Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Středa 13.8.2003
Svátek má Alena
  Výběr z vydání
 >LÉTO: Teploty v Železném Brodě 11.8.2003
 >MROŽOVINY: Raketou k raketě
 >ŽIVOT: Soudruh K. aneb prasečí emigrace
 >PRAHA: Auto na Václaváku a na jeřábu
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Přirozením do nádrže ještě jednou
 >PSÍ PŘÍHODY: Astronomické fiasko
 >POVODNĚ: Hučí voda po lučinách?
 >ZAMYŠLENÍ: Ekonomika a předpisy:
 >EKONOMIKA: Dnešní aukce st. dluhopisu určí další směr
 >PRÁVO: Proč by z nás Hitler měl radost?
 >GLOSA: Osudový omyl velvyslance Stapletona
 >PRÁVO: Opět o myslivosti - ústavní stížnost na špatný zákon je podána
 >PENÍZE: Nevěřte bankéřům, ne vždy mluví pravdu
 >POSTŘEH: O vodácích (3)
 >CHTIP: Dopis mužů všem ženám

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  >>  Média  
 
13.8. PRÁVO: Proč by z nás Hitler měl radost?
Ladislav Kahoun

Pondělní hlavní TV zprávy: dozvídám se, že vydavatel knihy Mein Kampf pana Hitlera, pan Michal Zítko má zmírněný trest. Proboha zmírněný, ale MÁ trest. Přes 60 let stará kniha je velmi nebezpečná věc. Je dokonce tak nebezpečná, že se někdo rozhodl za mne rozhodnout, že ji raději nemám číst. Jsem slabomyslný a potřebuji, aby mi NĚKDO JINÝ ZA MNE rozhodl, co raději nemám číst. Já vím, že si mohu dojít někam do knihovny, a pokud bych hodně chtěl, asi bych se ke knize nakonec dostal. To se mi ale nelíbí, ta kniha mi za to nestojí. Já jsem takový podivín, že pro sebe požaduji svobodu si v normálním knihkupectví koupit JAKOUKOLI knihu, která komusi stojí za to, aby ji vydal. Jsem takový podivín, že pro sebe požaduji svobodu, a to nekompromisně až do té míry, kdy začne omezovat svobodu někoho jiného. Já chci mít svobodu si knihu koupit a doma si ji přečíst. To slovo doma je zde důležité, protože pokud bych si s knihou stoupl např. před synagogu (což já bych ale samozřejmě nikdy neudělal, nejsem hovado), je podle mého názoru zcela pochopitelnou svobodou - ještě přesněji přirozeným právem - návštěvníků synagogy mi pořádně rozbít hubu a ani bych je za to nešel udat.

Já bych třeba i rád napsal přímo O KNIZE a nikoli pouze o svobodě knihu koupit. Třeba bych v tom článku knihu odsoudil - pokud by mi nějaký hlupák neomezoval moji svobodu knihy kupovat, respektive někomu jinému knihy vydávat. Mám zde i malý soukromý zájem. Vždycky jsem chtěl nějak pochopit, zda německý národ (a to včetně východní, slepými náboji střílející, části) - tedy nepochybně historicky vzdělaný a kulturní národ - vehnala do strašné, nesmyslné a podle mne zcela zjevně sebevražedné války, ve které se dělo tolik hrůz, nějaká historická nutnost nebo naopak pouze jednotlivec, pan Hitler. Byla by druhá světová válka a byla by jaká byla, pokud by např. Adolf Hitler zemřel z náhodné příčiny v mladém věku? Čím více lidí pochopí, proč k té válce došlo, tím spíše se to nebude opakovat. Z Mein Kampfu bych se o tom asi něco dozvěděl. Já vím, že mi o tom asi spousta lidí v diskusi k článku napíše. To ale není ono, já jsem podivín, já bych si to, vážený český státe, chtěl přečíst sám.

Měl jsem z dnešního pohledu trochu bizarního známého, za komunistů býval učitelem občanské výchovy, a přesto byl normální. Řekl mi jednu z nejchytřejších věcí, které jsem v životě slyšel: "Kahoune, nikdy nečti "o někom", aniž by sis před tím přečetl přímo toho "někoho"". Díky této radě jsem si přečetl originální nekomentovaný Komunistický manifest. Zajímalo mne, co že za dílo to ovlivnilo půl světa a na tak dlouho. Vidíte to, to je něco, přečetl jsem si to sám. Žádné komentáře někoho o něčem. Přímo originál - asi nikde nablízku nebyl cenzor, který by mi tuto brožurku zakázal. Vím tedy, co si o Komunistickém manifestu myslím a možná o tom někdy napíšu článek. O Mein Kampfu nenapíšu článek nikdy. Pouze bych v něm žvýkal názory, které přede mnou předžvýkal někdo jiný. Mám 99,999 procentní jistotu, že moji předžvýkavci nebyli hlupáci a o knize psali pravdu. Těch 0,001 procenta, že bych si já myslel něco třeba i o jen malý kousíček jiného, mi ale zásadně chybí.

A mimochodem, kdo jste Komunistický manifest četli, jistě mi potvrdíte, že to není přesně to, co psali komunističtí ideologové na sklonku totality. Ne že by to bylo něco zásadně jiného, ale úplně to samé to není. Ne že by to na podstatě věci něco měnilo, ale Marx uměl své myšlenky - ať už si o nich myslíme cokoli - srozumitelně formulovat, ti pozdější ideologové tedy ne. A co že je to tedy v tom Mein Kampfu o čem si dnešní státní autority (tvůrci zákonů a soudy, které je vykládají) myslí, že bych neunesl si přečíst sám. Že by tam bylo něco jiného než si myslím, že tam je? Tomu nevěřím, tak potom proč? Ať už si kdokoli myslíme, že Mein Kampf je jakkoli strašná věc, nepřipadá Vám stejně strašné, že je nám upíráno právo si svobodně rozhodnout, zda si tu strašnou věc přečteme nebo ne? Něco zakázat je podle mne nejlepší cesta k tomu, aby to někdo třeba VYTVOŘIL ZNOVU. Zakázat jakoukoli knihu je podle mne začátek konce a ten konec pak končí napsáním DRUHÉHO DÍLU té knihy... Dnes zakážeme Mein Kampf, zítra vydávat Kahounovi články, protože se mu nelíbí, když obecně stát něco zakazuje, pozítří pak Neviditelného psa a Britské listy a popozítří jsme v Číně (já tam byl, moc zajímavá zkušenost, moc lituji, že soudci a zákonodárci tam nebyli. Vřele doporučuji místo různých vzdělávacích kurzů, člověk pak ledacos pochopí...)

Ve svých dosavadních článcích pro Neviditelného psa se občas - marně - pokouším něco trochu i vyřešit. Moje první reakce po vyslechnutí TV zpráv byla, že si Mein Kampf seženu a demonstrativně dám jeho text na své internetové stránky jako svou šokově demonstrativní podporu svobodě šíření informací (pro vyvážení bych tam samozřejmě dal také antifašistické a antirasistické texty) a svůj obecný protest proti trestněprávním procesům proti vydavatelům za vydávání knih. Abych někoho nezmýlil, nejde o Mein Kampf, stejně tak bych měl chuť dát tam třeba Stát a revoluci, Maovu Rudou knížku nebo třeba Bibli, pokud by někdo chtěl stíhat jejich vydavatele jen za to, že je nechali vytisknout. Za chvíli jsem trochu vychladl a rozhodl se, že raději ne. Jednak s tím textem Mein Kampfu nesouhlasím. Tedy, přesněji řečeno, skoro určitě nesouhlasím. Přesněji řečeno skoro na 99,999 procenta (moc se omlouvám, ale opravdu sem MUSÍM napsat to slovo "skoro", přečíst si to sám přece, vážený český státe, teď jednoduše díky tobě nemohu) a pak také, co práva autora knihy? Nevím to jistě, ale platí myslím ještě 50 let po jeho smrti. A kdo z nás si může být jist, že Hitler je opravdu mrtev už od konce války. No, soudit se s někým z jeho dědiců se ani při své zvrhlosti teda nechci. Mám ale, český státe, jiný nápad. V třídílné sérii svých článků o znásilnění, které mi Pes vydal, já také přece vybízím k násilí proti skupině obyvatel, přímo k jejich zabíjení. Jsou to sice násilníci, nicméně třeba nějakou skopovou hlavu napadne mne udat a geniální český stát mne bude soudit. Škoda jen, že na rozdíl od pana Zítka, jsem na vydání nic nevydělal a nebudu si moci dovolit, aby mne u soudu zastupoval bývalý ministr vlády a nad tímto úhlem pohledu je jistě vhodné se také zamyslet.

Tento článek jsem 2 x přepisoval. Ne že by se mi nelíbilo, jak byl napsán. Bylo z něj ale dost patrno, co si myslím o Mein Kampfu nebo i o Komunistickém manifestu. A TO se mi nelíbilo. Abych mohl být s tímto článkem spokojen, musí být napsán tak, aby ho mohl vlastně napsat kdokoli - fašista, antifašista, rasista, antirasista, komunista nebo třeba Izraelec a čtenář to nepoznal. Musí být napsán tak, aby nebyl o Mein Kampfu (protože o něm opravdu není), ale jen a pouze o svobodě. Věřím, že svoboda je univerzální veličina, stejná pro všechny. Svoboda jednoho knihu vydat, druhého si ji koupit a (nejlépe v neprůhledné tašce) donést domů a tam si ji číst nebo i vystavit na čestné místo v knihovně, svoboda třetího - pokud mu nevadí, že tím vydavateli vydělal peníze - si knihu také koupit, vytrhávat pak postupně stránky a používat je místo toaletního papíru (můj vlastní vynález, neudělal jsem to nikdy s žádnou knihou ale s několika sešity, které mne nutili ve škole si krasopisně vést. Vřele všem doporučuji, krásně se vyrovnáte s křivdami z mládí a ušetříte za psychoanalitika).

Přestože tento článek je o svobodě a NENÍ o Adolfu Hitlerovi ani o knize Mein Kampf, o panu Hitlerovi zde úmyslně napíšu aspoň jednu drobnost. On v zodpovědnou svobodu jednotlivce myslím moc nevěřil. Nevěřil v ní stejně, jako v ní nevěří náš trestněprávní systém. Pan Hitler by ze zákazu své knihy měl radost ...
KONEC ČLÁNKU

Psáno pro Neviditelného psa a Britské listy
POZNÁMKA K VERZÍM ČLÁNKU: původní verzi jsem psal v pondělí večer a protože Pes měl už plné vydání, poslal jsem ji kvůli aktuálnosti tématu narychlo ještě tentýž večer do Britských listů, kde v úterý vyšla. V úterý jsem pak měl čas článek dopsat a proto ve Psu vyšel mnohem delší a propracovanější než v BL - nic jiného v tom není. Nikdo mne necenzuroval, oboje noviny mám stejně rád, oboje jsou skvělé, možná jen každé trochu jiným způsobem.

Ladislav Kahoun www.volny.cz/kahounuvcirkus
Další články tohoto autora:
Ladislav Kahoun

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku