Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pátek 8.8.2003
Svátek má Soběslav
  Výběr z vydání
 >ROZHOVOR: O manželství gayů a lesbiček
 >POLITIKA: Kolik zdravých stran má naše Česko ?
 >NÁZOR: Stávka učitelů neřeší v postatě nic
 >STORY: Smutný osud dítěte vyhozeného do odpadků dojal mnohé
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Případ zapomenuté přilby
 >PSÍ PŘÍHODY: Jak jsem chtěl uspíšit běh událostí
 >Z CEST: Kultura u níž chybí její ministerstvo
 >GLOSA: Česká nezávislost
 >POLITIKA: Obětí propagandy jsou občané!
 >MÉDIA: Miloš Zeman potřetí usvědčen ze lži
 >VÍKENDOVINY: Na obzoru plachta bílá - jsou to uši krokodýla! 9.
 >LITERATURA: Čile obchodovaný šmejd
 >PENÍZE: Ruleta měnového rizika
 >CHTIP: Překlad inzerátů na byty a nemovitosti
 >TÉMA: Konec povinné školní docházky?

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kronika dne  
 
8.8. Hrad zvedl senátní rukavici
(nov)

Mezi Hradem a Senátem vypukla válka o ústavní soudce. Již nečekaným odmítnutím advokáta Aleše Pejchala vmetl Senát Hradu rukavici do tváře a solidním políčkem pak byl středeční neúspěch dalších kandidátů, které prezident Klaus navrhl. Ze čtyř navržených právníků Senát odsouhlasil toliko Dagmar Lastoveckou (67 hlasy z 76), bývalý šéf Ústavu státu a práva Vladimír Balaš získal jenom 30 hlasů, vedoucí katedry ústavního práva na právnické fakultě UK profesor Václav Pavlíček pak 22 a debakl taktéž utrpěla advokátka Klára Samková-Veselá, jíž dalo hlas pouze 29 senátorů.

Právnická obec pokládá kandidáty, včetně již dříve nezvoleného advokáta Aleše Pejchala, za erudované odborníky, kteří jsou schopni vykonávat funkci ústavního soudce, a tak laičtí odpůrci z řad senátorů napadli Klausovy kandidáty z osobní a charakterové stránky. Vladimíru Balašovi bylo vyčteno autorství právní analýzy pro parlamentní komisi ke kauze IPB, v níž se prý přikláněl na stranu Nomury, profesor Pavlíček se dočkal kritiky za členství v KSČ před rokem 1968 a za to, že je "zatajil", Kláře Samkové-Veselé pak byl vytknut nedostatek charakteru, neboť jako externí advokátka prý nadsadila palmáre městské části Praha 10, jednou jela v tramvaji načerno a odmítla zaplatit pokutu na místě.

Na oprávněnost či bizarnost těchto argumentů mohou být různé názory, ale jsou to alespoň nějaké argumenty. Avšak v případě Aleše Pejchala proniklo ze senátních kuloárů pouze to, že má antiklerikální postoje, což prý vadilo lidovcům, a dále to, že Hrad prý nebyl ochoten přistoupit v jeho případě na politický obchod.
Po středečním fiasku se Hrad rozhodl zvednout senátní rukavici. Prezident Václav Klaus prohlásil, že na nominaci advokáta Aleše Pejchala, jenž má bezvýhradnou podporu obce právníků, bude trvat a znovu Senátu předloží jeho kandidaturu.

Ve vypovězené válce jde oběma stranám o prestiž a především o staré účty a uraženou ješitnost, když uvážíme, že se do sebe znovu dostali protivníci z dob "Sarajevského atentátu" a opoziční smlouvy. Senátor Falbr včera prohlásil, že trváním na nominaci prezident Klaus znevažuje první rozhodnutí (a tedy celý Senát jako ústavní orgán) a další senátoři napadli Hrad, že nekomunikuje se Senátem a výběr kandidátů nepředjednává. Hrad pak ústy prezidentova kancléře Jiřího Weigla odpověděl, že prezident komunikuje, ale není ochoten se podílet na politických handlech, který mu v souvislosti s volbou ústavních soudců Senát nabízí.
Senátor za ODS a předseda této strany Mirek Topolánek vyslovil naději, že v případě Aleše Pejchala bude mít Senát šanci, aby složil reparát. Vzhledem k rozložení politických sil je to ale jenom zbožné přání - ještě 4koaliční senátní většina, doplněná "nezávislými" senátory typu Martina Mejstříka, neodolá, aby si z Klause nevyřízla svoji libru masa.

Mrož


Další články tohoto autora:
(nov)

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku