Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pondělí 11.8.2003
Svátek má Zuzana
  Výběr z vydání
 >EKOLOGIE: Ženy, prosím, přestaňte nám ničit životní prostředí
 >FEJETON: Držet
 >SRPEN: 1969 - Dilema hasiče Lustiga
 >FIKCE: Češi - podkopávají se
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Přirozením do nádrže
 >PSÍ PŘÍHODY: Svatyně odpornosti
 >DETEKTIVKA: Člověk a osud
 >ARBITRÁŽ: Lauderova hrubá chyba
 >ARBITRÁŽ: CME versus nebo plus Teleministr (a vláda)
 >PENÍZE: Kam až vedou předvolební sliby.
 >SVĚT: Portugalsko a my.
 >ZE ŽIVOTA: Bezpečné GSM bankovnictví?
 >NÁŠ RYBNÍK: Nechoď Vašku...
 >PENÍZE: HVB: konec středoevropského snu?
 >POSTŘEH: O vodácích

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Ekonomika  
 
11.8. PENÍZE: Kam až vedou předvolební sliby.
Pavel Kuthan

Od prvního září se, jak je vidět, stanou naše děti rukojmím učitelského sboru v jeho cestě za vyššími platy. Není divu, když krátkozraké sliby volebních lídrů jim při volbách slibovali zářivé zítřky vyšších platů. Po ukončení opilecké volební euforie došlo ke krutému vystřízlivění, že státní měšec je po vládě Zemana poloprázdný a nestačí ani na postupné umazávání dluhu zadluženého státu, natož potom na vyšší platy ve všech sférách státních zaměstnanců, jejichž hlad po neexistujících miliardách je stále větší. Utvrzuje je v tom i ministr Gross, který za přispění opozice, konkrétně pana Langra provedl výškrab státní pokladny ve prospěch ministerstva vnitra a pro policii navýšení platů našel.
Ústy paní Vondrové uvažují o stávce i ostatní zneuznaní státní zaměstnanci, pokud prý nedostanou své třinácté a čtrnácté platy. Začíná se strategicky s uvažováním o stávce zaměstnanců finančních úřadů, to kvůli zvýšení tlaku na vládu a resort ministerstva financí. Jakmile povolí, nabalí se na ně se stávkou další úřednictvo na krajských a obecních úřadech včetně ministerstev. Nikdo se už nezamýšlí nad tím, kam se infiltrovali úředníci z okresních úřadů. Kola požadavků již roztáčí i další resorty, soudci chtějí zaplatit 13. a 14. platy svou nezávislost, zdravotníci vyššími platy svou zodpovědnost, Duškova modrá armáda svou nepostradatelnost.
Bude-li vláda neustále ustupovat tu schválením 16. platových tříd, tu výplatou 13. a 14. platů, dostane se velice brzo za vyučenou.
Státní zaměstnanci by měli pochopit, že v jejich sféře existuje vysoká přezaměstnanost.
Čím více budou stávkovat, tím rychleji dojde k radikálnímu propouštění a redukci institucí. Především by si toto měli uvědomit učitelé, kterých je 238 836. Mohou se zeptat učitelek MŠ, kde již redukce proběhla před lety. Stávkou pouze raketově urychlí redukci ZŠ, kde dojde ke slučování nejen uměle naplněných tříd, ale i škol samých, včetně propuštění stávkujících důchodců.
Nebo se mohou zeptat zaměstnanců pracujících v zemědělství, službách či průmyslových podnicích. Proto jich pan Štěch se svými odborovými svazy sehnal jen 1500 před úřad vlády. Tam již lidé pochopili, že pokud neroste inflace, těžko se jim podaří navyšovat neúměrně své platové požadavky, natož potom si vytrucovat 13. a 14. platy, když neroste produktivita , export a odborářům již nyní mnozí z nich nemohou zapomenout své propuštění.
Nezbývá tedy nic jiného, než škrty či úspory, ať se to někomu líbí či ne a nezmění to ani stávka. Reforma veřejných financí není o posílení příjmové stránky pomocí daní na jedné straně a přidáním peněz na druhé straně, v tomto případě státních zaměstnanců. Reforma je o úsporách a hospodárném využití každé koruny daňového poplatníka za intenzivní kontroly.
Pan premiér to již, jak je vidět, pochopil.,, Když nedojde k reformě veřejných financí, budete mít poloviční důchody a platy ", hřímal rozezleně z odborářské tribuny po vystřízlivění ve funkci premiéra, zatímco jako ministr práce a sociálních věcí nás s úsměvem přesvědčoval o pevnosti průběžného důchodového systému. Pochopí to i státní zaměstnanci ? Když ne, bude jich během roku o třetinu méně a budou nuceni stihnout daleko více práce. Jiná cesta v době kladení nepřiměřených mzdových požadavků není.

Pavel Kuthan st.
Další články tohoto autora:
Pavel Kuthan

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku