Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 12.8.2003
Svátek má Klára
  Výběr z vydání
 >SPOLEČNOST: Svět je den ode dne horší místo k životu
 >FILM: Terminátor 3 ještě po deseti letech
 >POLITIKA: Po Havlovi přišlo vystřízlivění
 >POLITIKA: Senátoři na pískovišti
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Terminátor 3 - prostě SKVĚLÝ
 >PSÍ PŘÍHODY: Svět psího bezdomovce
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Nemělo by se to s tou emancipací tak přehánět
 >FEJETON: Hroby našich předků
 >FEJETON: Kudy se jede na Prahu?
 >EKONOMIKA: Očekávaný růst na akciových trzích
 >POSTŘEH: O vodácích (2)
 >ARMÁDA: Je vojenská služba neústavní? (2)
 >NELEGRACE: Finalisté soutěže Muž roku
 >PENÍZE: Rohlík kartou (ne)zaplatíš
 >FEJETON: Morytát o pokroku aneb to bude tím horkem

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kultura  >>  Film  
 
12.8. FILM: Terminátor 3 ještě po deseti letech
Robert Rameš

      Dva naháči z budoucnosti se zhmotní ve svých průhledných koulích za burácivých a světelných efektů. Jeden bude "hodný" a druhý "zlý". Oblíbený začátek ještě oblíbenějších filmů nyní už trilogie Terminátor. Málokdy třetí volné filmové pokračování dosáhne kvalit předchozích filmů a ještě méně často je překoná. S těmito obavami asi na film Terminátor 3: Vzpoura strojů půjde skoro každý. Ale obavy nejsou na místě - na diváka čeká příjemné překvapení.

      Po prvních dvou filmech režírovaných a napsaných Jamesem Cameronem s Arnoldem Schwarzeneggerem v hlavní roli přebírá ve třetím díle režijní štafetu Jonathan Mostow - fanoušek předchozích filmů. A hned od začátku je vidět, že se ujímá látky po svém, i když zachovává většinu tradičních postupů v rozvíjení děje a stavbě příběhu. Jak ovšem pouze nezkopírovat původní děj a přinést něco nového zajímavého? Vyrobíme výkonnějšího terminátora (T-1000 by vlastně slabota) T-X s celým arzenálem vestavěných zbraní s veleúčinnou plazmovou puškou, vestavěným interfejsem pro ovládání okolních počítačů a počítači řízených strojů, postavou modelky (norské - Kristanna Lokenová) a proměnlivou velikostí prsů. Pro potřebný kontrast přidáme zastaralý typ terminátora T-850 (Arnold) a běžné automobily ošuntělou dodávkou počínajíce a obřím autojeřábem konče. Použijeme sofistikované trikové postupy v kombinaci s klasickými kaskadérskými výkony tak, aby nebylo poznat už prakticky nic, a divák se mohl soustředit na příběh protkaný totální sebeironií kontrastu stroj versus člověk.

      Příběh logicky navazuje na předchozí děj filmu Terminátor 2: Den zúčtování. Soudný den se podařilo odvrátit a John Connor (Nick Stahl) bezcílně putuje "bez adresy, bez telefonu" a straší jej sny o válce se stroji. Nastane nebo nenastane konec civilizace? Skutečně se podařilo tuto hrozbu definitivně odvrátit? Ale na tyto myšlenky zapomene, jakmile se dostane do víru událostí po příchodu obou terminátorů. Katherine Brewster (Claire Danesová) je doktorka na veterinární klinice a její den "blbec" vypadá zpočátku nevinně. Na kliniku se vloupají feťáci a když rázná doktorka začne situaci řešit, přichází podivná žena s pistolí a muž s puškou. Oba se pokoušejí ověřit její identitu otázkou "Katherine Brewster?"...

      Film je plný zajímavých nápadů a drží jej pohromadě solidní příběh s překvapivou pointou, i investovaných 185 milionů dolarů. Film Terminátor 3 je důstojným pokračováním předchozích, a přestože tam divák nenajde nic vysloveně přelomového, nebude zklamán. Konečně po delší době akční sci-fi, které drží vysokou laťku žánru, ale nesnaží se parodovat předchozí dva filmy.

      Varování: Pokud uvidíte film poprvé, budete se pravděpodobně hodně smát. Ovšem napodruhé vás bude více mrazit, protože ve filmu vlastně není jediný vtip; pouze drsná počítačová logika obou terminátorů pod hrozbou konce současné civilizace.


Další články tohoto autora:
Robert Rameš

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku