 kbps.

Lidé připojení přes ADSL by po této zprávě jistě zaplesali, kdyby ovšem už službu ADSL nepoužívali a neznali poťouchlost a hamižnost poskytovatele. Telecom totiž jen tak mimochodem dodal, že služba bude sice za stejnou cenu, ale nyní omezena objemem přenesených dat na 10 GB měsíčně (u rychlejší varianty na 20 GB). Deset giga se sice zdá na první pohled jako dostatečná velikost, ale pro toho, kdo chce využívat internetové připojení jako běžnou pomůcku ke spojení se světem, to může být zatraceně málo - a to nemluvíme o homeworkerech, kteří jsou na internetu často doslova existenčně závislí. Podle ČTc službu ADSL nyní využívá přes osm tisíc zákazníků a služba je prý dostupná zhruba na 44 procentech jeho sítě - obojí tvrzení je směšné, kromě toho ČTc neuvádí, kolik zákazníků je firemních a kolik je běžných domácností, 44% už je naprostý nesmysl, bohužel normální člověk nemá možnost jeho tvrzení ověřit a vyvrátit.

Nedosti na tom, z komentářů k článkům uveřejněným na iDnesu či na Novinkách, se nezasvěcený člověk dozví ještě leccos o praktikách uvedené telekomunikační společnosti, zajímavé jsou i komentáře na stejné téma na serveru Živě.cz, ale největší pozornost si zřejmě zaslouží článek Petra Nachtmanna na Mobil.cz, výstižně nazvaný ADSL v podání Českého Telecomu: Skryté zdražování, které ani příliš skryté není (i zde stojí za pozornost připojené komentáře naštvaných uživatelů).

Telecom totiž zavedl takzvanou agregaci, o níž Mobil.cz píše toto:
Agregací rozumíme poměr kapacity připojení do světa k součtu kapacity prodané zákazníkům. Agregace je u poskytovatelů připojení běžná, její poměr je však jedním z nejdůležitějších ukazatelů kvality připojení. Český Telecom začal od počátku srpna agregovat velmi brutálně, někteří zákazníci si stěžovali, že jimi dosahovaná rychlost spadla pod úroveň běžného dial-upu. Zvýšení rychlosti vůči koncovým uživatelům je hezkým gestem, smysl by však mělo jedině při zvýšení kapacity linek spojujících každý DSLAM na ústředně se světem. Český Telecom tvrdí, že spojení dokáže v případě nutnosti zvýšit. Pokud má k DSLAM, resp. ústředně natažena optická vlákna, s kapacitou by neměl být problém.

Z tohoto, i z nářků internetistů využívajících službu ADSL jednoznačně vyplývá, že ČTc agregací snížil rychlost připojení, aby v září mohl vítězoslavně prohlašovat, jak je skvělé, že jeho zákazníci už mají rychlost 128 kbps, když taktně zamlčí, že původně měli být vlastně připojeni rychlostí 512/128 kbps.

Co se týče zpoplatnění objemu přenesených dat, tvrzení Telecomu o "zanedbatelném" počtu zákazníků (ČTc uvádí 10%) , kteří limit 10 GB překračují, opět nelze ověřit. Ostatně i k této problematice se zasvěceněji vyjadřuje Petr Nachtmann v uvedeném článku. Ze své vlastní zkušenosti mohu dodat jen něco, co pana Nachtamanna možná nenapadlo - ČTc mi samozřejmě do oněch deseti gigabajtů započítá i všechny viry a nevyžádané mejly. Přitom není zas tak řídkým jevem, když během jednoho dne přijde i osmdesát virů - každý o velikosti 128 kB (mluvím z vlastní zkušenosti). Kdyby se z toho stalo pravidlo, byl by to sice napohled zanedbatelný objem cca 300 MB za měsíc, ale připočítáme-li k tomu mnoho jiných nevyžádaných mejlů, narostla by tato hromádka do rozměrů vysloveně ohrožujících naši kapsu. Když půjdeme v této úvaze ad absurdum a aniž bychom chěli ČTc cokoli podsouvat, co by Telecomu bránilo, aby "nedopatřením", či spíš "bez vlastního zavinění" nerozesílal anonymní, pokud možno objemné e-maily sám?

Z celé věci vyplývá dávno známé - Telecom se chlubí svým laskavým a vstřícným přístupem k obyčejnému zákazníkovi, ale přitom otevřeně a nestydatě hrabe do své kapsy. ČTÚ nemá příliš pravomocí (snad ani zájmu) a ministr Mlynář na vše jen blahosklonně přikyvuje. Dnes prostě máme stále a pořád socialismus - nikoliv už v barvě rudé, ale žlutomodré.


Další články tohoto autora:
Jiří Wagner

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku