Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Čtvrtek 7.8.2003
Svátek má Lada
  Výběr z vydání
 >TÉMA: Konec povinné školní docházky?
 >ŽIVOT: "Nigerijský dopis" od stavební spořitelny
 >MÉDIA: Česká digitální média VII. - Změna vládní Koncepce.
 >SPOLEČNOST: Diskriminace?
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Hnusné? Ne. Skvělé!
 >PSÍ PŘÍHODY: Není každý den posvícení
 >ADSL: Další habaďůra Českého Telecomu
 >POLITIKA: Odmítnutí ústavních soudců je dobré i špatné
 >Stanovisko platformy ZUI k současné situaci kolem ADSL služeb
 >GLOSA: Sliby se slibují, blázni se radují
 >PENÍZE: Konečně plnohodnotné pojištění karty?
 >POLITIKA: Senát a tajná volba
 >MROŽOVINY: Jak neodeslat telegram
 >CO KDYŽ: Kdo svalil kámen? (3)
 >SVĚT: Mazaný muž na Bosporu?

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kronika dne  
 
7.8. Rozhodnutí tak napůl
(eff)

Co asi řekne manželka živiteli rodiny, když přijde domů a řekne - tak je to jasné, mámo, dostanu přidáno, ale možná, že po tom přidání budu mít míň peněz, než teď. Jsou dvě možné odpovědi takové manželky. Buď řekne - táto, ty jsi pil, anebo řekne - táto, takový je osud státního zaměstnance.

Vláda je podivuhodně důsledná ve své schopnosti konati opatření neopatření a rozhodovati nerozhodně. Finanční reforma zaměřená na úspory se děje pod heslem zvyšování státních výdajů. Aby se tento podivuhodný rozpor nějak zamaskoval, vykonává vláda podivuhodné taneční kreace.

Tanec sestává z mnoha základních figur. Dnes vláda užila tuto: rozhodnutí rozdělíme na dvě, a to druhé přijde na řadu až bude to první zažito, emoce opadnou a rozruch vyšumí. Takže, rozšíření tarifního systému ze 12 na 16 platových tříd by mohlo pro zmíněného otce rodiny za příznivých okolností zvýšení platu. Jenže až na podzim vláda rozhodne o nesmyslu zvaném třináctý a čtrnáctý plat. Pokud by byl zrušen, ve výsledku bude v kapse méně peněz, než dříve. Na třináctém a čtrnáctém platu trvají zejména učitelé a chtějí kvůli němu jít do stávky. Je doložení verdiktu chápáno jako podraz na pedagoga? I tak může být. Odložené rozhodnutí může posloužit jako vyjednávací argument. Nicméně to budiž konstatováno, a to tak, že důrazně, že ve státní správě rostou platy více než v soukromém sektoru, přičemž to co je na našem současném životě dobré a fungující a užitečné pochází v drtivé většině ze soukromého sektoru. Tam kde se tak zvaně stará stát, tam přežívá socialistický šlendrián. Za rostoucí platy.

Razantněji vypadá rozhodnutí snížit počet státních zaměstnanců o 24 tisíc. Jen z oblasti ministerstva školství by mělo odejít 14 tisíc osob, obrana má propustit 17 procent. Jenže známe i další figuru - vláda rozhodne, ale skutek utek a než se rok s rokem sejde, zaměstnanců je víc než bylo dříve. Zatím není důvod, proč si myslet, že by to mělo tentokrát dopadnout jinak. V tomto ohledu bude zajímavé sledovat, co se bude dít s celníky, které opravdu nebudeme po vstupu do EU v takové míře potřebovat - ze všech stran nás budou obklopovat členské státy. Tady by propouštění bylo zcela logické. Ovšem zákony profesora Parkinsona jsou neúprosné - a pokud měl tento znalec byrokracie pravdu, měly by po zrušení celnic nastat celníkům zlaté časy!

Ondřej Neff

Aston


Další články tohoto autora:
(eff)

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku