Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 19.8.2003
Svátek má Ludvík
  Výběr z vydání
 >STORY : Vesničané donutili otce a bratra k popravě muže podezřelého z donášení Američanům
 >VESMÍR: Smrtonoš aneb Mars je za humny
 >DOPRAVA: Proč stavět dálnice?
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Jak si nechat ukrást auto
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Zenová metoda jak najít brýle
 >PSÍ PŘÍHODY: Mezi ohněm a hlubokou vodou
 >KULTURA: Sexy opera a ne-sexy novinář
 >NA TÉMA: Blackout
 >NÁZOR: Soumrak politických mesiášů
 >EKONOMIKA: Trhy budou v nejbližších dnech hledat směr
 >NÁZOR: Malá úvaha nad doslovy
 >PRAHA: Zakázat vjezd a dál nehnout prstem!
 >PENÍZE: Když se chce, tak to jde
 >CHTIP: Jak učinit ženu šťastnou
 >TÉMA: Zažili jsme blackout.

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  >>  Doprava  
 
19.8. ŠAMANOVO DOUPĚ: Jak si nechat ukrást auto
Jan Kovanic

První rada je jasná: Zaparkujte jinde, než na obvyklé místo. Pokud možno mimo dohled z oken domů. Nejlépe tak na týden. Ale někdy stačí i jediná noc. Týden je už provokace. (Tak jsem přišel o jednoho Trabanta.)

Možné je alespoň ukrýt auto za vzrostlým stromem. (Tak jsem přišel o jednu vnější ochranou gumovou lištu nad okýnky své Felície.) Pokud na svůj vozík vidíte přímo ze svého okna, není ještě vyhráno. Také už byla použita finta se zaparkovaným velkým vozem, který stíní vašeho miláčka. Po zmizení velkovozu zjistíte, že jste byli okradeni - ó, pardón - že kdosi neoprávněně použil vašeho vozidla...

Také je dobré nezamknout si dveře. I to se mi několikrát přihodilo. Zatímco na rakouském parkovišti si nikdo auta s pootevřenými dveřmi nevšiml, na našem sídlištním parkovišti si zavřeného, avšak nezamčeného auta jakýsi šikulka všiml. Prolustroval ho jen zběžně - zůstavil po sobě pootevřené dveře vozu a nezabouchnutý kufr - nechtěl dělat rambajz, asi šel kolem už za světla. Nejspíš šel, nejel autem. Protože ani nesebral hever a rezervu. Autorádio nemám. Na předním sedadle zůstaly pohozené věci z dveřních kapes. Nic se šikulkovi nehodilo - ani měřič tlaku, ani prošlý hasičák, pozůstatky to po mých třech Trabantech. Jenom snad - žena pak postrádala svůj oblíbený preclíček. (Ale ten jsem nejspíš sežral já.)

Ovšem zamykat dveře auta také není cesta k záchraně. I neškolený zloděj dokáže neochráněné dveře vmžiku otevřít. Důležité je, nezapomenout si zamknout nějaké další přídavné zařízení. Oblíbil jsem si Construct, neboli zamykání zpátečky. Zamykám, i když jen chviličku parkuju u chodníku před domem kvůli vykládání nakoupeného pitiva. Jeden známý přišel o vůz tak, že si jen odskočil pro něco domů a pouze zamkl dveře, ne už rychlost. Jeho Octavie si také "odskočila" - už ji neviděl.

Přesto si můžete nechat auto ukrást, když si zamknete zpátečku, ale do parkovacího místa nezacouváte. Zloděj, tedy neoprávněný uživatel, zacouvá někam za roh, kde na něj již čeká odtahový vůz.

Jenže, ó hrůzo!, nepřekonatelný Construct, který odolával v dílně na zvedáku dvě hodiny testovacím odborníkům, byl již překonán. Minimálně u jednoho kolegy, který si vše pečlivě zamkl, leč přesto zloději s jeho autem odjeli! Věc se má totiž tak: Když bylo toto zamykání novinkou a byla jím vybavena jen část aut, přešli si na parkovišti lapkové k vedlejšímu vozu. Teď, když už ho má skoro každý, se jim Construct omrzel. Vyvinuli techniku, jak ho překonat. Prý se - ale nebudu navádět...

Jde o další kolo letitého souboje "neprostřelitelného štítu" a "všeprobíjející střely". Vyhrát ho můžete jenom s novinkou. Anebo s nějakou vlastní nekonfekční lahůdkou. A tak jiný kolega svůj vůz zabezpečil po svém. Trápilo ho vykrádání kufru, přitom nechtěl přijít o pohodlí otvírání kufru od sedadla řidiče. Proto odčudlil zamykací/odmykací čudlíky, aby nešlo auto otevřít přes sklo dveří. A na zloděje, který by chtěl tahat za ovládací drát odspoda, nastražil kolmo postavený nabroušený plech.

Jenže, jak už to tak bývá, jednou si v kufru zabouchl klíčky od zamčeného auta. Po poměrně dlouhé době. Chtěl si kufr otevřít osvědčeným grifem. Šmátral rukou pod autem, když tu si vzpomněl... Avšak pozdě. Jeho kutilství mělo skvělý výsledek - vlastní krvácející prsty. Aspoň má označkované "své" místo na parkovišti...

A jak si nenechat ukrást auto? Zdánlivě skvělá obrana je vlastnit šunku. Jenže šunky se báječně hodí jako zdroj náhradních dílů. Také je velice dobré mít vlastní garáž. Často však naopak pomůže nenechavcům ukrýt jejich kutání. Pokud zlodějům padne zrak právě na váš vůz, pokud si ho někdo objednal, nejde se ubránit. Když budete mít svůj samohyb superdokonale zabezpečený, tak se může stát, že vám ho sice neukradnou - ale vzteky rozbijou. Nejlepší je dobře se pojistit.

Anebo nemít auto.

Psáno v Praze na Lužinách dne 11. srpna 2003


Další články tohoto autora:
Jan Kovanic

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku