Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pátek 15.8.2003
Svátek má Hana
  Výběr z vydání
 >PSÍ VYPRÁVĚNÍ: Babí léto
 >VÍKENDOVINY: Na obzoru plachta bílá - jsou to uši krokodýla! 10.
 >REAKCE: Původně jsem nechtěl být osobní
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Tma 2.0 je vymandlována v beta verzi
 >PSÍ PŘÍHODY: Rekordní vedro
 >NÁZOR: Naivita a nereálné sny jsou v politice katastrofou
 >LITERATURA: Neznámý básník Petr Štengl
 >GLOSA: Rada na prázdninách
 >PENÍZE: Vítr v plachtách neznamená vítr v peněžence
 >POSTŘEH: O automatech
 >POLITIKA: Návrh evropské ústavy - produkt evropské "konventitidy"
 >SVĚT: Pár odhadů budoucnosti Pacifických ostrovů
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Zločin jménem komunismus
 >SPOLEČNOST: Co Bůh nespojil, člověk rozděluje
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Opravdu povedený Kájův comics

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politický cirkus  
 
15.8. Jednoduchá řešení nefungují
(nov)

Vedra, trvající rekordně dlouho, nás v potu tváře nutí dumat nad otázkou, zda za změnu klimatu, o níž se už dá těžko pochybovat, je opravdu odpovědná civilizace, lidská činnost, dosahující globálních rozměrů.
Z těch lidí, kteří na výše uvedenou otázku jednoznačně odpovídají ano, je mnoho takových, kteří jsou přesvědčeni, že znají i recept. Je jednoduchý a logicky bezchybný, neboť zní: Utečme od civilizace, od činností globálního charakteru. Když lidé takových činností zanechají, dovozují podle selského rozumu, nebude možné, aby měly globální dopad - i na to klima.

Zahlížet na civilizaci je v módě a média pravidelně prezentují příběhy lidí, kteří se k civilizaci otočili zády. Vzpomínám na pořad ČT o mladé rodině, která žije úmyslně na samotě a "nic" z civilizace nepotřebuje O skupině, která si koupila usedlost, na níž chce pěstovat ekologickou zeleninu, byl zase nedávno článek v Reflexu. Ostatně ekologické zemědělství je vůbec velkým hitem a hodně lidí v něm vidí spásu lidstva, jako ji zase jiní vidí ve větrných elektrárnách, spalování biomasy nebo v zákazu automobilů.

Nemám nic proti úsporám, alternativní energii nebo ekologickému zemědělství, ale představme si, že by se z těchto ekologických alternativ stala hlavní civilizační větev. Odhlédněme od toho, že mladý muž z onoho TV dokumentu, který se svou rodinou žije na samotě bez civilizace, se nedokázal obejít bez motorové pily, která je špičkovým technickým výrobkem, i od toho, že zeleninová komuna, představená v reportáži Reflexu, nedokáže vypěstovat dostatek zeleniny ani pro vlastní potřebu, a představme si situaci, v níž se všichni odstěhujeme na samoty, všichni budeme pěstovat jenom ekologické potraviny a k výrobě energie spalovat jenom biomasu nebo všude stavět stožáry větrných elektráren.

Asi by to nešlo, jak uvádí Stanislaw Lem v „Sumě technologiae“, je to řešení jenom pro vybrané na úkor většiny! Už pro Pražáky by se v celé republice nenašlo dostatek samot a vyřazení umělých hnojiv ze zemědělské výroby by zákonitě vyústilo v globální hladomor. Stručně a hutně řečeno, ekologický recept, který se nám na dnešní neduhy světa předkládá, byť se jeví tak snadný, by znamenal civilizační kolaps. Základní svízelí lidského bytí je, že jak příroda, tak společnost jsou zcela kontraintuitivní, napsal moudře pan doktor Koukolík. Jinak řečeno, svět se chová podle pravidel, která jsou v rozporu se "zdravým selským" rozumem, a proto neexistují jednoduchá řešení. Abychom se tedy v příštích létech méně potili, budeme se muset sakra zapotit.

Mrož


Další články tohoto autora:
(nov)

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku