Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 12.8.2003
Svátek má Klára
  Výběr z vydání
 >SPOLEČNOST: Svět je den ode dne horší místo k životu
 >FILM: Terminátor 3 ještě po deseti letech
 >POLITIKA: Po Havlovi přišlo vystřízlivění
 >POLITIKA: Senátoři na pískovišti
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Terminátor 3 - prostě SKVĚLÝ
 >PSÍ PŘÍHODY: Svět psího bezdomovce
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Nemělo by se to s tou emancipací tak přehánět
 >FEJETON: Hroby našich předků
 >FEJETON: Kudy se jede na Prahu?
 >EKONOMIKA: Očekávaný růst na akciových trzích
 >POSTŘEH: O vodácích (2)
 >ARMÁDA: Je vojenská služba neústavní? (2)
 >NELEGRACE: Finalisté soutěže Muž roku
 >PENÍZE: Rohlík kartou (ne)zaplatíš
 >FEJETON: Morytát o pokroku aneb to bude tím horkem

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  >>  Doprava  
 
12.8. FEJETON: Kudy se jede na Prahu?
Daniel Kvasnička

Přijde pátek a sobota a Evropa se stěhuje. Hlavní tahy dálnic jsou plné aut s dychtivými turisty. Ti musí nejprve zaplatit nejvyšší daň vysokých teplot a vysoké soustředěnosti, aby se mohli vypustit do prázdna během několika dní dovolené.
Větší přesuny se odehrávají i na našich silnicích. I tady se stěhují lidé za odpočinkem a pak zase domů. Pro bezpečnou cestu je nezbytná dobrá orientace. Zatímco se autoatlasy došplhaly skoro k dokonalosti, stále stůně označení našich silnic a ulic. Především těch nefrekventovaných silnic a městských komunikací.
Je například velice chvályhodné, že se Plzeň snaží odklonit dopravu z centra. Může se vymlouvat na zoufalé průtahy s dálničním obchvatem, ale těžko vysvětlí, proč nedovede zřetelnými značkami provést řidiče od Klatov na Prahu. V závěrečné části obstarávají navigaci cedule, které vedou koupěchtivé zákazníky do Tesca, které je na výpadovce na Prahu. České současnosti je to skoro příslovečné, že podle hypermarketu najde výpadovku, ale v takových obchodech se klid a pohoda pro občana toužícího po dovolené nenajde. Pro město je to trochu ostuda. Přece by mělo počítat, že potem zaplavený řidič hledá hůře a na navigaci by nemělo šetřit.
Turista může být na jiné straně Čech uchvácen krásou renesančního zámku v Litomyšli či mystického Portmonea pana Váchala, ale má smůlu, když chce kolem půlnoci najít v Litomyšli ulici T.G. Masaryka. Na všech směrovkách se hřeje zámek, Portmoneum a další výjimečné destinace, ale obyčejné označení ulic si musí konzultovat s noční hlídkou Policie České republiky. To je pro evropské město prohra.
Dopravní značení má roli těch nejdůležitějších slov a je příbuzné všelidské potřebě po orientaci na věci pravdivé, čestné a kulturní. Laskavost, se kterou se některé značení opakuje stylem známým z dálničních exitů, by se hodila ve vhodné formě i do měst a obcí. Žijeme přece tak rychle! Laskavost opakující navigaci, je projevem úcty a lásky v praxi. Ti, kterým je všechno jasné a klidně trefí do "Masaryčky" či do Tesca a troubí na bezradného řidiče, který neví kudy kam, jsou kazateli nezájmu a povýšenosti. Kraluje-li tu bezohlednost domácích vůči hostům, všeznalých vůči hledajícím, pak není divu, že se dobře nevyznáme ani v v těch hodnotách pravdy, cti a kulturnosti. Povýšeně se pochechtáváme a budujeme morálku nezávislosti.
Takové jednání je však po tisíciletí projevem obyčejné maloměstské blbosti, která kvete od královských trůnů až po ševcovské verpánky všude tam, kde nezvítězí ohleduplnost vysmívané lásky k bližnímu.

Daniel Kvasnička
www.kvasnicka.info
Další články tohoto autora:
Daniel Kvasnička

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku