Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pondělí 11.8.2003
Svátek má Zuzana
  Výběr z vydání
 >EKOLOGIE: Ženy, prosím, přestaňte nám ničit životní prostředí
 >FEJETON: Držet
 >SRPEN: 1969 - Dilema hasiče Lustiga
 >FIKCE: Češi - podkopávají se
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Přirozením do nádrže
 >PSÍ PŘÍHODY: Svatyně odpornosti
 >DETEKTIVKA: Člověk a osud
 >ARBITRÁŽ: Lauderova hrubá chyba
 >ARBITRÁŽ: CME versus nebo plus Teleministr (a vláda)
 >PENÍZE: Kam až vedou předvolební sliby.
 >SVĚT: Portugalsko a my.
 >ZE ŽIVOTA: Bezpečné GSM bankovnictví?
 >NÁŠ RYBNÍK: Nechoď Vašku...
 >PENÍZE: HVB: konec středoevropského snu?
 >POSTŘEH: O vodácích

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Svět  
 
11.8. SVĚT: Portugalsko a my.
Jaroslav Teplý

V holandském časopise SAFE (4/2003) vyšel zajímavý rozhovor novinářky Inge Ruigrok s portugalskou místopředsedkyní vlády a ministryní financí Manuelou Ferreira Leite o současné hospodářské situaci Portugalska. Předkládám čtenářům výtah (cca 50%) z nejzajímavějších partií o problémech, které jsou nám blízké, i když bych to vlastně musel přeložit všechno. Otázky i odpovědi mohou být zkrácené, ale tak, aby nebyl zkreslen jejich smysl .

Otázka: Někteří ekonomové srovnávají portugalskou ekonomiku s argentinskou z roku 1998 a shledávají, že to se státními financemi a zahraničním dluhem vypadá dokonce dramaticky hůře.

Odpověď: Ekonomické okolnosti jsou obtížné v Portugalsku. Je nesnadné situaci zvládnout, protože jsme součástí Monetární unie a proto postrádáme některé ekonomické nástroje. Máme jen rozpočtové možnosti. Nemůžeme už používat směnných kursů a úrokové míry, můžeme jen zvýšit daně a současné omezit výdaje. Je politicky obtížné zavádět rozpočtová omezení, která jsou bolestivá a proto nepopulární. Mimo to není jejich výsledek hned vidět.

Otázka: Úsporná operace byla dost drastická. Podařilo se pomocí peněz z mimořádných zdrojů snížit schodek za 8 měsíců až na 2,8%. Ale státní podniky můžeš prodat jen jednou. Jak hodlá vláda dlouhodobě ucpat díry v rozpočtu?

Odpověď: Schodek jsme stáhli dokonce za 6 měsíců. Byla nutná radikální opatření, protože jsme narazili na sankční proceduru EU. Nebylo možné v té krátké době provést velké reformy, museli jsme tedy zvolit jednorázová opatření, jejichž efekt potrvá delší dobu. Zavedení mýta na silničním okruhu kolem Lisabonu bude dlouhodobým zdrojem příjmů. Totéž platí i pro "generální pardon" pro ty, kteří měli zpoždění v placení daní. Mohli vyrovnat své dluhy do poloviny ledna, aniž by museli zaplatit pokutu. Toto opatření vyneslo více než miliardu Euro, ale také se postaralo o tisíce nových plátců daní, kteří dosud stáli mimo.

Otázka: Portugalsko si zvyklo dlouhou dobu řešit problémy penězi bez ohledu na efektivnost jejich vydávání, protože jich bylo dost. I když vlastně bylo zapotřebí strukturních změn.

Odpověď: Teprve v posledních 5-6 letech vznikly problémy s nadměrnými výdaji. Teď je čas se znovu vrátit ke strukturálním opatřením. Chceme přistoupit k drastickým opatřením ve výdajích na školství a zdravotní péči, reformovat zákony o práci a sociálním zabezpečení, zostřit zdanění nemovitostí. Rozpočet 2003 je restriktivnější, než kdykoli předtím. Máme teď nejmenší vládu za posledních 20 let. Počet jejích členů byl snížen ze 61 na 46 (!!! - J.T.). Ministerstva dostanou v průměru 10% méně peněz.

Otázka: Nebojíte se, že drastické úspory znehybní celé hospodářství, protože se nebudou už vydávat peníze?

Odpověď: Ne. V dnešní situaci - obecně vysoké zadluženosti domácností, podniků a státu - by další výdaje vedly jen k dalším dluhům. Mimo to není realistické očekávat autonomní obnovení ekonomického růstu nezávisle na hospodářském oživení našich nejdůležitějších partnerů v EU. Enormní nerovnováhy musí být opraveny, chce-li Portugalsko plně těžit z (budoucího - J.T.) evropského hospodářského oživení.

Otázka: Čeho se obáváte nejvíc od nových členů EU?

Odpověď: Byli jsme vždy stoupenci rozšíření EU... ale nejsme nadšeni. S většinou východoevropských zemí nemáme žádné historické svazky. Jsme na jihozápadě Evropy, zatímco těžiště se bude přesouvat východním směrem. Máme špatnou startovní posici. Naše úroveň vývoje je víceméně na úrovni Maďarska nebo ČR...Musíme důkladně zlepšit naši konkurenční schopnost a být si vědomi toho, že v oněch zemích mají značně nižší platy a mzdy než v Portugalsku, ale vyšší úroveň školství, a to mi dělá největší starosti.

Na obálce časopisu je citována Manuela Ferreira Leite, že "Naše hospodářství se potápí" a uvnitř je pokračování citátu, že "Není čas na rozmýšlení, jakého léku máme použít, musíme jednat teď, abychom zachránili naše hospodářství."

V Portugalsku vládl do roku 1974 diktátor Salazar. U nás to bylo jinak. Měli bychom věnovat tichou vzpomínku naší rodné straně, která šla ve svém vládnutí od úspěchu k úspěchu, na kteréžto úspěchy plynule navázaly polistopadové vlády poněkud bizarním koktejlem pravdy a lásky se šílenými nápady v ekonomice. Takže se budeme snažit dohonit Portugalsko. Zdali úspěšně - to se ještě uvidí.

10.08.2003
Další články tohoto autora:
Jaroslav Teplý

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku