Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pátek 8.8.2003
Svátek má Soběslav
  Výběr z vydání
 >ROZHOVOR: O manželství gayů a lesbiček
 >POLITIKA: Kolik zdravých stran má naše Česko ?
 >NÁZOR: Stávka učitelů neřeší v postatě nic
 >STORY: Smutný osud dítěte vyhozeného do odpadků dojal mnohé
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Případ zapomenuté přilby
 >PSÍ PŘÍHODY: Jak jsem chtěl uspíšit běh událostí
 >Z CEST: Kultura u níž chybí její ministerstvo
 >GLOSA: Česká nezávislost
 >POLITIKA: Obětí propagandy jsou občané!
 >MÉDIA: Miloš Zeman potřetí usvědčen ze lži
 >VÍKENDOVINY: Na obzoru plachta bílá - jsou to uši krokodýla! 9.
 >LITERATURA: Čile obchodovaný šmejd
 >PENÍZE: Ruleta měnového rizika
 >CHTIP: Překlad inzerátů na byty a nemovitosti
 >TÉMA: Konec povinné školní docházky?

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politika  
 
8.8. POLITIKA: Kolik zdravých stran má naše Česko ?
František Vízek

Zdravá strana má vizi, má cíl, má program a ví, které postupné cíle musí prosazovat, aby se ke konečným cílům dopracovala. Ví, že jde odněkud někam, umí se vymezovat nejen PROTI něčemu, ale umí bojovat ZA NĚCO. Vedení strany tvoří lidé, kteří se neschovávají, netřesou, stojí si za svým, nejsou zbabělí a umí jít i proti davu. Nebojí se mluvit, psát i volit veřejně, mají-li paměť a dovedou rozlišit, kdo a co zavinil a kdo napravuje. O disciplině se v takové straně mluví teprve tehdy, když i podle zásad zdravého selského rozumu je většině jasné, kde je pravda.

Zdravá strana není rozjezdová dráha pro úspěšné podnikání, pro usměvavé a příjemné rétory, za nimiž ale není vidět práce, není katapultem pro kariéru mladých,. kteří ani ve své profesi nepřesvědčili a není ani arénou pro mistry zákulisních spekulací ovládající jen pikle a kejkle. Jednání stranických orgánů nejsou natolik "předpřipravená" a natolik "předpečená", že jejich účastníci (členové, delegáti) mají neodbytný pocit, že z nich kdosi dělá hlupáky.

Ve zdravé straně mají zelenou lidé nevšedních názorů, lidé zajímaví, přemýšliví, schopní analýzy, nabízející paletu variantních řešení a věcně zdůvodňující různé alternativy. Zelenou v ní mají lidé,. kteří se nepotřebují obklopovat nekritickými fandy a obdivnými klany či budovat stranická křídla dělající "jen na ně". Mají naopak čest a svědomí a také svoji profesi a schopnost v ní vyniknout. Nemají proto potřebu držet se nahoře stůj co stůj a využít získané funkce rychlostí blesku k doživotnímu existenčnímu zajištění.

Ve zdravé straně se nedaří lidem šedým, bezbarvým, prázdným, kteří vynikají leda schopností včas zmlknout, rychle se schovat, přihrbit, neodporovat, či chytit vítr, kývat. Nedaří se v ní lidem rychlých a jednoduchých řešení a lidem všehoschopným, připraveným zradit a podrazit kdykoliv kdekoliv kohokoliv.

Strany jsou parlamentní i neparlamentní, vznikají, trvají, slučují se i rozpadají, zanikají. Ve volebním roce je jich na plakátech několik desítek a jejich šéfové jsou na nich méně či více povedeně vyvedení v barvách...
Které z našich stran jsou zdravé strany ? Jakou terapii doporučit těm nemocným, aby měli naději ? Proč nejsilnější českou politickou stranou je již mnoho let neregistrovaná (ale nejpočetnější) strana lhostejných ? Kdo a kdy to změní ?
Další články tohoto autora:
František Vízek

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku