Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 12.8.2003
Svátek má Klára
  Výběr z vydání
 >SPOLEČNOST: Svět je den ode dne horší místo k životu
 >FILM: Terminátor 3 ještě po deseti letech
 >POLITIKA: Po Havlovi přišlo vystřízlivění
 >POLITIKA: Senátoři na pískovišti
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Terminátor 3 - prostě SKVĚLÝ
 >PSÍ PŘÍHODY: Svět psího bezdomovce
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Nemělo by se to s tou emancipací tak přehánět
 >FEJETON: Hroby našich předků
 >FEJETON: Kudy se jede na Prahu?
 >EKONOMIKA: Očekávaný růst na akciových trzích
 >POSTŘEH: O vodácích (2)
 >ARMÁDA: Je vojenská služba neústavní? (2)
 >NELEGRACE: Finalisté soutěže Muž roku
 >PENÍZE: Rohlík kartou (ne)zaplatíš
 >FEJETON: Morytát o pokroku aneb to bude tím horkem

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  >>  Mejlem  
 
12.8. FEJETON: Morytát o pokroku aneb to bude tím horkem
Zuzana Chlumská

To byl tuhle v televizi takovej pořad. Vo středověku - no fujtajksl. Řeknu Vám, nestálo to za nic, tehdá.

Jen si vemte třeba takovou defenestraci. Nijak se s tim nepárali. Šupsho a byli venku. No defenestrujou dneska třeba poslance? To by to vypadalo! Dyť by jim tam nikdo nezbyl, kdyby měli každýho hned prohodit voknem. Tak jim daj radši tu imunitu. No ba, do hnoje - takoví byli.

A co ty chudáci, co je namáčeli v koši do Vltavy. Dyť to bylo vo zdraví. A kolik tunelářů je dneska namočenejch ? A že jich je! Do šizuňků mu nadali a už se koupal. A ať mi někdo dneska zkusí říct, že sem zloděj! Co takhle presumpce neviny, holoubku? He?

Nebo takovej magistr Kelly? Tomu museli uříznout vobě uši, von si musel zlámat vobě nohy a nakonec se zasebevraždit, než jim došlo, že to s tim zlatem neni tak jednoduchý. Kdyby se dneska měly ministrům financí řezat uši pokaždý, když prošustrujou nějakou tu zlatku, tak na ten kšeft nikoho neseženou.

A robota! Makat se muselo. A když ne, tak hned dráb,nebo poklasnej, nebo jak se to všechno menovalo. Tak ty feudálové utlačovali!. Kdepak odbory, člověk neměl nikde zastání.

Kat se tehdá s nikym nepáral. Máš bolení, nemáš bolení - seš mordýř, dostaneš vejprask. A trápěj dneska někoho, když je nemocnej? Vůbec ne! I umřít ho nechaj v klidu. Ale tehdá - zradil si - seš sťatej.
To dneska může bejt člověk sťatej jen tak.

A ruce prej sekali za křivou přísahu nebo za zlodějnu. Dneska už z toho maj rozum. Víte, na kolik by přišly jen ty invalidní důchody?

Nebo takovej pranýř. Foukalo tam, hygienický to nebylo. To teďka si koupíte po ránu třeba Blesk a hned víte jak je kdo zvostuzenej.

I mistra Jana upálili, že prej řikal, že kněží maj žít v čistotě a chudobě jako Ježíš Kristus a nemaj bejt hamiždný. Dneska jim to řiká kde kdo a upálej za to někoho? No vidíte!

Každej si může dneska řikat co chce! I prezident! To když se takhle otec vlasti s polským králem rozšoupli a Karel IV. řek vo uherský královně, že je stará štětka, hned z toho byl mezinárodní škandál. A musel se voženit s neteří tý královny, aby z toho snad nebyla válka.
No aby se každej hned ženil, když se uřekne - jen si to představte!

A ani duši sme neměli, teda jako my ženský. Pak prej vo tom mluvili na nějakým koncilu. Řeknu Vám, tam stejně mluvěj vo takovejch divnejch věcech. Kolikrát jim do toho ani nic neni. Upálit-neupálit, pilulka-nepilulka a eště by se našlo. A teď prej mám nesmrtelnou duši. A co si za to koupim?

Ženská stejně byla dycky chudák. Duše - neduše. Když chtěl chlap nadívanýho vola, tak ho mít musel, jinak vzal ženskou potěhem. Dneska dostane hamburgra a ani nemrkne.

A eště když si ta ženská vzala nějakýho ubohýho kantora. Co nedostal deputátem, to neměl. Na housličky vrzal někde v hospodě, modlitbičky maloval. No bída řikám Vám. Takovej zámek, to měli jen bohatý. A vono to baroko, je prej pěkný pro voko, řikali. Ale dneska ho může mít každej - teda když na to má.

A sakra, utrh se mi knoflík!. Co s tim? Přece v týhle rodině musí bejt někdo, kdo ten knoflík umí přišít?! Kde by sme my ženský mohly bejt, dybysme nemusely furt přišívat knoflíky. 2000 let a samej knoflík! Jestli teda už nebyli nějaký knoflíky před Kristem - to tam neřikali. Možná chodili jen tak v lajntuchu - bylo to praktičtější. 2000 let! Teda, na to tu nesmrtelnou duši fakt nepotřebuju.
Ani volební právo! A že sme se na něj načekali! Ale koho taky ve středověku volit, že jo? Za to dneska si už můžem vybrat. Koukejte těch partají - jak naseto!

Ne, ne, ne! Takový Křižácký výpravy, Musulmani nebo Francouzská nemoc, to neni nic pro mně.
Kdepak středověk! Já sem pro pokrok!
Další články tohoto autora:
Zuzana Chlumská

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku