Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Čtvrtek 14.8.2003
Svátek má Alan
  Výběr z vydání
 >POLITIKA: Návrh evropské ústavy - produkt evropské "konventitidy"
 >SVĚT: Pár odhadů budoucnosti Pacifických ostrovů
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Zločin jménem komunismus
 >SPOLEČNOST: Co Bůh nespojil, člověk rozděluje
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Opravdu povedený Kájův comics
 >PSÍ PŘÍHODY: Ve vinárně na zahrádce
 >FEJETON: Úspěch a peníze
 >MÉDIA: Kdo za to může? aneb českotelevizní alibi
 >GLOSA: Lauder v roli povedeného číšníka
 >PENÍZE: Nebudeme se přece soudit se studenty
 >POSTŘEH: O ceduli
 >GLOSA: I mistr tesař se někdy utne...
 >NÁZOR: Spor o homosexualitu.
 >MEJLEM: Dopis brance
 >MEJLEM: Vzkaz ženám

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Stručně  
 
14.8. Tři pochyby o Internetu do škol
(eff)


Projekt Internet do škol zajímal od začátku. Ideu samotnou, tedy zavedení internetu do všech škol, pokládám za velmi pozitivní a ze strany státu oceňuji velkorysost v přístupu. Moje pochyby se týkaly v první fázi způsobu výběru firem. Ten vyplýval z centralistického konceptu. Spočíval v tom, že někdo bude z nějakého ústředí rozhodovat na jakém "železe" projekt pojede, jaký software se bude používat, kdo bude systém spravovat a za jakých podmínek a podobně. Vše bylo budováno jako Intranet, tedy jako vnitřní uzavřená síť. Smysl a hlavní síla internetu je právě v tom, že na základě vcelku jednoduchých principů a protokolů může být strojová i programová výbava neobyčejně prostá. Byla zde příležitost podpořit i místní odborníky a dodavatele. K tomu nedošlo a od začátku jsem tvrdil, že je to chyba.
Pokud jde o cenu komponent, ta se obtížně specifikuje, protože záleží na tom, co se do ní počítá. Jakmile se do ní počítá instalace a údržba, pak je těžké hodnotit, zda je to "drahé" nebo "levné" - a navíc, uváděné ceny s v průběhu času měnily. Další moje zásadní výhrada se týkala dalšího financování projektu. Do školního intranetu měla být vpuštěna reklama, ovšem jen reklama vybraných firem. Chápu, že se to takto dělá i jinde, ale za situace, kdy geneze projektu byla tak zahalená do pochybností, se nedomnívám, že je zaručena průhlednost operace.
A třetí oblast mých pochyb se týká budoucnosti. Nemyslím si, že by bylo správné, aby jedna, dvě, tři firmy vzájemně si jdoucí na ruku by měly mít pod komandem celý vzdělávací systém a navíc s výhledem ovládnutí státního informačního systému.
Ke zprávě NKÚ se vyjadřovat takto nebudu, nemám ji k disposici. Domnívám se však, že NKÚ by zbůhdarma nepodával trestní oznámení. Mě ten krok příliš nepřekvapil. Tak jak byl systém nastaven, vytvářel příliš lákavé korupční prostředí a nebylo by divu, kdyby příležitosti někdo využil. To ovšem je a policii, aby to prověřila a případné viníky odhalila.
Co se týká budoucnosti projektu jako takového, je už velmi daleko a bude asi nutné ho tak či onak dokončit. Bude mít ale svůj další vývoj. Pak bych se přimlouval k postupné decentralizaci, přimlouval bych se za to, aby místní dodavatelé a odborníci se stali garanty bezchybného chodu. Aby se školský internet zbavil dohledu nějakého Velkého bratra.

Aston


Další články tohoto autora:
(eff)

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku