Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 12.8.2003
Svátek má Klára
  Výběr z vydání
 >SPOLEČNOST: Svět je den ode dne horší místo k životu
 >FILM: Terminátor 3 ještě po deseti letech
 >POLITIKA: Po Havlovi přišlo vystřízlivění
 >POLITIKA: Senátoři na pískovišti
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Terminátor 3 - prostě SKVĚLÝ
 >PSÍ PŘÍHODY: Svět psího bezdomovce
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Nemělo by se to s tou emancipací tak přehánět
 >FEJETON: Hroby našich předků
 >FEJETON: Kudy se jede na Prahu?
 >EKONOMIKA: Očekávaný růst na akciových trzích
 >POSTŘEH: O vodácích (2)
 >ARMÁDA: Je vojenská služba neústavní? (2)
 >NELEGRACE: Finalisté soutěže Muž roku
 >PENÍZE: Rohlík kartou (ne)zaplatíš
 >FEJETON: Morytát o pokroku aneb to bude tím horkem

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Šamanovo doupě  
 
12.8. ŠAMANOVO DOUPĚ: Nemělo by se to s tou emancipací tak přehánět
Jan Kovanic

Samec rodu Homo sapiens sapiens si myslí, že aspoň na pánském záchodě je stále pánem. Ale kdepak! Dnes je ohrožen i zde. A nemyslím tím pravidelné průniky uklízecích osob do posvátného území nejintimějšího mužského soukromí.

Náš byteček stále ještě úpí pod tíhou rekonstrukce. Občas ani WC nelze použít. Spolu se ženou spojujeme příjemné s užitečným a navštěvujeme různá obchodní centra - nejen kvůli potřebným nákupům, ale i pro využití jejich záchodků. Tuhle jsme se vydali nakoupit několik užitečných drobností do zličínského kolosu severské firmy pod modrozlatou vlajkou, nabízející nábytek.

Krom nákupu velepotřebného dřevěného stojánku na víno (naše rodina vyžahne asi tři flašky ročně) jsme chutě poobědvali. "Nekonečná sklenka" přinesla následky, stejně jako oběd. V IKEA mají jeden záchod hned u vchodu - když jdete od vstupních dveří, nasměrují vás správně šipky s panenkou a panáčkem. Šel jsem z boku, od pokladen. A poněkud mne zmátly ikonky přímo na dveřích vybraného záchoda. Nejdřív je zde vyobrazen invalidní vozík. Ten je bezpohlavní. Pak osoba v suknici, sklánějící se nad přebalovaným děťátkem. Nakonec persona v kalhotách.

Jsem pro emancipaci. Proč by nemohl tatínek na pánském záchodě přebalovat podělané děťátko? Ostatně - kde jinde? Ženy chodí v sukních, páni v kalhotách - tedy většinou. Ikony mají být jednoznačné. Ta třetí s okalhotovaným panáčkem byla. Jak jsem usoudil. Nebylo času na uvažování, vplul jsem na WC, minul přebalovací stůl a zavřel se na oné místnůstce.

Jaké však bylo mé překvapení, když jsem po nějaké době vycházel: Přede dveřmi mé komůrky stepovala paní s holčičkou. Poněkud jsem znejistěl. Jsem vskutku na Pánech? Letmý pohled stranou mne však uklidnil - jsou zde mušle pro stojící močící - i když, jak jsem slyšel... A Seveřané jsou vždy v těchto věcech tak pokrokoví! Emancipace by ovšem měla mít své meze, nemělo by se to s ní přehánět. Toto naštěstí nebyl ten případ.

Paní se jen spletla.

Zatím.

Psáno v Praze na Lužinách dne 10. srpna 2003


Další články tohoto autora:
Jan Kovanic

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku