Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 12.8.2003
Svátek má Klára
  Výběr z vydání
 >SPOLEČNOST: Svět je den ode dne horší místo k životu
 >FILM: Terminátor 3 ještě po deseti letech
 >POLITIKA: Po Havlovi přišlo vystřízlivění
 >POLITIKA: Senátoři na pískovišti
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Terminátor 3 - prostě SKVĚLÝ
 >PSÍ PŘÍHODY: Svět psího bezdomovce
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Nemělo by se to s tou emancipací tak přehánět
 >FEJETON: Hroby našich předků
 >FEJETON: Kudy se jede na Prahu?
 >EKONOMIKA: Očekávaný růst na akciových trzích
 >POSTŘEH: O vodácích (2)
 >ARMÁDA: Je vojenská služba neústavní? (2)
 >NELEGRACE: Finalisté soutěže Muž roku
 >PENÍZE: Rohlík kartou (ne)zaplatíš
 >FEJETON: Morytát o pokroku aneb to bude tím horkem

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politický cirkus  
 
12.8. Čert na zdi
(nov)

Nedělními demonstracemi v jihoirácké Basře padl mýtus o zdatnosti Britů, kteří si, na rozdíl od nezkušených a neomalených Američanů, dokáží udržet pořádek a klid ve své zóně. To by nás ani tak nemuselo zajímat, kdyby nepadl i další, tentokrát český mýtus - o naší vrozené holubičí povaze, o roli bezúhonných mírotvůrců a morálně nadřazených nositelů humanitní pomoci, do níž se tak rádi stylizujeme a kterou si před světem přisvojujeme.
Na základě tohoto mýtu jsme si pak vsugerovali, že obyvatelé zemí, v nichž zasahují, vidí české vojáky také tak, v případě Iráku nikoli jako součást okupačních jednotek, ale jako anděly míru, kteří nepřišli do země, aby zabíjeli, ale léčili.

I když je to v případě české polní nemocnice stoprocentní pravda, někdo to těm rozzuřeným Basřanům, kteří v neděli kamenovali osádky českých vojenských automobilů, asi zapomněl vysvětlit. Je zřejmé, že pro tyto lidi jsou všichni cizinci, kteří nosí uniformu, jedna pakáž - ať přišli do jejich země střílet nebo léčit. A to je studená sprcha pro české vidění sebe sama, pro naše přesvědčení, že svět Čechy nikdy nebude vnímat jako Brity pošpiněné koloniální minulostí nebo jako americké mariňáky, kteří umí zabíjet na tucet způsobů.

Bohužel to byl omyl, čeští příslušníci polní nemocnice jsou v očích místních především cizí vojáci, když nechci přímo napsat příslušníci okupačních jednotek, a pak teprve zdravotníci. A jestliže čeští vojáci útočící dav, který se čerta stará, zda kamenuje Američany, Brity nebo Čechy, rozehnali palbou do vzduchu, udělali jedinou rozumnou věc v nerozumné situaci.
Po tzv. skončení války padlo v Iráku již na 50 Američanů. A tak se po nedělních incidentech vnucuje otázka, co se stane, když místo kameny zaútočí příště dav na české vojáky palnými zbraněmi a na seznamu ztrát se objeví i české jméno. Jak zareagujeme my, česká veřejnost, když stále žijeme v národním mýtu neposkvrněnosti, která nás přece musí odlišovat od těch ostatních (okupantů), jak zareaguje česká politická scéna? Začnou komunisté okamžitě žádat návrat polní nemocnice a vytloukat politický kapitál tvrzením, že Češi umírají za americké naftové zájmy, aniž by jim někdo připomněl, že byly doby, kdy hlásali, že u Madridu se bojuje za Prahu?

Říká se, že se nemá malovat čert na zeď. Jenže po této neděli se z ní už šklebí.

Mrož


Další články tohoto autora:
(nov)

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku